şükela:  tümü | bugün
 • (e) deniz kurmay albay bora serdar yıllarca denizaltı komutanlığı yaptı. hayatının önemli bir bölümü denizaltı filosu’nda, denizin 300 metre altında geçti. deniz kuvvetleri komutanlığı’nın parmakla gösterilen örnek denizaltı subaylarından biriydi. fetö’nün balyoz kumpasıyla 11 şubat 2011 tarihinde tutuklandı. 3 yıl boyunca hasdal cezaevi’nde hapis yattı. 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. fetö kumpası fark edildi. kumpas bozuldu, beraat etti. cezaevinden çıktıktan sonra tutku ile bağlı olduğu mesleğinden istifa etti, denizaltılarla vedalaştı.

  bora serdar, deniz kuvvetleri komutanlığı’nın göz bebeği denizaltıları olan tcg yıldıray, tcg dolunay ve tcg atılay’da görev yaptı. 1998’de yüzbaşı rütbesindeyken kurmay oldu. 1998-2001 yılları arasında tcg dolunay denizaltısının önce ikinci komutanı, sonrasında ise komutanıydı. 2001-2003 yıllarında ise denizaltı filosu komutanlığı commander submarine black sea (comsubblack) harekât şube müdürü’ydü. 2003’te deniz kuvvetleri komutanlığı/ankara lojistik başkanlığı’na şube müdürü olarak atandı. 2006 yılında azerbaycan deniz kuvvetleri komutanı ve deniz harp okulu komutanı danışmanı olarak bakü’deydi. 2007-2008 yılları arasında ise marmaris aksaz’da 3’üncü denizaltı filotillası’nın komodoruydu. bu görevinin ardından deniz kuvvetleri komutanlığı lojistik plan daire başkanlığı’na atandı. 2010’da milli güvenlik akademisi’nden mezun oldu. deniz kuvvetleri komutanlığı’nın seçkin kurmay subaylarından biriydi. ancak o yıl her şey tepetaklak olacaktı. taraf gazetesinde 20 ocak 2010 tarihinde ‘fatih camisi bombalanacaktı’ başlıklı bir haber yayınlandı. bu haber, fetö’nün tsk’daki balyoz kumpasının işaret fişeği oldu. ardı ardına subaylar hakkında tutuklama kararı çıkartıldı. bunlardan biri de deniz kurmay albay bora serdar’dı. 11 şubat 2011 tarihinde tutuklandı. 3 yıl cezaevinde kaldı, 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  9 ekim 2013 tarihinde yargıtay kararıyla tahliye oldu. ancak kararını vermişti, cezaevinde verdiği mücadeleye dışarıda devam edecekti. rapor aldı, izinlerini kullandı, göreve başlamadı. her hafta beşiktaş’taki ‘sessiz çığlık’ eylemlerine katıldı. 2014 ağustos’ta ise yüksek askeri şûra (yaş) toplanmadan önce istifa dilekçesini verdi. tsk’nın kumpas sürecine gösterdiği yaklaşıma tepkiliydi. bir süre sonra da balyoz kumpasının ardındaki fetö’cüler açığa çıktı. kurmay albay bora serdar da diğer meslektaşlarıyla birlikte beraat etti. bir zamanlar deniz kuvvetleri komutanlığı denizaltı filosu‘nun en parlak subaylarından biri olan bora serdar cezaevi günlerinden sonra hem ‘adalet aktivisti’ hem de kumpasların hafızasıydı.

  dün itibariyle kitabı piyasaya çıktı, şu notu düştü:
  “ilk kitabım...
  siyasi, hukuki ve askeri boyutlarıyla ele aldığım kardak krizi ve harekatını, bugüne kadar yanlış bilinen konulara da açıklık getirerek, ‘bilinmeyenleriyle’ ve yaptığım çıkarımlarla kaleme almaya çalıştım.”

  zihnine sağlık ağabeyim.
  okuru bol olsun.