şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bizler sokakta yaşamaya çalışan sahipsiz, evsiz canların haklarını savunmaya çalışırken, diğer yanda sahipli olanların dahi kötü muamele sonucu öldüğü/öldürüldüğü ve bir yaptırıma maruz kalmadığı bir ülkede yaşıyoruz. yapabileceğim en önemli şey ise bu durumları yutmamak, dile getirmek ve insanların egolarını hayvanlar üzerinden tatmin etmelerini tüm dünyaya duyurmaktır. son örnek ise temmuz 2017’de çekilen yapımcı ve yönetmenliğini vuslat saraçoğlu'nun yaptığı borç filminde rol alması için kullanılan 2 kargadan birinin hayatını kaybetmesi ile karşımıza çıkmıştır. yapımcının gözünü bürüyen hırsı maalesef yine hayvan canından mühim hale gelmiştir. set ekibinin defalarca dile getirmesine rağmen uygun şartlarda beslenmeleri ve barınmaları sağlanmayan hayvanların, istenilen “rolü” sergilemesi için defalarca iğne vurulduğu ve üstelik bu iğnelerin yalnızca yetkili veteriner tarafından yapılmadığı da iddia ediliyor. iğnelerle kalmayıp, karga oyuncunun sesinin daha gür ve tiz çıkması için hayvanın iki elle sıkıştırılması gerektiği öngörülmüş ve yapmak istemeyen ekip üyelerine işine devam etmesi öğütlenmiştir. “besle kargayı, oysun gözünü” derler ya, bu kargaları o kadar beslememişler ki hayvancağız gidip ölen arkadaşını yemek suretiyle karnını doyurmuştur. kargalardan birinin öldüğü set ekibine birkaç gün sonra, kargaların sahibine ise set bittikten sonra haber verilmiştir. ben şahsen bir hayvan sever olarak defalarca “ neden çocuklar değil de hayvanlardan başlıyorsunuz savunmaya?” diyenlere hep şunu söylerim; bir toplumun en çaresiz en yardıma muhtaç, en zayıf halkası hayvanlardır. yapılan araştırmalar da gösterir ki birçok psikopat, ilk deneyimini hayvanlara –özellikle yavru olanlara- zarar vererek gerçekleştirmiştir. burada söz konusu kargaların yaşam hakkına saygı duymayan insanların, yarın öbür gün meşhur ve popüler yapımcılar, doktorlar, sanatçılar olarak prim yapmaya çalışacak olmasıdır. bunun hiçbir kabul edilebilir yanı yoktur. insani yönden gelişmemiş bir insanın mesleki yönden yüksek başarılar elde etmesinin de zerre değeri olmamalıdır. set amirine bir karganın sesi daha iyi çıksın diye onu sıkıştırmayı emreden bir yönetici/yapımcı/işveren ne kadar iyi niyetli olabilir ve çektiği filmle bize ne anlatabilir?

  haber linki: https://www.birgun.net/…umu-gerceklesti-207964.html
 • vuslat saraçoğlu isimli yönetmenin filmin çekimleri sırasında umursamazlıkla telef ettiği karga.
  burada zilyon tane kedicinin zilyon gaddar kedi zulmüne duyarlılık örneklerini yaşadık. bir biçimde destekledik o duyarlılığı.
  bu da bizim karga.
  aynı duyarlılık için
  buyrun...

  bir diğer link
  http://www.cumhuriyet.com.tr/…_muameleden_oldu.html
 • mevzunun diğer tarafında haytap adlı ticarethane olunca her iki tarafa da inanmayı ve itimat etmeyi imkansız kılan olaydır.

  nihayetinde yazık ki olan zavallı hayvancağıza olmuş.
 • haytap'ın hayvan hakları savunuculuğundan uzak, borç filmi üzerinden sansasyon yaratmaya çalışarak olayı farklı yerlere çektiği talihsiz olaydır.
  film ekibinin son açıklaması
 • ortalık karalama kokuyor.
  borç filminin çekimlerinde rol alan iki kargadan biri maalesef ölmüş. açıklamalara göre çekimlerden 5 gün sonra olmuş bu.
  bu konuyu haytap aracılığıyla kamuoyuna şikayet edip, filmin festivalden çekilmesini talep edenlerin niyetleri belli ki hayvanların canını, sağlığını gözetmek değil de, yönetmene ve filme zarar vermek. öyle olmasa birgün'de ve cumhuriyet'te öyle tarafgir haberler yaptırmazlardı (ayrıca onlar da nedir ne değildir bilmeden nasıl öyle haber yapabiliyorlar, ayrı konu). haytap'ın haline ayrı, memleketin iftira at izi kalsın adetine ayrı üzülüyorum. ne biçim insanlarsınız arkadaş..

  serdar orçin'in açıklamasını bir okuyun bence, filmin oyuncusu, ve kendinin de söylediği gibi 30 günlük setin 29 gününde bulunmuş:
  "hepimizin kıymetlisi @haytap’ın tek taraflı davranmaması hayvan severlerin güvenini sarsmaması olayın doğru algılanması için cumhuriyet gazetesine servis ettikleri haberin şahidi olduğum bazı kısımlarını paylaşmak isterim ;
  bu haberde adı geçen suçlama ve ithamda bulunduğu iddia edilen arkaşların ifadeleri gerçekten böyle midir emin değilim ama eğer gerçekten böyle ise 30 günlük setin 29 gününde bizzat bulunmuş biri olarak diyebilirim ki bir kısmı yalan bir kısmı eksiktir. iddia ettikleri olaylar yaşanırken ya da sahne çekilirken orada olması zorunlu isimler var mesela, bu olaylar yaşanırken gördüler ve müdehale etmediler mi ? neden etmediler çok merak ettim mesela ?! kendisi bir vejeteryan olan görüntü yönetmenimiz meryem yavuz’da oradaydı yaşandığını iddia ettikleri olaylar oldu ve meryem’de hiç sesini çıkarmadan bunları kaydetti öyle mi ? bunu bilemiyoruz çünkü kimse meryem’i aramadı. evinde karga besleyen rol arkadaşım ipek türktan’da aranmadı.kimse beni de aramadı. ya hepimiz farklı olaylar gördük ya da kafamızdan aynı şeyler geçmiyordu.
  işi bıraktığı söylenen kişinin işi bu yüzden bıraktığı tamamen yalandır. kaldı ki suçlamada bulunan bu isimler görev tanımları gereği bu konudaki herhangi bir özen ya da özensizlikten bağımsız düşünülemezler. hatta herkes bilir ki hayvan oyuncular da dahil bütün oyuncuların tüm ihtiyaçları yürütücü yapımcı ve yapım amirinden sorulur. kargaya zulüm çektirilirken onlar neredeydi acaba? bildiğim ve gördüğüm kadarıyla hepsi settelerdi.
  ismi geçen arkadaşlar, planlı programlı olarak, günü beklenerek, kişiye ve işe zarar verme odaklı, ortalığı velveleye vermek için hazırlanmış bu saldırıda gösterdikleri mahareti ne yazık ki kendi işlerini yaparken gösterememiş kifayetsiz, bu olaydan anladığımız kadarıyla da muhteris kişiler.
  hem oyuncular sendikası yönetim kurulu üyesi olarak setlerdeki çalışma koşulları iş sağlığı ve güvenliği konularında kafa patlatan bir oyuncu olarak diyebilirim ki yönetmen vuslat saraçoğlu insani çalışma koşullarını sürelerini yemek saatlerini ve ödemelerini özlediğimiz talep ettiğimiz biçimde neredeyse harfiyen yerine getirdi. yemek arası yarım saat geç verildiği için özür dilenen bi setten bahsediyorum.
  kargayla ilgili de sete getirilirken gerekli bütün koşulları uzman bir veteriner kontrolunda yerine getirmiş bakımı için gerekli ortamı hazırladı. karga hiç bir zaman bayıltılmsmıştır. kanatlı hayvan uzmanı bi veteriner tarafından uygulanabilir miktarda sedasyon enjekte edilmiştir. asla kötü muameleye uğramamıştır. şahidim.
  ve son olarak bu kadar özenli davranan bi yönetmene karşı yapılan bu iddaları yalnızca iddia sahiplerinin söylediklerini dikkate alarak ve hemen inanarak başka hiç kimseye fikrini görüşünü sormadan haytap’ın adını kullanarak gündeme getiren tuğçe madayanti’yi özür dilemeye ve bundan sonra daha dikkatli olmaya davet ediyorum.
  sevgi ve dostlukla"

  https://twitter.com/…rcin/status/974332932834852866

  * ayrıca vuslat saraçoğlu'na şahsen kafadan ve kalpten kefilim.
 • borç filmi çalışanlarının basın açıklaması şu şekilde;

  “borç filmindeki karganın ölümü üzerine basına ve kamu oyuna duyurumuzdur:

  normal bir ortamda kargaya karşı uygulanan kötü muameleden şikayetçi olan kişilere teşekkür edilmesi gerekirken karalanmaya çalışılmamız ve yalancılıkla suçlanmamız üzücüdür. çünkü biz bu yaşanan olayı ifşa etmeseydik bu durumu gizleyeceklerdi.

  film ekibinden 11 kişi olarak konuyu gündeme getiren bizler için sözlerimizin yalan olduğunu ifade etmelerine şaşırmıyoruz, ifadelerimizin arkasındayız. bizi yalancılıkla suçlayanların ya kişisel çıkarları vardır ya eksik bilgileri vardır ya da kankacılık vicdanlarını köreltmiştir. sonuçta bir karga ölmüştür. insanları özür dilemeye çağıracaklarına önce kendileri sorumluluğu üstlenip özür dilemelidir. yönetmen gemi kaptanıdır ve işin etiğine yakışan suçu kabul etmesidir.
  yalan söylediğimizi iddia ettikleri bazı meselelere gelince:
  karganın sette olması saraçoğlu’nun “şirin göründüğü” gerekçesi ile verdiği bir karardır. senaryoda önce kumru diye bahsi geçen hayvan, son aşamada karga ile değiştirilmiş ve bununla ilgili, iddia edildiğinin aksine hiçbir ön çalışma yapılmamış, hiçbir uzmandan ya da profesyonel bakıcıdan destek alınmamıştır.

  kargaların set sorumluluğunu üstlendiği söylenen veteriner, filmde veteriner rolünü oynamak ve kargalara iğne yapmak üzere sete gelen bir veterinerdir. toplamda 3 gün sette bulunmuştur, kendisinin geliş-dönüş biletleri bunun kanıtıdır. ayrıca kendisi setin başında evde karganın kullanıldığı sahnelerde değil, ilk kez açık hava çekiminde karganın bayılması gerektiği için geldi, iğne yapmayı vuslat saraçoğlu’nun arkadaşı mete özkurt’a öğretip, rolünü oynadıktan sonra gitti. açık hava çekiminde iki kargaya birden iğneler vuruldu, kendisi ile ekipten arkadaşlarımızın konuşmasına rağmen, bir şey olmayacağı ifade edilerek, sadece bir sahne için diye başlanan bu uyuşturma işlemi, mete özkurt’un yaptığı iğneler ile, sonraki günlerde de devam etti.

  borç film setine getirilen iki kargadan birinin ölümü üzerine, ekipten hiç kimseye açıklama yapılmadı. bizler bir iki gün içinde bu durumu öğrendik ve bir izahat bekledik. hepimiz, set süresince yaşananları bizzat gördük, yaşamına özen gösterilmeyen, rol yapması için zorlanan karganın durumunu da gördük. fakat her şeyin sahibi olduğunu her fırsatta dile getiren yönetmen ve yapımcı vuslat saraçoğlu’nun direktifleri ile hareket etmek zorundaydık. “yeter” dediğimiz hiçbir an kale alınmadı ve hayvanın yaşadığı durum, filmin çıkarları adına göz ardı edildi.

  birinin ölümü üzerine, diğeri ile sete devam etme ihtimalinin olduğunu öğrenince ise buna şiddetle karşı çıktık. ekip olarak, başladığımız işi sağ salim teslim etmek ve ayrıca başka bir hayvanın kullanımına izin vermemek için sete devam ettik. şimdi, afişte hiçbir şey olmamış gibi yaşamını yitiren karganın kullanıldığını görmek bizim için kanımızı donduran son nokta olmuştur.

  haytap'ın film setlerindeki hayvan hakları ile ilgili başlattığı çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bu vesile ile görmüş olduk. kendi film çıkarlarını, kariyerlerini korumak isteyenlerin sözlerine karşı, hayvanların haklarını korumak için bir denetim sisteminin bulunmasının bir zorunluluk olduğunu düşünüyoruz.”

  imza:
  serkan çetinkaya (uygulayıcı yapımcı)
  sinan kut (yönetmen yardımcısı)
  elif sözen (yönetmen yardımcısı)
  uğur naymanlar (reji asistanı)
  alper eraydın (sanat ekibi)
  çiğdem uzundağ (makyöz)
  damla zavur(kostüm sorumlusu)
  mesut tasasız (yapım amiri)
  cansu gülmez (yapım ekibi)
  hüseyin demirbüken(yapım ekibi)
  halil tuncay (ses ekibi)
 • filmde kullanılan iki kargaya kötü muamele yapılmış ve kargalardan birisi ölmüş. ölen karga da afişteki karga. buna sebep olan herkesin allah belasını versin. filmi de boykot ediyorum. umarım siz de ölürsünüz böyle kullanılıp.

  buyrunuz

  açıklama yapmışlar bana inandırıcı gelmedi, haytapın dediklerine bakarım.
 • (bkz: karga kim aq)
 • eti yenmiyor ya, duyar kasmış "eti yenmeyen hayvanları sevenler"

  dünya üzerinde günde kaç milyon küçükbaş, büyükbaş hayvanın gırtlağı kesiliyor, onlara da zıplasanız ya böyle.
  götünüz yemez di mi?
  anca kedi, köpek, karga, fok üzerinden vicdan masturbasyonu.