şükela:  tümü | bugün
  • borc isteyeni kirmadan reddetme uzerine kurulu politikalar butunu.
    - o kadar nakitim yok. param tahvile bonoya bagli.
  • borç isteyen kişi bir yakınınız ise açıkça vermek istemiyorum demek oldukça zor olacağı için söylenen yalanlar. genellikle istenilen borç miktarına göre "valla olsa verirdim ama o kadar yok ki bende de" veya "hede gün ödemem var benim de ona ayırdım valla" türü kandırık cümleler kurulur. dikkat edilmesi gerek husus hangi cümleyi seçerseniz seçin içine bir "valla" sözcüğü sıkıştırmaktır, yalanı inanılır yapacak nokta budur*
  • borç isteyenin yüzüne bakmadan, az desibelle, neredeyse mırıldanarak söylenirler...
  • (bkz: kefen parası)
  • olm az önce sakızı bakkala yazdırdım lan diyerek sempatik kanaldan cevaba gir.

durum ciddi, ısrar sürekli ise kefil oldum borç bana kaldı, kredi taksidim var inan durumum yok, olsa senden mi sakınırım kanka, devrem, kardesim benim, reis, sekerim, hacı, dude vb. hitaplarla geçiştir.

hala devam ediyorsa ya ver ya terket.
  • +fehmi abi naber ya ne diycem bi yü...
    şimdi cümlenin gelişinden borç isteneceği anlaşılmışsa hemen telefon ele alınır ve osman'la konuşulur
    - osman naber ya bi 100 liran varmı yarına versem ? nee sende de mi yok peki canın sağolsun
    -he aliciğim sen ne diyodun, yarım kaldı ?
    +neyse abi görüşürüz
  • "alacaklarım var, onlardan gelsin para bakarız. sıkışığım deyip duruyor hayvan herif vermiyor paramı, ararım seni deyip aramıyor. neyse haber veririm ben sana, aklımdasın" deyip 3. şahıs'a tüm ibneliği yıkıp, aradan zeytin yağı gibi sıyrılabilirsiniz.
  • yillar evvel iki ergenin diyaloguna sahit olmustum:

- olm bi on milyon borc ver pazartesiye kadar.
    - haci metelige kursun atacam, ama kursunu alacak param yok diyim, sen anla.
    - anladim.

yetenekli bir cocuktu, umarim bu yetenegini politikada denemeye kalkmaz.
  • direkt söylemek en iyisidir.
    bir keresinde teyzem benden 6 milyon dolar borç istemişti.
    "kusura bakma veremem" dedim.
    bi daha istemedi.