şükela:  tümü | bugün
  • tatil neydi? tatil lükstü, ekstra ihtiyaçtı, tatil eşittir paraydı.

isyanıma başlamadan önce şunu altını çizerek belirtmem gerekiyor sevgili ekşiciler. eğlenmek, kafa dinlemek, yazın kumsalda uzanıp etrafı kolaçan ettikten sonra cayır cayır osurmak her insanın hakkıdır. ben kesinlikle ''para kazanamayan insan tatile gitmesin kardeşim!'' demiyorum. ama cebindeki paraya uygun bi yere git be adam! 5 bin lira borç isteyip ultra her şey dahil tatil köyüne gidildiği nerde görülmüş? aylık 1.800 lira kazanan adamın neyine abicim ultra her şey dahil? her kesime uygun oteller var. hiç olmadı yazlık kirala günlüğü 50-100 tl arası değişen.

benim asıl uyuz olduğum mevzu şu, bi adam düşünün abi, çoluğunun çocuğunun 'aç' karnını doyurmak için yüzünü düşürüp borç istemek yerine ekstradan ne tür bir iş yapsam da cebime fazladan para girse diye düşünüyor. ee bir de diğer tarafta götüne giyecek donu yok herifin, yazın hangi otele nasıl para bulabileceğinin hesaplarını yapıyor. oldu mu şimdi? olmadı.

tatil için borç para istenmez amına koyim ya, istenmez! hiç mi yüzünüz kızarmıyor abi soruyorum? taksitlerin vardır, dara düşmüşsündür gelir istersin. çocuğun okul masrafları, elektrik, su faturasıdır derken dibe batmışsındır gelir istersin. ama lan, ''ya ailecek tatile gidecez de, fazla da para yok cebimizde. bize şöyle 2-3 bin çıkabilir misin? ekim sonu öderim sana ben'' demek de ne oluyor? gitme lan! koy kenara ne kadar varsa, birkaç sene biriktir öyle git nereye gidiyorsan. insan azıcık düşünür lan, bi oturur tartar durumu. ben daha çocuğumun üstünü başını alırken zorlanıyorum, tatil benim neyime der kendi kendine. kendinize demeniz lazım bunu çünkü bunu ben söyleyemem, utanırım lan. ben şunları yazarken utanıyorum, sen o parayı isterken utanmıyorsan var bu işte bi terslik.

hem cepte yok, hem lüksüne düşkün millet. işe bak amına koyim.
  • (bkz: lükslerimi verin gereksinimlerim olmadan yaşarım)

bu ara yapmayı düşündüğüm olaydır. borç yiğidin kamçısıdır diye boşuna demiyorlar azizim. yani şöyle düşünün; yurtdışını görmek istiyorsanız kişi başı en az 3000 lira ayırmanız gerekiyor, euro olmuş 3,40, dolar olmuş 3,09. gerekirse kredi çekip yine de gitmek gerektiğini düşünüyorum.