şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gelir getiren bir mülkten elde edilen yıllık net nakit
  akışının, ipotek teminatlı kredi veya mülkü finanse etmek
  amacıyla verilmiş kredilerde belirtilen yıllık borç ödemeleri
  ile bölünmesi sonucu bulunan sayıdır. bçko genelde katlı
  olarak ifade ile ifade edilir, örneğin 2.0 defa (x) gibi.

  kaynak: yapısal finans sözlüğü
 • (bkz: debt service coverage ratio).
  bir şirketin, borç anapara ve faiz ödemelerinin, serbest nakit akışıyla ne oranda karşılandığını ve ne tür borç finansmanına ihtiyacı olduğunu gösteren, hayati bir gösterge.
 • genellikle proje finansmaninda kullanilan bir ratiodur. projenin degerlendirilmesinde hayati bir oneme sahiptir. bu orana ek olarak loan life coverage ratio ve asset life coverage ratio finansal modellere eklenmelidir. cunku dscr size sirketin belli bir period icerisinde borcunu odeyebilme kapasitesini gosterirken paranin zaman degerini hesaba katmaz. bunun icin az once bahsettigim diger iki oranin da kullanilmasi elzemdir.
 • proje finansmanı modellerinin vazgeçilmezidir.
  en alt kriter olarak 1'in üzerinde olması, yani mevcut nakit akışının dönemlik anapara ve faizi karşılaması beklenir. tabi 1 ya da 1 civarı olması illa projenin güvenli olacağı anlamına gelmez. neticede sermayedar abilerimiz de projelere milyon dolarlar yatırıyorlar dscr'ın 1 olduğu bir ortamda equity'e bir şey kalmaz bu da projenin bankaya çalışması demek gibi bir şey.

  dscr'ın proje finansmanında kullanılmasının en büyük sebebi spv *'nin proje sponsorları olmadan sadece kendi başına nakit üretip borcu kapatabilecek kapasitede olup olmadığını görmek içindir.