• daha sonra geri almak üzere ikinci bir şahsa para vermek.
  • sonrasında boşvermenizi gerektirebilecek eylem.
  • iadesi mümkün olan bi verim işlemidir borç vermek. şayet iadesi * olmuyorsa ikramınız, hediyenizdir *
  • iyi niyetin çoğu kez sömürülmesi nedeniyle, yapılmadan önce birkaç kere düşünülmesi gereken eylem.

haydi bir eşeklik edip borç vermeye karar verdiniz diyelim, yine de akıldan geçirilmesi gerekenler:

-borç vereceğiniz kişi güvenilir mi?
    -borç vereceğiniz kişinin bu paraya gerçekten ihtiyacı var mı?

ve en önemli soru:
    -bu para geri verilmese mi daha huzursuz olursun, yoksa bu parayı vermesen mi?

işte bu noktada kararınızı veriniz.
    ama ağzı yanmış olan biri olarak, ardından borcun geri ödenme zamanları geldiğinde, "sen şimdi para da istersin" gibi komik imalı laflara maruz kalabilme ihtimaliniz olduğunu ve sanki paraya ihtiyacınız olmamasına rağmen birinden zorla para alıyormuş gibi bir pozisyona sokulabileceğinizi unutmayınız.
  • hayatta yapıp yapabileceğiniz en aptal eylemdir.
    birde ödemenin eksik olduğunu falan söylediğiniz anda suçlu duruma düşürülürsün.
  • saf ve temiz duygularla verilip, bir türlü söz verilen vakitte geri gelmedikten sonra;
    1. aşamada, insanın sinir katsayısını arttıran,
    2. aşamada, insana "acaba ben eşeko'muyum, yoksa eşek yerine mi konuyorum?" diye sorgulatan,
    3. ve son aşamada ise, insanı isyana, borç verdiği kişi ile papaz olmaya iten eylem.

lafı uzatarak ya da borç verme konusunda geçmişte yaşadıklarımı anlatarak sizi hiç sıkmayacağım. demem o ki, siz siz olun borç verip de kötü olacağınıza, borç vermeyip de kötü olun. nitekim birinin sıkıntısı bir ömür, diğerinin sıkıntısı sadece birkaç gün sürüyor.
  • iki tarafada sıkıntı veren durum. bir adım ilerisi için.

(bkz: kefil olmak)
  • sevdiğin bir dostuna borç veriyorsan, verdiğin miktarı silmeyi göze almalısın ki o dostluk yaşasın. tanım olarak, borç vermek geri gelmese bile razı olmaktır..
  • eğer askerde veriliyorsa, büyük ihtimalle geri gelmeyeceği bilinmelidir. ama durumunuz müsayitse geri gelmeyeceğini bile bile verin derim. küçük şeylerle mutlu olabiliyor insanlar askerde.
hesabın var mı? giriş yap