143 entry daha
  • ben borç vermek gibi bir hataya 1 kez düştüm ve paramı 5 gün diye alıp 3 ay sonra bağırış çağırışla geri alınca bir daha da kimseye 1 tl borç vermemek için kendime söz verdim. insanların yarasına merhem olsun diye iyilik yaparken aslında onların sizi sağılacak inek gibi görmeleri beni buna yönlendirdi. artık direkt vermiyorum diyorum. ailemden birisine zaten borç olarak vermem ama dayıymış kuzenmiş falan hepsi hikaye. herkes cebinizdeki üç kuruşun hesabını yaparak borç istemeye geliyor. verip de kötü olunacağına vermeden kötü olurum. isterse köşede 50 milyar dolar param olsun. vermem. sebebi ise istediğiniz zaman senin 50 milyar dolar paran var bana verdiğin 3 bin tlde gözün mü var vericez işte gibi laflarla üste çıkmaları.
  • en doğrusunu yapan insandır. borç verip hem kendini hem karşındakini sıkıntıya ve riske atacağına hiç vermemesi çok daha iyidir
  • dertsiz başına dert açmayan insandır. bir de bize bakın imf’ye döndük
  • bu devirde, borç veriyor iseniz, sadaka veriyor gibi düşüneceksiniz. yoksa, yok ayağına yatacaksınız. delikanlılık yapıcam derken, ceptekinden de olma ihtimaliniz yüksek. o yüzden hayatta, bedelinin altından kalkamayacağınız işler yapmayın..
  • çok mecbur kalmadıkça ve aile fertlerinden biri istemedikçe vermiyorum. daha önce çok kereler borç para vermişliğim oldu fakat herkesin başına gelenler benim de başıma geldiği için artık dertsiz başıma dert almak istemiyorum.
    borç verdiğin parayı binbir zorlukla ve sanki senin olmayan bir parayı başkası sana hediye veriyormuş gibi almak mide bulandırıcı bir durum.
    fazla iyilik başa bela bu zihniyetteki insanlar için..
  • parası yoktur.
    kimin var?
  • bu kadar yılda, çok seyrek olsa da, aldığım tüm borçları vakitli ödedim. verdiğim tüm borçlar ise çok seyrek geri ödendi. büyük meblağ vermeden, verdiğine de hibe, sadaka, vb. olarak bakmak en iyisi. öbür türlü insan kendini keriz hissediyor, canı sıkılıyor.
  • 1-vereyim de mi kötü olayım vermeyeyim de mi kötü olayım sonuçta "kötü olayım" parentezine alırsak sonuç değişmiyor
    2-istemek bir zor ise reddetmek iki zordur
    çok verdim 1 tanesi hariç zamanında verilmedi 1 tanesi ise hiç verilmedi amk
  • benimdir. zamanında çok borç verdim, iyi niyetimin kurbanı oldum.
    o yüzden artık kim sorarsa sorsun, isterse istesin: 'abi valla bende de yok, tam ben senden isteyecektim ki sen benden önce davrandın.' ayağı çekiyorum.
  • pesin satan esnafla ölümüne kapişir.
385 entry daha
hesabın var mı? giriş yap