şükela:  tümü | bugün
 • bu saçma sapan alışkanlık yüzünden çoğu evde pakedi açılmamış borcam havuzu bulunur. bu borcamlar kişiler arasında sürekli döner durur. boyutlarına göre tepilecek kişiler belirlenir. bir gün kafam atacak ve bu borcam benzeri hediye olarak gelmiş bütün gereksiz şeyleri evden bir kalemde uzaklaştıracağım. stok maliyeti var resmen bana. 2+1 eve insan gibi sığabilecekken bu süprüntüler yüzünden 3+1 ev kiralamak durumunda kalıyoruz. kim kazanıyor? süprüntü üreticileriyle ev sahipleri. ev hediyesinden tiksindim, hatta her türlü hediyeden tiksindim.
 • umut sarıkaya'nın karikatüründe müthiş el attığı eylem.
 • babamın çalıştığı fabrikadan her sene bir yada iki koli cam ürün verirlerdi e haliyle biz hediye götürme sıkıntısı çekmemiştik, babamın iş arkadaşlarına yapılan ziyaretler hariç tabi. aslında yadırgamamak lazım cam hediye etmek sağlık hediye etmek demek, üstelik borcam kullanılsa çok kullanışlı bir şey.
 • karşılıksız çıkacağı düşünülen bir çeki ciro etmek gibidir. nasıl ki böyle çekler sırs sıra imzalarla tüm türkiye'yi dolaşır, hediye edilen borcam da kutusundan açılmadan tüm eş-dost akrabayı gezer.
 • memleketteki tüm orta yaşlı gün teyzelerinin en sevdiği aktivitedir, fazla borcam göz çıkarmaz.
 • edenin gözüme girmesini sağlar.
  zaten bir evde var olması kuvvetle muhtemel şeyler, ya da kişisel zevkin önem kazandığı dekoratif nesneler yerine, ne kadar çok ve ne şekilde olursa olsun kullanılacak olanların hediye edilmesinden yanayım.
  mesela ütü mü alacaksın adama, zaten vardır ütüsüz mü yaşıyodur ki, napsın ikinci ütüyü?
  vazo mu alıcan fotoğraf çerçevesi mi? paçoz seni...
  ama borcam öyle mi?
  salata servis et, pasta börek servis et, fırında makarna türevi yemekler yap, kapaklısında kurabiye poğaça bilmemne muhafaza et, artan yemekleri buzdolabında sakla, zeytinyağlı yemekleri mezeleri servis et, minik olanlarda reçel gibi kahvaltılıklar ikram et, ovali var karesi var, yuvarlağı dikdörtgeni, kapaklısı, kulplusu ohoooooo.
  ille mutfakta kullanılacak diye bir şart da yok. ben derin olan yuvarlak bir tanesinde ojelerimi muhafaza ediyorum örneğin. çok kullanışlı ve dekoratif. getirenden allah razı olsun.
  neticede kullanmayı bilmiyorsan mal sensin borcam da sana girsin (madem sokacak yer bulamadın).
 • anneannem ve arkadaşlarında farkettiğim bir takassal dönüşümün sembolüdür benim için. şimdi senelerdir şöyle bir durum vardı ve hala var, bunlar her misafirliğe gittiklerinde hediye olarak borcam götürüyorlar, onlara her misafir geldiğinde de misafir hediye paketine sarılı bir borcamla geliyor. anneannem ise hediye paketine çok zarar vermeden açıyor ve yüklük e kaldırıyor. bu duruma küçükken anlam veremezdim bir zaman sonra anladım ki borcam, anneannem ve arkadaşlarında dönüşümlü bir hediye ve her misafirlikte herkes birbirine farklı borcam getiriyor böylelikle sana gelen borcam aynı kişiye geri gitmiyor başka bir arkadaşa veriliyor. yani para çıkışı bir borcam aldıktan sonra bitiyor.
  e sonuç olarak tabi ki, hem bütçe kontrolü oluyor hemde nezaket kuralları çiğnenmeden devam ediyor.
 • artık insanların gözü nasiii korkmuşsa, nasiiii bi "borcam hediye eden kişi modeli" kabusu oluşmuşsa, kimse borcam hediye etmek istemiyor lan. bir evin en önemli ihtiyacı evet borcam'dir!!!! neden küçümsüyorsunuz arkadasım??? o boy boy borcamlarda ne börekler, ne kekler, ne kadayıflar, ne muhallebili tatlılar yapılır. lazanya, tiramisu, makarna böreği, caniiim auflauf, beşamel soslu hede bunlar hep boy boy ve de farklı formlarda borcamlar sayesinde var olur. ev kurdum, bütün arkadaşlarıma 'bana ev hediyesi borcam al gel' diyorum, cevap hic değişmedem 'siktir lan!!' oluyor. lan borcama ihtiyacım var, bak utanmadan ben istiyorum, siz nebcim arkadassiniz lan!!!!

  borcam hediye etmek cohhhsahane bir şeydir. borcam hediye etmek isteyenlere acik adresimi bildirebilirim, hem cay da var^^
 • kesin bir cemiyetinizde dandik bi tanıdığınızdan hediye gelmiştir, vitrinin dolabında yıllarca dandik bir yakınınızın cemiyeti olması beklenir. o gün geldiğinde üzerindeki tozlar üflenir ve yeni sahibinin vitrininin dolabına doğru yola çıkar.