şükela:  tümü | bugün soru sor
 • olm tamam güldük eğlendik, neden güldük onu da anlamadım da, borcam gerçekten bordan yapılıyor lan. uzatmayın amk.
 • ekşi sözlüğün nasıl bir cahil yuvası olduğunu gözler önüne seren güruh. bunlar cahiliye devrinde yaşasa yanlışlıkla oğlan çocuklarını diri diri gömer cuhelanın cuhelaları.
 • borcam'da borik asit (h3bo3) bulunur.

  muharrem ince'nin bahsettiği bordan üretilen camlarda bor oksit (b2o3) bulunuyor. borcam'a göre farklı alanlarda kullanımı var.

  protez gözden yarı iletkenlere, yansıtmalı teleskoptan uzay araçlarına kadar oldukça geniş bir yelpazede kullanılır.

  senin evine gelen hediye borcam 280-300 santigrat dereceye kadar dayanır.
  ince'nin bahsettiği yüksek-teknoloji cam-seramik komponentleri uzay mekiklerinin kaplamasında kullanılır ve 1500-1600 santigrat derecelerde hücresel yapısını korumaya devam eder.

  siz sanıyorsunuz ki borcam'da ki bor ile uzay mekiğindeki bor aynı bileşen. kime ne anlatıyoruz biz. hedef 2023.

  not: uzmanlık alanım olmasa bile bir malzeme mühendisinden nacizane bir tavsiye.
 • muharrem incedir. geçen bir konuşmada "bordan cam yapıp satacam" deyip cahil solcuları coşturdu...
 • ayrıca kazandibinin de kazandan yapıldığını bilmeyen cahildir.

  borcam'ın bordan yapıldığını söyleyen kim? bu ülkenin enerji bakanı. normal bir ülke olsak bunları söyleyen kişi bırakın bakan olmayı, kıraathanede yancı bile olamaz. ülke, muz cumhuriyeti; rejim, kek adam rejimi yazık cidden yazık...
 • borik asit, siz cidden cahilsiniz.
  elin adamının cidden reklamını yaptırdınız.

  kullanım alanları: borik asit, ısıya dayanıklı borosilikat camı ve aynı zamanda cam elyafı üretiminde kullanılır. metalurjide kaynak ve bakırın pirinçle kaplanması için de kullanılır. ahşap malzemeyi havaya karşı korumada ve kumaşları ateşe dayanıklı hale getirmede kullanılır. dahilen kullanıldığında borik asit zehirleyicidir. özellikle çocuklar için çok az miktarı dahi zehirlidir. borik asit haricen hafif antiseptik olarak kullanılır. göz damlasında, ağız gargarası ve kozmetikte kullanılır. yara tozlarının içine de katılabilir. suların sertliğini gidermekte de faydalıdır.

  oha yawww resmen ekşici gençlerde cahillik akıyor.
 • şamdan şamdan mı üretiliyor o zaman? (kelime oyunu yaptım size heheheheh)

  bu mantıkla ilerlersek ampul??(pis yüzümü gösterdim şimdi)

  hadi dağılın şimdi.
 • borun cam ve seramik reçetelerinde kullanım nedeni termal şoka (thermal resistance) karşı direnç kazandırmaktır. yani nispeten büyük ısı değişimlerine (mesela borcamın fırına girmesini de sağlar) karşı çatlama ve kırılmalara dirençli hale gelir.
  yani borcam'da bor kullanılır, ama borcamdan başka çok daha önemli yerlerde de kullanılır.
  bu arada başlık nispeten yanlıştır, çünkü borcam bordan üretilmez, sadece cam üretiminde ısıya dayanıklı camların reçetesinde yer alır, yani küçük bir yüzde ile hammadde olarak eklenir.
 • http://www.pasabahce.com/tr/hakkimizda/tarihce

  --- spoiler ---

  1974

  teknik cam'da ilk sert borosilikat cam üretimi, paşabahçe'de de ilk sertleştirilmiş pres ürün üretimi gerçekleştirildi.?

  --- spoiler ---

  bir de şöyle bir bilgi var

  --- spoiler ---

  borcam, cam ısıya dayanıklı olsun, çizilmesin diye içine borosilikat katılmış bir cam çeşididir. bu oran genelde %2yi geçmez istisnai cam çeşitlerinde %13 civarındadır. çimento, kum, çakıl, demiri bir araya getirip beton oluşturup bununla övünmek gibi birşeydir borcam üretimi ile övünmek.

  muharrem ince'nin bahsettiği şey ise ham madde ithal ettikten sonra işlenip bize geri satılmasını seyretmektense bor elyaf üretip satmak. bor elyaf şuanda havacılık ve uzay sanayinin temel taşlarından. 30-40 sene önce karbon elyafta olduğu gibi ucuzlama ihtimali de göz önünde bulundurulduğunda bu alana yatırım yapmak son derece stratejik bir hamle olur. stratejik olmasını geçtim bor elyaf pazarının bir kaç yıl içerisinde 20 milyar dolarlık bir ekonomi olabileceği tahminleri yapılıyor. ham madde olarak satılan halinden dahi türkiye şuanda aşağı yukarı yıllık 1 milyar dolarlık ihracat yapıyor. ayrıca bilindiği üzere dünyanın en büyük rezervleri de burada.
  --- spoiler ---