şükela:  tümü | bugün
 • bir ülkenin ne kadar borç kullanabileceğini belirten rakamsal ifadedir.
 • ülke olur, firma olur, incelenen şeyin ne kadar borcu ödeyebileceğini/çevirebileceğini gösterir. tabi bazı durumlarda çeviremeyeceği kadar limitin belirlendiği de vakidir.
 • bir yiğidin ölmeden alabileceği kamçı darbesi sayısına eşit olandır.

  (bkz: borç yiğidin kamçısıdır)
 • siyasette çok işe yarar. misal;

  "recep tayyip erdoğan, 3 ekim’de yaptığı grup konuşmasında, ‘vergiden elde edilecek kaynağın nereye kullanılacağına halkı ikna etmek gerektiğini’ belirtmiş ve ‘ben yaptım oldu’ anlayışına ekonomi politikalarında yer olmadığını söylemişti. eğer cumhurbaşkanı bu sözlerinde samimiyse, hükümete talimat verip,52 milyar liralık limitin 89 milyara çıkartılmak istenmesinin nedenini, yani 37 milyarın arkasındaki gelir ve harcama hesabını meclis’e getirir.

  hazine bu yıl ilk 8 ayda 2017’nin tamamı için hükümete tanınan borçlanma limitini kullanıp bitirdi. hatta ağustos sonu itibariyle yetkisini de 1 milyar lira aştı. kalan 4 ay için de 18 milyar liralık borçlanma daha yapacaklar. bunun üzerine 20 milyarlık borçlanma yetkisi daha istiyorlar. bu rakamlar bize niyetlerini ortaya koyuyor. bankaya istifledikleri parayla saraydan her an gelebilecek bir baskın seçim talimatına karşı hazine’yi hazır tutuyorlar. saray, anket sonuçlarını beğendiği an düğmeye basıp baskın seçime gidecekler. bu danışıklı bir dövüş.

  hazine, çoğunluğu iç piyasadan olmak üzere 56 milyar lira topladı. halbuki hazinenin kapatması beklenen bütçe açığı bu dönemde 25 milyar liraydı. yani fazladan 31 milyar lira topladı ve bunu da bankada istifledi. ihtiyacın çok üzerinde borçlanması da faizlerin yükselmesine neden oldu. yani hazine, geçtiğimiz yıl her ay piyasaya 100 lira ödeyip 86 lirasını geri aldı. bu yıl ise her ay piyasaya ortalama 100 lira ödeyip 132 lirasını geri aldı. hazinenin bu tutumu devam ettiği sürece faizler asla düşmez. çünkü faizler bütçe açığı patladığı için ve hazine de patlayan bütçe açığından daha fazla borçlandığı için yüksek. yani ihtiyacı olan vatandaşın alması gereken kredi, bankalar tarafından hazine’ye veriliyor. hazine fonları emiyor. vatandaş da borçlanmak için daha yüksek faiz ödemek zorunda kalıyor."

  aykut erdoğdu