şükela:  tümü | bugün
 • üniversite mezunuyum şuan için işsizim. üniversite de burs kredi katkı almadım. kredi kartını şimdiye kadar hep %100 olarak zamanında ödedim. aylık ihtiyacım olan para ailemin yanında yaşamamama rağmen 400 lira. yılda 4 ay çalışıp geri kalan zaman boşum. beni müsrif olarak niteleyenler mevcut olmakla birlikte banka da birikmiş param da var.
 • mümkün değildir çünkü (bkz: money is debt)
 • (#37216459)
  ayda aşağı yukarı 400 lira harcayıp, yılda 4 ay çalışıp hem bankanız hem paranız olmasıdır.

  ne biçim gramer nazisiymişim allah belamı versin.
 • kendime hep 3 ay vade koyduğum, 3 ay sonra bir diğer 3 ay daha vade koyduğum ve halen 3 ay sonra gerçekleştireceğimi zannettiğim durum.

  bir türlü sıfıra çıkamadım.

  belki de borcum biterse intihar ederim. çünkü o zaman yaşama ve çalışma amacım kalmayabilir.

  edit: bugün gidip kredi çektim. bütün borçlarımı ödedim. borçsuzum artık. artık ne kadar borçsuz sayılırsam bilemedim. 24 ay vade ile her ay düzenli taksitler ile tüm borçları ödüyorum. biraz salakça bir hareket yapmış olabilirim ama olsun, her ay kira, elektrik, su, internet, telefon ve kredi'yi ödedikten sonra cebimde 400 tl kalıyor. sigarayı azaltırsam 2 sene sonra kredi dahil hiç bir borcum kalmayacak. içimde garip 2000 tl kredi faizi ödeyecek bir kuş ötüyor. bahar sevinci mi, kredi salaklığı mı bilemedim!

  edit: bu entry'yi 2 ay önce girmiştim, şimdiki durumum daha da boka sardı :) hakkımızda hayırlısı. 3 ay sonra yazarım yine -01-05-2015-

  edit2: sigarayı bıraktım. spora başladım. sigara içmediğim için giderlerim de azaldı. fakat bir türlü yetişemediğim düzenli bir gider listem olmaya başladı. bu sebeple halen 21.000 içerideyim. bir sonraki borçsuz olmak planı için 3 ay bile yetmeyecek sanırım. en az 16 ay daha kredi faizim var.

  ayrıca şu yazımı da okuyabilirsiniz; düzenli gider

  zamanın ötesinden gelen edit: 21.12.2015
  hala temize çıkabilmiş değilim. sanırım daha da boka battım .s

  zamanın ötesinden gelen ikinci edit: 19.12.2016
  tam bir yıl olmuş bu başlığa son edit verdiğim günden bu yana
  hala bok, hala bombok, hala shit! kamon! what the fuck!
  olm bir insan nasıl olur da günden güne daha da fakirleşir, anlamıyorum yaaa!
  aslında ülkenin de anası bellendi. ben burda ne konuşuyorsam.

  uzayan uzay boşluğu editi: 29.11.2017
  yılda bir bu başlığa gelip finansal durumumu değerlendirmeyi kendime adet edindim.
  evet görüldüğü üzere son entry'den bu yana neredeyse 1 yıl geçti.
  durumuma gelecek olursak, hala bombok. sanırım ben büyüyünce zengin olacağım hayallerindeki büyüklüğü yaşıyorum ve zengin falan da olmayacağım. daha ne kadar büyüyebilirim ki amk. 30'u bitirmeme çok az bir zaman kaldı ve ben hala fakirim.
  hala bir sürü insana borcum var, hala kredi kartı borçlarım var, hala aktar dönder, takla attır taktiği ile yaşamaya çalışıyorum.
  üstelik son entry'den bu yana işimi kaybettim, 11 aydan fazla süredir iş bulamıyorum.
  nasıl geçindiğimi ben de bilmiyorum ama geçinemediğim kesin.
  bi sigara versene bro.

  ebesinin şeyinden gelen edit: 03/10/2018
  an itibari ile 30 yaşını doldurmuş, 31'inden güzelce bir 20 gün kadar almış biri olarak konuşuyorum.
  borç bitmiyor. gün geçtikçe artıyor. hatta o kadar bitmiyor ki bazen siz bile şaşırıyorsunuz.
  bu yıl çektiğim aktif ödediğim yeni kredi borçlarım, bir türlü kökünü kazıyamadığım kredi kartlarım, kira, elektrik, su, telefon, internet, doğal gaz, yeme-içme, sigara, yolculuk ve diğer aylık rutin masraflarım...
  sıyırmamak elde değil.
  hele ki son ekonomik kriz dalgası ile dolara ve euro'ya karşı kuş kadar kalan gelirim (maaş demiyorum dikkat ederseniz, çünkü maaşlı bir işim hala yok), ve yine dolar ve euro'ya, dolayısı ile tefe tüfe'ye göre artan kiram, diğer zam yemiş aboneliklerim ile karşınızdayım.
  üstüne üstük gittim bok var gibi bir de vakıf üniversitesi'nde doktoraya başladım. % 50 burslu ama gene de büyük bir borca daha girmiş oldum. ne de olsa okuma aşkı ile yanan bir geri zekalıyım.
  özetle sevgili sözlük: tamı tamına fakfakir durumdayım.
  şu karikatürü bu senenin karikatürü seçiyorum: buyrun
 • olum öyle biri varsa gidip alnından öpücem kendime yaşam koçu falan yapıcam var mı lan öyle biri !?!

  edit bir sürü kişi yeşillendirdi, bu ne olm bir tek benim mi borcum var bir tek fakir ben miyim lan aranızda ?!
  beyler müsadenizle ben intihar falan edeyim.

  ayrıca beyler bayanlar lütfen borcum hiç yok senin nasıl var, ee ben daha 19 yaşındayım vb kart kullanmıyorum kredim yok ailemle yaşıyorum zaten gibi mesajlar atmayın.
  (bkz: dur diego ortalık zaten karışık)
 • evlenmemle beraber rafa kaldırmak zorunda kaldığım güzel hislerdendir kendisi. bekar ve asosyal halimle 2 maaşımın ellenmeden durduğu günleri bilirim ben. şimdi 2 maaştan fazla eksideyim ki toparlanır mıyım orası da meçhul
 • nisan 2016'da olmayı planladığım durum. hayatımda planlı gitmeyi hiç sevmem fakat ilk kez hayatımın bir dönemini planlayarak yaşamaya karar verdim.

  işten ayrılma sonrası editi: borçlarımı nisan 2016 ya bırakmadan bitirdim.
 • sırf sonradan borcum olmasın diye öğrenim kredisi almayıp, bir iki sene parasızlıktan sonrasında da hem okula hem işe yetişmeye çalışırken sürüm sürüm sürünmüş bir insanım. her ne kadar kredi çekip evlenseydim şimdiye borcum kalmayacaktıysa da, şu anki halimden memnunum. çünkü ben borçtan ölesiye korkan biriyim, bana göre borcun olması demek, hayatına ipotek konması demek. bir yerden elime fazladan para geçse gidip hemen borcu yatırmak olacak ilk düşüncem. hayata bak! belki o parayla iki gün şehir dışında tatil yapsam motivasyonum düzelecek, daha rahat para kazanacağım, ama gidip o borcu yatırıp yine elde bir şey kalmadı diye bir de ezik moduna gireceğim borç varsa. o yüzden nacizane tavsiyem bir başka yol görebiliyorsanız, zor da olsa o yolu tercih edin borçlanmayın. fakir olun ama kafanız rahat olsun.
 • babasının evinde kıçını kırıp oturan küçük kezo ve küçük prenslerin lüksüdür. yetişkin adamın ya kredi kartı borcu vardır, kira veya ev taksidi borcu vardır, arabasının taksidi vardır, vardır da vardır.

  "eheh benim" diyenlerin %90'ı ya ev kuşu ağır ergen ya da kendi hayatını yaşamayıp,ailesinden aldığı kadar yaşıyor.