şükela:  tümü | bugün
 • var böyle eski bir arkadaş. adam evli maaş yattığı günden itibaren elinden telefon düşmez. 3 kazanırsa 5 kaybeder bütün parayı iddaya yatırır. bir ara eşiyle boşanma aşamasına geldiler bu yüzden ama vazgeçtiler. borç istemişti benden verdim. geri vermedi. telefonlara falan çıkmıyor. geçen utanmadan yine borç istedi eski borcu vermeden. ikisini birlikte vereyim diye. borcu boşverdim artık görüşmüyorum. böyle insanları hayatınızdan çıkarın.
 • eminim birçok kişinin bu insan tipiyle ilgili bir hikayesi vardır ; ama amerika'nın tennessee eyaleti columbia şehrinde yakın zamanda bu insan tipinin belkide en orjinali olmaya aday bir doktor var:suellen lee .. öyle bir doktor düşünün ki aldığı 300.000 $ borcu ödememek için borç aldığı kişiye ve hatta genetik diyerek kızına demans tanısı koyan ..(bilindiği üzere demans; bunama olarak adlandırılır ve zihinsel becerilerin zayıflaması durumudur...)

  ----------
  her şey 2018 eylül ayında tennessee department of health 'in 100'den fazla disiplin cezası içeren disiplin raporunun halka açıklanmasıyla gün yüzüne çıktı..kayıtlarda ismi verilmeyen ama "e.w." olarak geçen bir hasta var..
  e.w.'nin iddiasına göre 25 senedir hastası olduğu doktor suellen lee'nin kliniği mali açıdan zor bir dönemden geçerken; suellen lee kendisinden 300 bin dolar borç aldı ve artık ödemesini istediğinde kendisinin varlık kayıtlarına erişmesine engel olacak "demans" tanısı koyduğunu söyledi; hatta lee'nin e.w'nin kızının da erişmesini engellemek için hastalığı kızına da aktardığını belirten bir teşhis koyduğundan da bahsetti...

  sonunda durum, tennessee tıp fakültesi heyet kurulu'na geldi ve lee herhangi bir tıbbi muayene ya da ikinci tıbbi görüş bildirmeden teşhis ettiğini itiraf etti ve işinden davanın sonucunu beklemeden gönüllü olarak emekli oldu...olay halk bazında yayıldıktan sonra kendisiyle bir röportaj gerçekleştirilen lee " olayın e.w.'nin bir tuzağı olduğunu ve kendisine demans olduğunu düşündüğünü söylediği için e.w'nin kendisinden intikam almak için tüm bu olayları kurduğunu iddia etti...ayrıca lee, emekli olmanın şartlarını kabul etmesinin tek nedenini; devlet avukatlarının, davada sunulan olgulara itiraz etmesi halinde asla kazanamayacağını söylediği için olduğunu iddia etti.."
  fakat tennessee tıp heyeti kurulu daha sonra teşhis konan e.w ve kızına yapılan incelemelerde demans tanısına rastlanmadığını ve lee'nin "orantısız veya uygun olmayan büyüklükteki hediyeleri reddetmesi gerektiği yönündeki hükümleri" ihlal ederek profesyonel olmayan, onursuz ve etik olmayan davranışlar yürüterek devlet kurallarını ihlal ettiğini belirtti ve bu kararın tennessee eyaleti halkının sağlığını, güvenliğini ve refahını korumak ve kamuoyunun tıp mesleğinin bütünlüğüne olan güveninin korunmasını sağlamak için alındığını bildirdi..

  ayrıca devlet kayıtları, lee'nin, hastanın mali temsilcisi olan edward jones bank'a hastaya demans tanısı konduğunu belirten ve hastanın hesap kayıtlarını donduran mektubu yolladığını doğruluyordu..
  ---------
  dava henüz sonuçlanmasa da tüm kanıtlar ve taraflara bakıldığında borcunu ödememek için borç aldığı bir insana ,hastasına bunama teşhisi koyan bir doktorun olması borcunu ödemeyen insan tipinin nirvanası sanırım...

  kaynaklar ;
  tennessean
  columbiadailyherald
 • her boku silen mod rica ediyorum başlığı düzenleyin. insan yazmışlar yanlış olmuş
 • borcunu ödemeyen insan rahat insandır.
  utanma hissini bilmediğinden ya arsızlık yapıp üste çıkacaktır, ya da ödememek için başka bahaneler öne sürecektir.
  elinizde mevcutsa ve hukuken karşılık buluyorsa, belgelerle durumu bir avukata intikal ettirirsiniz.

  yakınınız iseler; hayatınızdan tamamen çıkarırsınız.
  iş yaptığınız birileri, ya da müşteriniz iseler; prensiben bir daha iş yapmazsanız.

  bir insan böyle bir seyi nasıl yapabilir diye empati yapmaya calismayin. çok yorucu. çok yıpratıcı.
 • ben
 • a bronx tale filmini izleyenler bilir; 10 $'a hayatınızdan bir pisliği çıkartmanın tadı paha biçilemez.
 • bende de var bunlardan iki tane. valla artık allah yarattı demiyorum beddua ediyorum. bir insana on sefer söylenmez ki ihtiyacım var lütfen geri öder misin diye. burunlarından fitil fitil gelsin o paralar inşeallah, otobanda lastikleri patlasın da çekici gelmesin, sevgilileri günaydın / iyi geceler mesajı atmasın, yılbaşı biletlerine amorti bile isabet etmesin, içtikleri kelle paça kemik suyundan değilde musluk suyundan olsun, sağanak yağmurun altında şemsiyeleri bozulsun... amin.
 • abimdir. olmayan parasi ile mal mülk alır, dört beş senede öder. geri ödedikten bir kaç ay sonra tekrar ister.
 • turk insaninin genetik ozelliklerinden biridir alinan borcu geri vermeme utanmazligi.
 • gerçekten her duada elimi açıp borçlarını ödememi nasip et yarabbi diyorum, benim gibi iflas edenlerin borcu inan ol tek bir olanakta kapatmayı isterim inşallah nasip olur

hesabın var mı? giriş yap