• herkesin çevresinde en az bir tane bulunan, genellikle "belirip kaybolan insan" tiplerinde görülen pişkinlik. vakti zamanında 250tl borç verdiğim biri var. borcu alalı günler, haftalar, aylar geçti, mevsimler döndü, savaşlar barışlar oldu, kutup ayıları bozardı. para düşkünü bi adam değilim, para düşkününü sevmem. ama kıla da kıllık yapmak boynumun borcudur. periyodik olarak cep telefonuna gelen indirim mesajı gibi mesajlıyorum ben bunu. hesap numaramı gönderiyorum, her seferinde; "birader arıycam, hacı haftaya hesabında, kardeş bigörüşelim, pazartesi hesapta" diye diye yazdıklarını kağıda döksem üç cilt kitap çıkar. ha gönderdim ha yatıracam derken herif evlendi boşandı ikinci evliliğini yaptı. şimdi yeni doğan ikinci çocuğunun formalı fotolarını yayınlıyor facebookta. bebek fotoğrafı altındaki "ayy canım çokkk tatlııı" "kuzuuu" "yerimmmm" mesajlarının arasına "250" yazam da gelem. yavşak.
  • bir gün beni mapusa düşürebilecek tavırdır.

bu adamlar "yok vermiyoz paranı" da demezler ki rahat rahat "nasıl vermezsin paramı ibiş" deyip ağız burun dalabilesin bunlara.

"bu akşam yatırıyorum aabi", "kesin yarın aabi", "öbür gün garanti aabi" diye süründürürler adamı. bir taraftan da gezip yiyip içmeye devam eder iblisler.

eğer ortak tanıdıklarınız da varsa kolay kolay ilişkileri zedelemek, gemileri yakmak da istemezsiniz. yaman çelişkilerden biridir.
  • sadece ödememekle kalmayan pişkinliktir. bu yavşaklar siz paranızı istedikçe sanki ayıp bir şey yapıyormuşsunuz gibi tavır takınırlar. sağda solda ardınızdan 'pinti' diye konuşurlar. o yüzden prensip olarak kimseye borç vermiyorum, almıyorumda, en son bir ihtiyacım oldu gittim bankadan 10 bin liralık ihtiyaç kredisi çektim. sende git çek yavşak dadanma bana.
  • bu adamlarin klasik bir slogani vardir:

- kimsenin parası bizde kalmaz

hep de böyle adamlarda paran kalir ama.
  • insaniyetlik yapmaya tövbe erttiren pişkinliktir.
    helede kredi katınızı kullanıp ödeyeceğini söyleyip ödemiyorsa sizde ödediğini düşünüp arkanızı döndüysenin bankanın araması ile şok olursunuz.
    ulan bir buçuk sene boyunca haftaya haftaya diye diye oyaladı, bu arada da benimle arkadaşlığına devam etti hiçbirşey yokmuş gibi.
    neyseki geç de olsa anladığı dilden konuşup kısmende olsa paramı almıştım, aslında b planını ugulayıp ağzını burnunu dağıtıp tamamını alabilirdim ama bir sebepten dolayı kalandan vazgeçip allaha havae ettim.
    yavşağın yüzünden az daha bankaların kara listesine düşüyordum
  • bunlardan biri benden ve bir arkadaşımdan borç aldı. aradan aylar geçti, iş değiştirdi, kazandığı paraları anlatmaya başladı, takılar aldı kendine. bizim paralardan haber yok. beni çileden çıkarma noktası şu diyalog oldu.

- perde aldım.
    - a öyle mi? vardı perdelerin.
    - olur da ev değiştiririm kenarda dursun diye aldım.

ama yine de yüzüne söyleyemedim, bir şekilde ilettim rahatsızlığımı. her ikimizin de parasını göndermiş bir arkadaşla.
  • iki sene evvel 1300 tl nizi bir haftalığına verdiğiniz , altı ay sonra 1000 tl nizi size lütfederek veren ama herhalde artık 300 tl yi de aramayacağınızı düşünerek üstüne yatmaya uğraşan , ''paramı versene oğlum '' dedikçe yaz tahtaya al haftaya stratejisi güden hayvanoğlu hayvanın bünyesinde barındırdığı pişkinliktir. kendisine içten içe '' o 300 tl götüne kaçsın da traktör kepçesiyle çıkarsınlar emi '' diye beddua edildiği de vakidir.
  • kendisinden çok daha zor durumda olduğunu bildiği arkadaşından borç alıp, ertesi gün gelip, "cnm yaa yeni laptop aldmm, bak şurası şöyle ama burası hiç şeyolmuyo yanii" diye anlatan tiptir. borç veren taraf olmasanız da tiksinirsiniz.
  • bu aralar sinirlerimi zıplatan birkaç orospu çocuğunun takındıkları tavırdır.

"paranın yarısını ürünleri teslim alınca, kalanını bir ay içinde ödeyeceğim" diyen ama ürünü teslim aldıktan yaklaşık 50 gün sonra toplam tutarın dörtte birini yatıranı mı istersin?

bu orospu çocuğuna referans olan ama ödeme mevzusu patlak verince "sen de adamı çok sıkıştırmışsın" diyen yavşağı mı istersin?
  • "borçlu kapının iti." gibi bir anlayışa sahip olanları da vardır ki başkası adına utanmanın ne demek olduğunu daha iyi anlarsınız.
hesabın var mı? giriş yap