şükela:  tümü | bugün
 • bir haberlink

  habere göre dünyanın en ucuz enerjisi, ayrıca dünyada bilim insanlarının bunla ilgili hiç bilgisi yokmuş. biraz ak troll hesaplarından paylaşılan asparagasları andırıyor bu haliyle.
 • yüzde 72 rezerve sahip olmaktan dahi mühim olan,dünyada en büyük rezervi bizde olan ve geleceğin yakıtı olarak telaffuz edilen boru, tamamen kendimiz işleyebilip,başkalarına pazarlayabilmektir.

  yoksa çocukluğumdan beri duyduğumuz şeyi,

  'en büyük rezerv bizde' tekrar tekrar duymaya gerek yok.

  sorulması gereken;

  'şu an o bor orda nasıl değerlendiriliyor,nasıl kullanılıyor?'

  'bor potansiyelinin yüzde kaçına ulaşılabiliyor,yüzde kaçı pazarlanabiliyor?'

  ve en önemlisi;

  'bunların hepsini kim,kimler yapıyor?'
 • (bkz: bor türevli) *
 • yakıt kaynağı olarak değil taşıyıcısı olarak bor kullanılmıştır. asıl yakıt hidrojendir. bor ile yapısal olarak bir anhidrit melezi bileşik keşfedilmiş ve bu bileşiğin oda sıcaklığında sıvı hidrojen taşıma kapasitesinde olduğu "iddia" edilmektedir. beyinsiz gazetecilerin salak şişirme haberlerinin içeriği "anladığım karadıyla" bu.

  ortada yeni bir yeşil yakıt falan yok ama bor kullanılarak yeşil bir yakıtın kullanımının pratikleştirildiği haberi var anladığım kadarıyla.

  gazetecilere ise bir çift lafım var, evladım işte toplum olarak sorunumuz bu. rahatlıkla yalan söyleyebiliyor veya gerçeği kendi çıkarlarımız için yamultabiliyoruz. biraz ahlaklı olun yahu.
 • bir "hayaldi gerçek oldu." durumu.
  http://www.hurriyet.com.tr/…-40602698&utm_term=post
 • valla en son yandaşlar bordan metal yağı üretmiş güzelce cukkalamıştı, illa kitleyecekler zaten şu bir boka yaramayan boru.
 • haber başlığı ve içeriğinin büyük kısmı her zamanki gibi yanıltıcı fakat komple yalan dolan ya da gereksiz değil. haberdeki şirketin yaptığı yeni ya da devrimsel birşey olmamasına karşın boru bu şekilde işleyerek katma değerini oldukça arttırmak ve bunu yerli imkanlarla yapmak önemli bir başarı.

  bu ülke düze çıkacaksa bu gibi gelişmeler sayesinde çıkacak.

  haberden pek anlaşılmıyor olay ne derseniz; elemanlar yakıt pillerinde** hidrojen deposu olarak kullanılan borhidrürü yerli imkanlarla üretmişler. bu oldukça pahalı ve yüksek teknoloji gerektiren bir proses. eğer prosesi ucuzlatmayı da başarabilirlerse borhidrürlü yakıt pilleri güçlü bir alternatif olmaya başlayabilir. hali hazırda oldukça verimli olmasına karşın yeniden şarj edilememesi ve borhidrür elde etmenin ve buna hidrojen depolamanın pahalı olması sebebiyle henüz ticari kullanım seviyesinde değil.