şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: dhl easyshop)
 • amerika'dan alışveriş yapmak isteyip shipping olmadığı için alışveriş yapamayanlar için güzel bir çözüm.

  söyle ki, örneğin amazon'dan bir alışveriş yapıyorsunuz. ücretsiz sihpping'i var mesela, borderlinx size bir amerika bir ingiltere teslimat adresi veriyor. siz de yaptığınız alışverişin teslimat adresi olarak burayı gösteriyorsunuz, ve ürün borderlinx'e teslim ediliyor. bu aşamadan sonra amazon'un işi bitti, bu esnada ölçümleri yapılıyor sizn ürününüzün ve bir kargo bedeli biçiliyor. bu kargo bedelini (ve ürünün fiyatı 75€' üzeri ise gümrük masraflarını) hesaplayıp size bildiriyor. siz borderlinx'e ödeme yaptıktan sonra kargonuz kapınıza kadar getiriliyor.

  bu hizmeti veren bir çok şirket var, bunun farkı, shipping için biçilen ücretin diğerlerine göre daha uygun olması.
  üstelik bir de şöyle birşey yapıyorlar, aldığınız ürüne yaklaşık bir değer biçiyorlar kendileri. bu iyi birşey çünkü sizin ödeyeceğiniz gümrük masrafı deklarasyon kaçsa onun üzerinden oluyor. benim aldığım 299$ lık alete 129$ demişler, gümrük masrafım düşüyor o yüzden.

  express delivery 2-3 işgünü, normal insan delivery 5-9 işgünü diyorlar. kargoya vermeleri de 1-2 işgünü sürüyor istediğiniz gibi hesaplayın işte.

  bu arada rakamlarla da konuşmak gerekirse. ben kindle aldım, kargo+gümrük vs. 39$'a geldi, yarısından fazlası gümrük zaten. işte böyle bir hizmet.

  he unutmadan. bu ara promosyon yapmışlar. kargo ücretinden %25 kesiyorlar promo code olarak paypalshop girip paypal ile ödeme yaparsanız. sitesinde de yazıyor zaten. ben az kalsın girmeden ödüyordum enayi gibi :)

  edit: epey mesaj aldım bi faq yapayım dedim. ne çok amerikadan alışveriş yapmak isteyen varmış :)

  elektronik getiriliyor mu?
  - evet, telefon falan getirmiyorlar ama çipli şeyleri getirmiyoruz deseler de geitiriyorlar, ben e kitap okuyucu aldım mikser aldım yedek parça aldım anakart benzeri bir elektronik board aldım , epey şey aldım, sıkıntı yok, ama telefon almayın.

  kargoyu önceden kesitrebiliyor muyuz ?
  - ağırlığı ve boyutu biliyorsanız hesaplayabilirsiniz ancak aslında tam rakamı öğrenmek için borderlinx'e ulaşması ve ölçümlerin yapılması gerekiyor. chat'e bağlanırsanız belki yardımcı olurlar.

  borderlinx'e ulaştı, kargo maliyeti insanî olmadı, ne yapabiliriz?
  - iptal etmek, iade için paketi geri yollatmak 50 $ , karar sizin.

  paypalshop hala geçerli mi?
  - vlla geçerli yazıyor ama benim ilk alışverişimden asonra kodu bi daha kullandırtmadı, "bu kod daha önce kullanılmış" dedi, ilk alışverişte geçerli galiba, mail attım cevap atmadılar.

  gönderim yaptıkları bi boyut kilo sınırı var mı?
  - ben öyle birşey duymadım ama sanmıyorum, parasıyla sonuçta.

  birlikte gönderme seçeneği var mı ?
  - evet. borderlinx paketleri beleş 30 güne kadar saklyor, sonrasında kaç para bilmiyorum, ama günlük para alıyor olduğunu biliyorum. siz ne alacaksanız siparişlerini verin verin, merkezde hepsi birleşene kadar bekleyin. ondan sonra hepsini birden kargolatın. adamlara sordum, tolu gönderim yapınca daha ucuza olduğu garanti mi diye? evet dediler, şöyle birşey yapıyorlarmış, her paketi minimum 1 kg 'dan başlatıyorlarmış artı paketin ücreti (çok küçük birşey alsan bile ilk bi 1 kg parası ödüyosun yani), toplu gönderim olduğu zaman sadece bir tane 1 kg işliyorlar dolayısıyla paket sayısı eksi bir kadar kilo net kafadan kar.

  toplu gönderim olunca gümrük işi ne oluyor?
  - bunu da sordum (epey şey sormuşum, chat'deki insanlar yarıdmcı bayağı). özetle hiçbir şey olmuyor, senin kargoların birlikte kargolanıyor,evet, ama aynı mal gibi işlem görmüyor, hepsi ayrı ayrı işlem görüyormuş gümrükte. yani 40 euro biri 60 euro biri iki şey aldın, gümrük falan yok. bi de 100'lük bişey aldın, sadece o giriyor gümrüğe.

  kindle'ı nasıl 39$'a aldın?
  - kindle'ı 39 dolara almadım, kargo+gümrük o kadara patladı. alet 199$ olanlardan , kindle voyage. (onu mesela borderlinx gümrükte 119$ olarak deklare etmiş, ona göre daha az vergi ödemiş oldum)
 • 300 ppi çözünürlüklü kindle 2015'i amazon üzerinden satın alırken kullandığım firmadır kendisi. amazon 2 gün içerisinde kendilerine ulaştırdı fakat ürünün ağırlığını 99999999.99 kg olarak girmişler. bu sebeple yüzellibin dolar civar bir kargo parası çıkardılar.

  mesaj attım çözüm bekliyorum kendilerinden.

  edit1: amerikada mesai saatleri başlayınca düzelttiler. 45 dolar(134 lira) ödedim amazondan aldığım kindle'ın gönderimi için.

  127 dolar(361 lira) kindle için ödemiştim total maliyet oldu 172 dolar. döviz kurunu da kazık kazık geçirdikleri için tl bazında bir adet kindle için 495 lira para domalmış oldum.

  bu kadar uğraşıya, riske ve beklemeye değdimi aldığım fiyat? bence değmedi. o sebeple mevcut ürünü türkiyede satan güvenilir bir satıcı bulursanız pahalıda satsa önceliği ona verin.

  sahibinden.com üzerinde 500'e satan adam vardı keşke ondan alsaydım şimdiye bir haftadır kullanıyor olurdum.

  ek not: borderlinx tekil alım için çok kãrlı olmayabilir, çoklu alımla kargo maliyetini bölerek düşürmeyi deneyebilirsiniz.

  edit 2: cihaz gümrüğe takılmış. bu sebeple dhl kimlik fotokopisi, ürünün linki, kredi kartı ekstresi ve yetki belgesi talep etti gümrük işlemleri için. ilgili evrakları emaille gönderdim kendilerine, ertesi gün paketimi teslim ettiler. herhangi bir ücret ödemedim gümrük, ardiye vb.

  edit 3: cihaz gerçekten çok güzel. verdiğim paraya pişman değilim açıkçası. türkiyede satılmaya başlayana kadar tek satınalma yolu bu sanırım.
 • 2 yıldır sürekli kullanıyorum, çok memnunum. alışverişlerimden biri de kindle'dı, ekstra 18 dolar verdim. amazonbasics bluetooth speaker geldi bugün 20 dolara. olur da 50 dolar falan isterlerse -hiç yaşamadım- kafadan ödemek yerine düzgünce ürünün ağırlığını, boyutlarını yazıp çok daha ucuz olması gerektiğini belirtirseniz emin olun düzeltirler, orası türkiye değil çünkü.
 • express hizmeti amerika'dan türkiye'ye yaklaşık 40 saatte teslimat yapan aşmış hizmet.

  http://i.imgur.com/epxcgpu.jpg

  adamlar kıtalararası olarak bile yurtiçi kargo'dan daha hızlı.
 • iki kere düşünün. mecbur kalmadıkça kullanmayın. ne hesap çıkaracakları tahmin edilemez.
  58 dolarlık mal için 40 dolarlık masraf çıkardılar. türkiye'de gümrük vergisi 75 euro altına yok dedim, dinletemedim.
  58 dolarlık mal için 26 dolar shipping + 15 dolar gümrük vergisini otomatik dahil ediyorlar.
  amazon.co.uk'den direk alabildiğim aynı mal için sadece 9 euro shipping ödemiştim daha önce. 41 dolar nere 9 euro nere.
  bayağı bir dil döktüm, bu malın gümrük vergisi yok diye. ayrıca olursa o benim sorumluluğumda, siz niye otomatik tahsil ediyorsunuz dedim. laftan anlamadılar. bir daha sanmam ki bura vasıtasıyla bir şey alayım.
  bir de gümrüğe takılırsa sorarım hesabını.
 • gerçekten bir adres gibi işliyorsa ve ebay'dan 1.50 dolara aldığımız ürünleri bu adreste toplayıp tek bir kargo halinde gönderiyorsa başıma gelen en güzel şey olabilir. çizgi roman koleksiyonumu tamamlayabilirim böyle, 10 dolara çizgi roman alıp 30 dolar kargo ödemekten iflahım sikildi.
 • 8 yıllık amerikadaniste ve 2 yıllık amerikapostam bilmeyenlere gümrük masrafı ödeten sistemdir.
 • (bkz: myus.com)
 • amazon'dan saat almak için kullandığım gereksiz pahalı sistem, saatin shipping ölçüleri amazona göre 4x4x2"
  bu pek muhterem kurum ücretsiz yeniden paketleme hizmeti sunduğunu iddia etsede, amazondan gelen 10x8x3" ölçülerindeki kutunun optimum boyutlarda olduğu için yeniden paketlenemeyeceğini üzülerek size bildirecekler ve küçücük bir saat paketi için 18$'ınıza çökeceklerdir. alternatiflerine bakın bunu geçin, "aman efendim size girmesin diye bedavaya yeniden paketleme yapıyoruz" vaatlerinede inanmayın.