• express hizmeti amerika'dan türkiye'ye yaklaşık 40 saatte teslimat yapan aşmış hizmet.

http://i.imgur.com/epxcgpu.jpg

adamlar kıtalararası olarak bile yurtiçi kargo'dan daha hızlı.
  • iki kere düşünün. mecbur kalmadıkça kullanmayın. ne hesap çıkaracakları tahmin edilemez.
    58 dolarlık mal için 40 dolarlık masraf çıkardılar. türkiye'de gümrük vergisi 75 euro altına yok dedim, dinletemedim.
    58 dolarlık mal için 26 dolar shipping + 15 dolar gümrük vergisini otomatik dahil ediyorlar.
    amazon.co.uk'den direk alabildiğim aynı mal için sadece 9 euro shipping ödemiştim daha önce. 41 dolar nere 9 euro nere.
    bayağı bir dil döktüm, bu malın gümrük vergisi yok diye. ayrıca olursa o benim sorumluluğumda, siz niye otomatik tahsil ediyorsunuz dedim. laftan anlamadılar. bir daha sanmam ki bura vasıtasıyla bir şey alayım.
    bir de gümrüğe takılırsa sorarım hesabını.
  • uzun zamandır kullandığım, canavar gibi alışveriş aracısı sitedir.

abd, ingilitere, almanya ve hong kong'da sizin adınıza birer posta kutusu açıp, sanal adres yaratır.
    siz alışverişlerinizi isterseniz tek yerden, isterseniz farklı yerlerden alıp, bu posta kutusunda toplarsınız. gelen ürünü 1 ay para ödemeden bekletebilirsiniz. sonra tüm alışverişleriniz tamamlanınca, komut verir ürünlerinizi türkiye'ye postalatırsınız.

tahmin edebileceğiniz gibi farklı ülkelerdeki posta kutularını birleştiremezsiniz ama farklı avrupa ülkelerinde yapacağınız alışverişlerinizi ucuz yollu kargolarla ingiltere adresinizde birleştirebilirsiniz.

asıl numarası türkiye'ye girişte gümrüğe takılacak ürünlerin gümrük işlemlerini de sizin adınıza yapmasıdır.
    diyelim ki abd'den 100 dolara bir mp3 çalar aldınız. bu ürün kesinlikle türkiye gümrüğüne takılır. burada bir gümrük firmasıyla anlaşıp, öyle işlem yaptırmanız gerekir. şimdiki fiyatları bilmiyorum ama 8-9 yıl önce kibrit çöpü getirseniz 100 dolardan aşağı gümrük komisyonu almıyordu buradaki şirketler.
    borderlinx dhl'in anlaşmalı birimiyle, bunu size çok makul fiyatlara yapar, gümrük şirketiyle muhattap olmanız gerekmez vs.
    dhl sizi arar, noter onayı gerektirmeyen bir vekalet, yetki alır, kimlik fotokopisi gönderirsiniz eposta ile,1-2 gün içinde kapınıza teslim ederler.

borderlinx sitesinde bir fiyat hesaplayıcı vardır, alışveriş öncesinde ürünün cinsini, kutu ölçüsünü, ağırlığını, fiyatını yazıp, gümrük, nakliye, vergi, şu, bu dahil toplam kaç tl ödeyeceğinizi bilirsiniz.
    burada önemli olan ürün satıcısından bu bilgileri doğru almaktır. size göndereceği ürün kutusunun gerçek ölçüsü, ağırlığı nedir tam öğrenip hesaplayıcıya girerseniz, kuruşu kuruşuna masraf çıkar, işinize gelirse alırsınız.

borderlinx kargo ücretleri çok pahalıdır, eğer kutu ölçüleri ve ağırlık konusunda satıcı sizi yanılttıysa, büyük sürprizler yaşayabilirsiniz. 20 dolarlık ayakkabıyı dev gibi bir kutuya koyup gönderen gerizekalı bir ebay satıcısı yüzünden 60 dolar kargo parası verdiğimiz oldu.

neyse ki borderlinx'in bu konuda da bir çözümü var; yeniden paketleme. ürününüz hatalı paketlenmişse, gereksiz boşluklar varsa, borderlinx bu ürünü sizin için daha küçük şekilde yeniden paketleyip, buna göre kargo bedeli çıkartır.
    yalnız, farklı farklı ürünleri tek bir pakette toplayacak şekilde yeniden paketleme yapılmıyor, buna dikkat.
    örneğimizdeki gibi koca bir kutuda küçük bir ayakkabı varsa, ayakkabı ölçüsüne göre yeniden paketliyorlar.

sıfır ürünleri yoldaki hasara karşı 10 dolara sigortalatabilme imkanınız var. bu parayı ödemiş olduğumuz için yolda kırılmış bir ürünün hem satış bedelini, hem de kargo bedelini kurtardığımız tecrübemiz oldu.

müşteri hizmetleri hızlıdır, düzgün iletişim kurarsınız.

kargo bedelini pahalı olması dışında dört dörtlük hizmet verir, kargo bedelini de satıcıdan alacağınız doğru bilgiyle önceden öğrenme şansınız var, işinize gelirse alırsınız.
  • 300 ppi çözünürlüklü kindle 2015'i amazon üzerinden satın alırken kullandığım firmadır kendisi. amazon 2 gün içerisinde kendilerine ulaştırdı fakat ürünün ağırlığını 99999999.99 kg olarak girmişler. bu sebeple yüzellibin dolar civar bir kargo parası çıkardılar.

mesaj attım çözüm bekliyorum kendilerinden.

edit1: amerikada mesai saatleri başlayınca düzelttiler. 45 dolar(134 lira) ödedim amazondan aldığım kindle'ın gönderimi için.

127 dolar(361 lira) kindle için ödemiştim total maliyet oldu 172 dolar. döviz kurunu da kazık kazık geçirdikleri için tl bazında bir adet kindle için 495 lira para domalmış oldum.

bu kadar uğraşıya, riske ve beklemeye değdimi aldığım fiyat? bence değmedi. o sebeple mevcut ürünü türkiyede satan güvenilir bir satıcı bulursanız pahalıda satsa önceliği ona verin.

sahibinden.com üzerinde 500'e satan adam vardı keşke ondan alsaydım şimdiye bir haftadır kullanıyor olurdum.

ek not: borderlinx tekil alım için çok kãrlı olmayabilir, çoklu alımla kargo maliyetini bölerek düşürmeyi deneyebilirsiniz.

edit 2: cihaz gümrüğe takılmış. bu sebeple dhl kimlik fotokopisi, ürünün linki, kredi kartı ekstresi ve yetki belgesi talep etti gümrük işlemleri için. ilgili evrakları emaille gönderdim kendilerine, ertesi gün paketimi teslim ettiler. herhangi bir ücret ödemedim gümrük, ardiye vb.

edit 3: cihaz gerçekten çok güzel. verdiğim paraya pişman değilim açıkçası. türkiyede satılmaya başlayana kadar tek satınalma yolu bu sanırım.
  • önceleri sorunsuz kullanırken, gümrük masrafı olmamasına rağmen yaklaşık 40$ tutan üç kitaba neredeyse 50$ kargo masrafı ekleyen firma. türkiye'den daha ucuza alıyorum diye sevinirken burdaki fiyatı da geçti kargo masrafıyla. iptal etmek için bile masraf isteyorlar ayrıca. alacağınız ürün çok küçük, hafif veya ucuz değilse tercih etmemenizi öneririm.
  • amazonun black friday'inden ucuza kapattığım kindle'ı bana az evvel 4 günde ulaştıran firma. amazonun borderlinx'teki adresime 4 gün süren gönderimini de hesaba katarsak 8 günde alışverişimi tamamlamış oldum. vallahi süper. ne aldın, kaça mal oldu diye merak edenler için:

kindle: $53.61
    borderlinx: $11.45
    total: $65.06
  • (bkz: dhl easyshop)
  • gerçekten bir adres gibi işliyorsa ve ebay'dan 1.50 dolara aldığımız ürünleri bu adreste toplayıp tek bir kargo halinde gönderiyorsa başıma gelen en güzel şey olabilir. çizgi roman koleksiyonumu tamamlayabilirim böyle, 10 dolara çizgi roman alıp 30 dolar kargo ödemekten iflahım sikildi.
  • borderlinx yalnızlıktır. asosyalliktir. parasıyla amerikadan akraba satınalmaktır. tabi bunu ticari amaç gütmeyenler için söylüyorum.

yurtdışı alışverişler için benzer hizmetleri ptt vs kullanan bir türk şirketi olmaması üzücü.
  • 8 yıllık amerikadaniste ve 2 yıllık amerikapostam bilmeyenlere gümrük masrafı ödeten sistemdir.
hesabın var mı? giriş yap