• erkek kırmızısı.
  • söylendiğinde, bana nedense hep kadifeyi çağrıştıran renk.
  • nedense kullanılmışlığın rengi gibidir bordo. adını aldığı şarap yıllandıkça güzelleşirken, bordo eskiliğin rengidir. çocukluğumuzun misafirhanelerindeki eskimiş sandalye yüzlerinin, esnaf lokantalarındaki lekeli masa örtülerinin, anadolu ekspresi'ndeki biçare perdelerin rengi olarak yanıp söner hafızamda. direnmeye çalışan ama umudunu çoktan yitirmiş insanlar yetersiz aydınlatmaların gözü yorduğu ortamlarda bu renge bakıp iç geçirirler çocukluğumun anılarında.
    bu yüzden zor bir renktir bordo, bakması yürek ister.
  • bir rujun alıp alabileceği en güzel renk. hele bir de mat ise..
  • bir yatak odasina en cok uyan renktir. tabi zevkler ve renkler tartisilmaz ama beni cok uyardilar, yapma etme, dört duvar birden bordo renkli olunca seni bogar diye. ben yaptim efendim, muhtesem duruyor. üstüne üstlük birde mavi isikli lambalar takinca oda acaip bir atmosfere bürünüyor.
  • fransızca ve türkçe arasındaki bir false friend kelime.
  • iç çamaşırında kadına en çok yakışan renk.
  • iki güçlü rengin karışımından meydana gelen renktir. kırmızı ve mor'un karışımıdır.
  • ingilizcesi, yukarıda bir arkadaşın değindiği üzere, burgundy olan renk.

burgundy'nin türkçesi burgonya. muhtemelen bildiğiniz üzere, fransa'nın doğusunda, tabii ki göz alabildiğine üzüm bağları ile kaplı, şarapları ile ünlü bir bölge burası. almanlar da hem renge hem de bölgeye burgund diyorlar. zaten burada devlet kuran ilk halk olan burgundlar bir alman kabilesi imiş. muhtemelen ingilizce'ye de almancadan geçmiş. ingilizce de neticede cermenik bir dili.

fransızlar konu renge, tıpkı bizim gibi, bordeaux diyorlar. bordo, malum, belki de dünyanın en meşhur şarapçılık bölgesi. fransa'nın batısında. keltler kurmuş. avrupa'da kelt yerleşimlerinin yerlerine cermenlerin yayılmasından nasibini almış. vizigotlar, vandallar ve frenkler ardı ardına hakim olmuşlar. bizim bu renge bordo dememizin ne yazık ki üzümle, şarapla ilgisi yoktur. fransızca lingua franca iken dilimize giren sayısız sözcükten biri.

neticede şarap rengine almanlar, almanya'ya ve alman tarihine daha yakın olan burgonya, fransızlar ise bordo demişler. ingilizler ve türkler konunun doğrudan muhatabı değil.

ayrıca (bkz: ral 3005)
  • en çok altın rengi ile yakışan renktir.
hesabın var mı? giriş yap