• askerliğimi yaptığım yerdeki doktor yüzbaşım anlatmıştı. kendisi gata'dan mezun olup kurada ankara'yı çekince sevinçten dört köşe olmuş. ama işin rengi sonradan çıkmış. bu bordo bereliler ankara'da ikamet edip operasyon olunca helikopterle bölgeye gidiyorlarmış. timde de kesin bir doktor olması gerekiyormuş. onu da yeni mezun bir tabip teğmenle sağlıyorlarmış.

neyse bizim yüzbaşı pek naif kibar adamdı. bunları anlatırken yıllar geçmesine rağmen hala şaşkınlıkla anlatırdı. bu bir köşede çatışma çıkmasın operasyon olmasın diye dua ederken adamlar tam tersi için dua ediyormuş. uzun süre operasyona çıkmayınca adamların ciddi ciddi moralleri bozuluyormuş. operasyon çıkınca çocuklar gibi seviniyormuş elemanlar.

bizim yüzbaşının döneminde bir sürü operasyona katılmışlar tek kayıpları bile olmamış. karşı tarafa ağır kayıplar veriliyormuş her defasında. yani işin özeti profesyonel ordu şart. yazık gencecik adamları terör mücadeleside kullanmak. gerçi en iyi çözüm ver kurtul ama. o da şu an için mümkün görünmüyor.
  • öyle özel birliklerdir ki; bazı sözlük yazarları tarafından ne yazık ki karayolu devriyesi, arazi taraması, karakol nöbeti gibi bütün günlük görevlere götürülebilecekleri sanılan tugay seviyesinde özel eğitilmiş komandolardan oluşur.
  • özel eğitilmemiş komandolar ancak almanya'da bulunur. almancada komando işçi gibi bir anlama geliyor. onun dışında dünyadaki tüm komando birlikleri standardın ötesinde eğitilirler ki komando olsunlar.

üç kişi gidip 1000 terörist kellesi alan adamlar falan değiller. olmaları da gerekmiyor. askerdeyken pek çok bordo bereli gördüm. ne çok iriler, ne çok atletik hatta iyiden iyiye göbek salanları var. gerçek hayatta bir bordo bereliyi normal insandan ayırt edebileceğiniz herhangi bir ortak yönlerine rastlamadım. birlik içindeyse ayırt etmek çok kolay. bordo bereleri var! zaten üniforma bunun için icat edilmiş birşey.

sıradan askerden ne farkları var diye soracaksınız. konuştum ben kendisiynen dedi ki günde 300-500 mermi yakıyoz biz. (geçmiş gün unuttum) yani silah eğitimleri daha fazla.
  • liseden, hatta ortaokuldan beri, yaklaşık 10 belki 15 senedir hep haklarında anlatılanları duyduğum, vay be dedirten askeri birlik.

ancak, madem bu adamlar dağlarda x adet terörist varken, x adet kurşun harcayıp, daha fazlasını israf etmeden onları öldürebiliyorlar, madem bu adamlar gece gündüz demeden, hiçbir şeyden korkmadan düşman üstüne gidip, tek bir çizik bile almadan onları avlayıp dönebiliyorlar, madem bu adamlar, her türlü izden teröristleri yakalama içgüdüsüne sahip, e o zaman türk askeri salak mı da, 2-3 aylık eğitimli gençleri teröristlerin üstüne salıyor? burada ya bordo berelilerle ilgili anlatılanlar yalan, böyle bir askeri birlik sadece gösteriş için var, ya da türkiye terörü canlı tutmak için en iyi birliği yerine normal askeriyle savaşmaya çalışıyor. iki halde de garip.
  • kendilerine izafe edilen pek çok şeyi, tek adam dalıp ortamı dağıtmayı falan yapmak gibi bir görevleri yoktur.

bordo bereli olarak adlandırılan özel kuvvetler, gayrı nizami harp yaparlar.

yabancı topraklarda dost birlikleri eğitirler.

istihbarat toplar, keşif yaparlar.

psikolojik harp yaparlar, propaganda yapar, eylem örgütlerler.

özel kuvvetlerin tüm dünyada görevi "bel altı vurmak"tır.

şu anda libya'da, suriye'de isyancıların arkasında çok sayıda ülkeden çok sayıda özel kuvvet unsuru vardır. isyancıları silahlandırmakla, eğitmekle, hükümet birliklerine karşı propaganda yaymakla uğraşmaktadırlar.

ve bunların tamamını cephe gerisinden, çoğunlukla bir hücre evinde, çaylarını kahvelerini yudumlarken yapmaktadırlar.

bunların yanında nokta operasyon yapmazlar mı? yaparlar.

türkiye'deki özel kuvvetler komutanlığı, görev ve yetki bakımından abd'deki sad ve delta'nın bir karışımı gibidir.

yani hem istihbarat servisinin operasyonel kolu hem de özel operasyon gücü olarak çalışır.

bu yüzdendir ki, bir "bordo bereli" insanüstü nişancılık yeteneklerine, baklava dilimi karın kaslarına, adonis kasına falan sahip olmak zorunda değildir.

istihbarat esas olarak bir zeka işidir, dolayısıyla bu elemanların esas gücü, onları pusuya düşürmenin, pusuya düşürülse bile ele geçirmenin, ele geçirilse bile alıkoymanın son derece güç olmasıdır.

düşmanı bertaraf etmek için tek başlarına bilim kurgu filmlerinden fırlamış ekipmanlarla dalmaları gerekmez, gerekmemelidir de, dünyanın her yerinde böyledir. onun yerine, o işi kendileri için yapacak adamları devşirirler, güvenli bir mesafeden de olayı "koordine" ederler.

özel kuvvetler bel altı savaşır. onların mahareti, bu savaşı kendi ellerini kirletmeden yapabilme becerileridir. gerekirse kafa göz dalarlar, o ayrı.

türkiye'de bu böyle, abd'de de, almanya'da da.
  • bordo bereliler hahaha... bordo bere hihihi... bordolular hoihihaha...

off gülmekten yazamadım, ama çok komik bir şeyler yazacaktım sözlüğe; siz de benim ne kadar anti-militarist olduğumu anlayacaktınız, şukela verecektiniz. hatta içinizden kız olanlar bana şukelayla birlikte başka şeyler verecekti...

salak bando borulular! hep sizin yüzünüzden!

komik birliklerdir.
  • şimdi bu adamların dünyadaki en iyi özel birliklerden biri olduğunu tüm dünya zaten biliyor. başarılarını da dost-düşman hemen hemen herkes takdir ediyor.

lakin gelin görün ki sözlükte bazı salaklar var, (bak sadece salak diyorum. orospu çocuğu olup olmadığını bilemem lakin salak olduğun aşikar) ki bu salaklardan bazıları bu sözlüğe yazar olacak insanların akıbetini belirliyor, üstü kapalı şekilde bordo berelilere hakaret ediyor.

hayır güzel kardeşim bu yediğin bokun adı övmek değil.

şimdi ben savcılığa suç duyurusunda bulunsam, ssg yapması gerekeni yapıp senin ip'ni cartını curtunu bildirse. hakkında kamu görevlisine üstü kapalı hakaretten dava açılsa. 6 ay hapis cezası götcezine kaçsa hoş olur mu?
    bence hoş olmaz.

adam ol iki dakka ya. zor bir şey istemiyoruz senden. asker lan bu adamlar. ülke koruyorlar. azıcık saygı duy mına koyim.

zöge: sözlükte bu kadar çok pekekeli olduğunu bilmiyordum.
  • bordo berelileri salıcaklar yemin ederim, hem tüm teröristleri etkisiz hale getirirken hem de %98 rezervi türkiye de olan, tüm dış borçlarımızı kapamamızı sağlayabilecek, ama dış mihrakların bi şekilde kullanmamıza izin vermediği bor madenini de çıkaracaklar. ülke olarak feraha ereriz. ama gel gör ki türkiye nin büyümesini istemeyenler var.
  • efeler taburu

kendileri ile 2000 yılında tanışmıştım. 15-20 kişilik bir ekip. hiç de öyle iri yarı,rambo kılıklı tipler değil. bakışları da öyle içinizi falan delmiyor. hatta kendilerine özel,tepesinde ege kıyı kasabalarını hatırlatabilecek bir balık ağı,içinde de kuru bir kaç balığın olduğu kendilerine özel gazinolarında çiçek pasajında yapamayacağınız muhabbeti yapabileceğiniz eğlenceli insanlar. yalnız sohbetleri senin,benimki gibi değil pek. gerçek askerin ne olduğunu ve güneydoğu'daki belanın gerçek sebeplerini saçma sapan televizyon programlarındaki tartışmalardan çok ilk ağızdan öğrenebiliyorsunuz. toz olun derler duyarlarsa kendileri hakkında yazılanları,toz olun - anlayana-.
hesabın var mı? giriş yap