şükela:  tümü | bugün
 • piyade olarak asker yapıpta, jandarma rütbelisiyle karşılaşanlar bilir jandarmalar daha rahattırlar.öyle askercilik çok oynamazlar. piyade olupta, üç ay fazla askerlik yapayım jandarma olayım, diyen çok gördüm. işte bordo bereliler jandarmadan da iyidir.eratı severler, iyi niyetle yaklaşırlar, ezmezler. egoları yoktur ve unutmamak gerekirki bordo berelilerde insanlar. öyle insanüsti özellik yüklemek pek mantıklı değil.
 • ya varlarsa.
 • öyle telsiz kapama ile olmaz o işler. herkesin bir üst ü vardır. emir komutadır. asker üst ünün emirlerine uymak zorundadır doğru ya da yanlış. bordo ya da mavi bereli, orası ringonun ahırı değil yok telsiz kapat yok kafama göre giderim oraya buraya sıkarım. fazla tv izlemekten beyin gerçek ile sanrıları birbirine çakıştırıyor anlıyorum. kısaca iyi ve ekstra eğitimli askerlerdir.
 • isimleri çok zikredilmesine rağmen görev alanları konusunda yeterince tanınmayan askerlerdir. bunun temel nedeni de türk toplumunda askeri konuların genellikle kulaktan dolma bilgilerle yorumlanıyor olmasıdır.

  her askeri birliğin ya da unsurun, donanım ve kabiliyet açısından bir var olma nedeni vardır. bir topçu birliğinin, bir piyade taburunun veya bir komando bölüğünün hangi durumlarda, hangi şartlarda ve hangi gerekliliklerde kullanılabileceği kağıt üzerinde bellidir. çünkü tüm bu askeri unsurlar askeri doktrinlerin yüzyıllar boyunca açığa çıkardığı spesifik gereklilikler sonucu yapılandırılmıştır. bir tanktan hava savunma yapmasını bekleyemeyeceğiniz gibi bir jandarma erinin de dalgıçlık yapmasını bekleyemezsiniz.

  özel kuvvetler ve bordo bereliler gibi seçkin birliklerde aynı diğer askeri unsurlarda olduğu gibi bazı spesifik gereklilikleri karşılayabilmeleri için oluşturulmuşlardır ve kullanım alanları yetiştirilme amaçlarını içine alan özel durumları kapsamaktadır. bu sebeple bordo berelilerin ve özel kuvvetlerin işi, temel askeri birliklerin görev alanına giren vazifeleri üstlenmek değildir. onların işi adı üstünde "özel" olan gereksinimleri karşılamaktır ve donanımları bu kıstas gözetilerek yapılandırılır.

  bir bordo berelinin veya özel kuvvetler mensubunun normal şartlar altındaki görevi diğer askeri unsurların kabiliyetinde olmayan ve "özel" statüsünde sayılabilecek askeri operasyon eylemlerini icra etmekle birlikte, normal askeri unsurların yaşayabildiği bazı tıkanma durumlarında devreye girerek operasyonda "iş bitirici" veya "kilit açıcı" rol oynamaktır.

  bir bordo berelinin işi başkalarının açamadığı kilidi açmaktır, kapıyı kırmak değil. kapı kırılmak istenirse kullanılacak olan bordo bereliler değil piyade ve zırhlı birliklerdir. bu sebeple bordo bereliler 7/24 terörist peşinde koşmaz, her çatışmada ve askeri operasyonda kullanılmaz, sıradan askerin altından kalkabileceği şartlar için çağrılmaz ve her durumda asıl olarak jandarmanın, piyadenin veya komandonun görev alanına giren vazifeleri üstlenmez. bahsettiğim gibi bir tankı hava savunmada kullanamayacağınız gibi bir bordo bereliyi de teröristle girilen her çatışmada kullanmazsınız. bu durum başlı başına bir kaynak israfı ve yanlış kullanım örneğidir. söz konusu nedenden dolayı bordo berelilerin terörle mücadelenin her anında var olmaları gerektiğini savunmak veya tüm bir terör örgütünün bordo bereliler tarafından çökertilmesini beklemek en hafif tabiriyle bilgisizliktir, cahilliktir, iş bilmezliktir. çünkü bordo berelilerin var oluş amacı terörle mücadele değildir.

  özel kuvvetler komutanlığının ve bordo berelilerin az bilinen bir diğer görevi ise düşman işgaline uğramış vatan topraklarındaki direniş organizasyonunu üstlenmek ve gayri nizami harp altyapısını oluşturmaktır. yani memleketin işgale uğraması olasılığında memleketi bu durumdan kurtarabilmek için kendilerine en üst perdede yetki verilmiş gruplar arasındadır. öyle de seçmece ve güvenilir adamlardır.
 • milli gururumuz
 • (bkz: ugur tasci)
 • kafalarının bozulması akabinde telsizlerin bataryasını söküp süper bir operasyonla kremlin'den putin'i esir alıp getirdikleri iddia edilen özel kuvvet.
  (bkz: hüloooğğğ)
 • sanırım bu hendekler savaşında hakkındaki efsanelerin zeminsiz olduğu görüldü. nitekim, kendilerinden her alanda misliyle zayıf olan pkk’nin şehir yapılanması karşısında pek de büyük bir zafer sergileyemediler.

  dediğimi biraz açayım, pkk militanları mühimmat, donanım ve eğitim olarak bordo berelilerin yanına bile yanaşamaz ancak onlar da coğrafyanın insanı olmanın avantajını kullanıyor. tüneller ve hendeklerle zor bir hedef haline gelirken, bubi tuzağı ve keskin nişancı gibi unsurlardan istifade ediyorlar. demem o ki, bu bordo berelilerin bir tanesini dağa bırakıyorlarmış da şu kadar kelle almadan dönmüyorlarmış gibi hikayelerin üstünü örtemediği gerçek bu. şehir savaşı başka hiçbir şeye benzemez ve bir yerden sonra avantajlarına ve dezavantajlarına göre strtaji izleyen adamla seni eşitleyebilir.
 • bu türkiye'deki mal milliyetçiler yüzünden, bir türlü görevi anlaşılamamış ve başarısız oldukları sanılmıştır.

  - arkadaşlar size tavsiyem; böyle facebook da falan jöh, bordo bereliler, bilmem neler gruplarına üye olmayın. o kadar saçma sapan paylaşımlarda bulunuyorlar ki, insanlar bordo berelileri superman gibi görüyor.

  - bordo bereliler'in kim oldukları hakkında az çok bilgi isteyen insanlar, özel kuvvetler komutanlığına bakabilirler.

  - lan anlayın artık şunu, bordo berelilerin görevi çatışma çıkan alana varıp, sıka sıka gitmek değildir.

  - yani bordo bereliler ''yıkıcı'' güç değillerdir. ''özel'' birliktir. yani ne demek bu kuş beyinli arkadaşım? sadece özel durumlarda ortaya çıkan ve bu duruma göre yapılması gerekeni yapıp, geri çekilen birliktir. eğer yıkıcı güç aranıyorsa ''zırhlı piyade ve tank'' unsurlarını ordu yollar ve gidilen şehri iki gün geçmeden dümdüz eder.

  - bazı arkadaşlar başarısız olmuş demişler. lan niye başarısız olmuşlar? çünkü pekeke unsurlarını tümden yok edememişler ama güzel kardeşim adamlar, diyarbakır sur bölgesini teröristlerden komple temizlemek için gönderilmedi ki.

  - bu adamlar, bölgeye yığılan mühimmat, bomba, tünel, vs vs. gibi unsurları tespit etmek için görevlendirildi ki bence kısa sürede görevlerini yerlerine getirdiler. 5 aydır, bölgede savaşıyoruz, askerlerimiz adam akıllı 3 tünel tespit edemediler. teröristlerin nereden girip nereden çıktıkları belli değildi. bordo bereliler 1 ay kaldı bölgede. en az 100'e yakın mağara, tünel tespit edip patlattılar. zaten duruma bakarsanız, bu tüneller ortaya çıktıktan sonra
  hdp ve pkk unsurları, delirip ''sivilleri öldürüyorlaaaar, bodrumda mahsur kalan sivilleer var'' falan diye feryat etmeye başladılar. neden? çünkü tünelden kaçamıyorlar. neden? çünkü bordo bereliler bölgedeki tünellerin %80'lik kısmını bulmuş. göt gibi sıkışmışlar.

  - şimdi anladınız mı arkadaşlarım, bordo bereliler yıkıcı güç değillerdir, efektif kullanılırlar. komando gibi gelene geçene saldır mantığıyla hareket etmezler. öyle bakarsanız komandolar ve özel harekat polisleri falan bordo berelilerden çok daha tehlikedirler. bordo bereliler, özel durumlar için gelirler, görevlerini yapmaya çalışırlar ve en yakın sürede bölgeden çekilirler.

  - bu adamların esas görev tanımı ise daha acayiptir. ''ülke bir parçalanma ya da işgale uğrarsa, ülke içindeki savunma yapılarını oluşturup, halka bildirip, onlarla birlikte işgal unsurlarına karşı savaşmak ve planlamak.'' yani adamların böyle bir görevi var.
 • ikide birde telsiz kapatıyorlar. sonra ulaşamıyoruz onlara. yapmasınlar bence.