şükela:  tümü | bugün
 • tarimda en cok kullanilan kimyasal madde karisimlarindan biridir. goztasi(bakir sulfat %98) ve kirec ihtiva eder. ates yanikligi, yaprakdelen, kanser ve daha bircok etmene karsi onlem olarak uygulanir.
 • bitkilerdeki özellikle bağ mildiyösü hastalığında ve mantara bağlı diğer bitki hastalıklarında kullanılır. bitkilerin iyileştirilmesi için kullanılan bir fungusittir. içeriğinde bakır sülfat bulunmaktadır ve kireçle karıştırılarak hazırlanır. organik tarımda çok yaygın bir şekilde mantar enfeksiyonundan korunmak için kullanılmaktadır.
 • organik tarım alanında kullanım onayı almış, sebzecilik, meyvecilik ve süs bitkiciliği için elzem bir ilaçtır. ismini fransa'nın bordeaux şehrinden alır. bulunuş hikayesi çok ilginçtir.

  denizcilik alanındaki ilerlemeler ve coğrafi keşifler sonucu kıtalar arası ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte hastalıklarında yayılması kolaylaştı. 1800'lü yılların ortalarında abd'den avrupa'ya getirilen asmalarda küllemeye, mantari çeşitli bağ hastalıklarına sebep olan bakteri ve virüsler bulunuyormuş. tabi kısa sürede bu zararlılar avrupa'ya yayılmış. 1852 de leon de la verge kükürt ile mücadele yöntemini geliştirmiş. bağcıların bazıları ise kükürt tasarrufu için amerikan kütükleri getirip küllemeye karşı yeni denemelere başlaması esnasında 1861 yılında toscana’lı bağcı ridolfi ve 1866 yılında da bordeaux’lu lilineau amerikan çubukları ithal edip bir bağ kurmuşlar. bu iki kişinin öncülüğü ile denenen bu yol avrupa’ya phylloxera vastatrix denilen asma bitine ve mildiyö hastalığına yeni yaşam alanı sağlamış. fransa’da 1 milyon hektar bağ yok olup sadece 1.5 milyon hektar kalmış. anlayacağınız pintilik yapayım derken daha farklı hastalıklarda getirilmiş olmuş.

  bağ mildiyösü hastalığının ardından, bordeaux üniversitesi botanik profesörü pierre marie alexis millardet bordeaux bölgesindeki bağlarda görülen hastalıklar üzerinde çalışmaya başlamış. millardet diğer bütün asmalarda hastalık olmasına rağmen yola yakın asmalarda mildiyö görülmediğini fark etti. araştırmalarını bu yönde sürdürdüğünde, yoldan geçenlerin üzümleri yemesini önlemek için asmalara bakır sülfat ve kireç karışımı püskürtüldüğünü gözlemledi(kendi bahçesinde de buna tanık olmuş). bu uygulama hem görünüş ve hem de acı tadından dolayı izinsiz olarak üzüm yiyenler için caydırıcıymış. o zamanlar boya ve tıp alanında kullanılan bakır sülfat mavimsi bir renkte olup, kireçte acı tadı sağlıyor.

  fransa'nın o zamandan günümüze kadar gelen ünlü şarap üreticisi chateau dauzac'ın bağlarında çalışmalarını yoğunlaştıran millardet 1885 yılında sonuca ulaştı ve bağ mildiyösüne karşı mücadele için bu karışımı bize kazandırmış oldu. bu sebeple, fransa’da bordo bulamacının kullanımı millardet david tedavisi olarak da bilinmektedir. ayrıca mantar hastalıkları için geliştirilen ilk ilaçtır.

  bu iki yayından daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. "pears, pauline, et al. hdra encyclopedia of organic gardening, pp103, dorling kindersley ltd, london, 2005".
  "banana: the fate of the fruit that changed the world by dan koeppel"