şükela:  tümü | bugün
  • günümüzde beyaz/mavi yakalı çalışmanın bir başka tanımı.

her sabah servis araçları işbu köleleri bulundukları muhitlerden toplayıp sahiplerinin muhitine götürürler.

sahibin mahalline girdiklerinde "geldim sahip" manasında kartlarını cihaza okuturlar.

öğlene kadar sahip daha fazla kazansın diye çalışırlar, öğlen olduğunda karınları doyurulmalıdır ve yemekhaneye giderler (kendi mahallinde yemek kokusu istemeyen sahip bunlara parasını verip dışarda yemelerini de söyleyebilir.)

akabinde tekrar sahipleri daha fazla kazansın diye çalışmaya dönerler.

günün sonunda da sahiplerinin "artık gidebilirsiniz, bugün yeterince kazandırdınız, yarın da kazandırmaya devam edebilmeniz için gidip köle olmadığınızı düşünmeye ihtiyacınız var" dediği saatte tekrar köle taşıma aracı olan servislere yol alıp muhitlerinin yolunu tutarlar.

haftada 1, şanslılarsa 2 gün sahipleri onlara izin verir ve kendilerine ait olduğunu zannettikleri bedenlerini dinlendirirler.

sonra da birbirlerine hava atarlar. kölelik şartlarının hangisinin daha iyi olduğuna dair:

-benim sahibim beni günde sadece 9 saat çalıştırıyor. hem de 1 saatini öğlen tatil veriyor ihihihi

-benim sahibim bana hizmetlerimin karşılığı olarak (kendisi 50 bin lira kazansa da) 5 bin lira veriyor.

gibi.

not: beyazyaka spor. (şu gerizekalı ...spor olayını hep yapmak istemiştim.)
  • bütün gün piramide taş dizip akşam arpa ekmeğine talim köleliğinden iyidir ne bileyim.
  • o zaman yat evde, birileri hayrına belki ihtiyaçlarını karşılar dediğim yazarın beyanı.
  • eleştiren suserların alternatif önermeleri gereken kölelik tipi.
    herkes kendi işini mi yapmalı yada hiç çalışmamalı mı?
    yoksa sahip biraz daha fazla para verse sorun olmayacak mı?
  • vakti zamanında bordorolu kölelik bıdı bıdı vik vik diyen bir tanıdiğıma memleketteki 700 dönüm arazini niye ekmiyorsun dediğimde cevab veremedi .
  • herkes kendi işini yapsın dediğim durum.

aşçı aşını, doktor doktorluk mesleğini vs. ama herkes bu yazar beyanını desteklediğimi düşünür şimdi.

olum sen en basitinden mühendisliğin tek başına yapılabilir bir yanı olduğunu düşünüyorsun. ama iş öyle değil. bu sahip dediğin insanlar lider olur ekibini kurar ve ekibi ile büyür. ekibi yoksa bir hiçtir.

neyse ister kölelik, ister başka bir şey bu yazılı olmayan kural gibidir. büyük balık olmak mı yoksa küçük balık kalıp yutulmayı beklemek mi?

not: ea * spor.
  • (bkz: #90029164)
  • ekmek pis agzima dus hayat gorusuyle yasayan kisilerin isyani. kimse ne su anki duzenden ne de sartlardan tam memnun degil eyvallah, ama calismadan cabalamadan beslenme, saglik, barinma vb. gibi ihtiyaclarinizi kimin karsilamasini bekliyorsun. ha cok ozeniyorsan al eline bir mizrak gir ormanlara, avci ve toplayicilikla beslen, bunun onunde yasal bir engel yok. ama kimseden de hayat sartlarini haybeye saglamasini bekleme.