şükela:  tümü | bugün
 • danimarka televizyonu dr1 tarafindan yayinlanan, forbrydelsen gibi bir diziden sonra bir kez daha danimarka dizi yapimciliginin basarisini ve populerligini ortaya koyan politik dizi. avrupa'da bircok ulkede yayinlanan bu dizi yakin zamanda ingilizce altyaziyla bbc'de de gosterilmeye baslandi.

  aslinda bu diziyi sadece siyaset uzerine gormek sinirlandirici bir yaklasim olsa da, soyle soylemek lazim: konusu surpriz sekilde basbakanliga gelen ve ulkenin ilk kadin lideri olan parti lideri etrafinda gelisiyor dizinin. fakat bu surec, siyasi danismanlari (spin doctor), televizyondaki habercileri, gunluk aile hayatini da kapsayacak sekilde genis bicimde yansitiliyor dizide.

  gercekci ve akici temposuyla ilk sezonun 1'er saatlik 10 bolumu cabucak bitirilebilir. ikinci sezonu da yayinlanan dizinin ucuncu sezonu gelecek yil ekrana gelecek.

  diziyi izlemeden once, bazi aciklamalari okumak faydali olabilir, danimarka ve siyaseti ile ilgili cok fazla bilginiz yoksa.

  bu arada, sunu da eklemek yararli olacak, borgen adi kopenhag'daki hukumet, parlamento ve yuksek mahkeme binalarini icinde barindiran ve sato anlamina gelen kompleksten geliyor.
 • digiturk tarafından da yayınlanmaya başlanan, danimarka siyasi hayatını temel alan dizi.

  3 sezon sürmesi planlanan dizinin ilk 2 sezonu bitmiş durumda esasen. sadece ilk bölümü izleyerek bile söyleyebilirim ki, sanırım bizim ülkedeki en namuslu siyasetçi bile bu diziyi kahkahalarla gülerek seyreder.

  --- spoiler ---

  seçimlere 3 gün kala, kesinlikle favori olmadığı seçimleri kendisine kazandırabilecek bir bilgiyi, sadece "etik" bulmadığı için kamuoyu ile paylaşmayan bir parti liderinden bahsediyoruz.

  --- spoiler ---

  başbakan taksiye biniyor, evinde hizmetçi bakıcı vesaire yok, iki çocuğuna üniversite öğrencisi bir kız part time bakıcılık yapıyor.
 • hakkında neden bu kadar az şey yazıldığını anlamadığım ve üzüldüğüm şahane dizi. ilk bölümüyle beni kendine bağlamıştır.
 • nasil bir seymis diye oturup bir oturusta uc bolum seyrettiren dizidir. dizide ki politikacilar ve yasananlarin turkler'e bazen komedi dizisi tadi da verebilecek olmasinin disinda harika bir dizidir.
 • az önce başbakan sevişti bu dizide. kimi süper zekalıların ülkesinde, beş yüz yıl önce yaşamış, sayısı bilinmeyen cariyesi olan padişahları "nasıl olur da sevişgen gösterirsiniz" diye ortalığı ayağa kaldıran başbakanlar var.

  ~
  bu arada, o sevişen başbakan da kadındı.
 • bu nasıl güzel bir dizidir ki, içinde siyaset var, aşk-meşk ilişkiler var, güzel oyunculuk var, gerçekçilik var; ve bunların hepsinden önemlisi sürükleyicilik ve akıcılık var. helal olsun.
 • digiturk'te yayınlanmaya başlamasından sonra türk izleyicilerin haberdar olduğu, son derece sürükleyici, kaliteli ve güzide dizi. hâlihazırda danimarka'da 3. sezonuyla final yapmış durumda ama henüz 3. sezon dvd'si çıkmadığı için son sezonun ingilizce altyazılarına da ulaşmak mümkün değil maalesef.

  birinci sezon türkçe altyazılarına ise şuradan ulaşılabilir.
 • digiturk sayesinde haberim olup seyretmeye başladığım şahane bir politik dizi.

  ilk bölümde, seçimi kesin kazanacak gözüyle bakılıp sürpriz bir şekilde oyları düşen başbakanın oyları niçin düşüyor biliyor musunuz? devlet parasıyla 12 bin dolarlık lüks harcama yaptığı için. (ki o harcamayı "ooh devletin malı deniz dur" diye de yapmıyor adam, mecbur ve çaresiz kaldığı bir durum oluyor.) bizim memlekette başbakanın devletin parası ile şahsına lüks harcama yaptığı ispatlansa şaşırır mıyız acaba? ya da kaç kişi böyle bir durumda oy verdiği parti liderine oy vermeyi bırakır?

  neyse, bu olay üzerine uffak bir partinin hanım lideri başbakan oluyor. genelde siyasetçilerin taş gibi karıları olur ya, bu teyzenin de taş gibi kocası var. sonra olaylar olaylar tabii.
 • dizimag'in de yayınlamaya başladığı dizi. methini duyup izleyemeyenlere duyurulur.
 • --- spoiler ---

  phillip bir özer çiller değil.

  --- spoiler ---