şükela:  tümü | bugün
  • çernobil faciası yaşandıktan on gün sonra, yeni bir tehlike meydana gelmiş. yangının söndürülmesi için itfaiyecilerin acemice kullandığı su reaktör çekirdeğinin altında birikmiş. havuzlaşmış. ve dökülen, kum, çamur vs ile lav benzeri bir madde ortaya çıkmış. bu lav benzeri madde reaktörün tabanında ağır ağır yanıyormuş. sonuçta hayvani bir termal patlamaya ve avrupa'nın da külliyen şaftının kaymasına sebep olabilirmiş.

bunun üzerine birilerinin havuza girip, içerideki suyu tahliye edecek kapakları açması gerekmiş. bu işe üç adam gönüllü olmuş. bu üç adam o havuza ölmek üzere girmişler ve işi başarmışlar. çok kısa zaman içinde de yoğun radyasyon sebebiyle beklenen ölümler gerçekleşmiş. çernobil dalgıçları adına çernobil'in son çalışanları diye bir anıt da dikilmiş.

bu üç adamdan biri;

valeri bezpalov bir asker ve tesiste çalışan bir mühendismiş.
    alexie ananenko güvenlik vanalarının nerede olduğunu bilen tesis çalışan bir mühendis.
    son kahramanımız ve bana bu başlığı açtıran kişi boris baranov. soyada dikkat. türk müdür nedir bilemiyorum ama bu adam vasıfsız bir işçi. herhangi bir özelliği yok. tesiste yerleri mi temizliyordu yoksa evrak işlerine mi bakıyordu bilemiyorum ama aşağıya inmek ve hayatını kaybetmek uğruna yaptığı görev, lambayı tutmak. harbiden öyle lan. adam el lambası tutmak için iki mühendisle beraber radyasyon havuzuna dalmış. haftasına ölmüş. hem bok yoluna gidip hem de heykeli dikilen nadir insanlardan olsa gerek. hatta tektir galiba.

kaynak

edit: operasyonun haftasına ölenler diğer ikisiymiş, bu arkadaş biraz daha uzun yaşamış. ne kadar bilmiyorum. on yıl deniyor. demek ki radyasyondan el lambası tutarak korunabiliyormuşuz.
  • ingilizce kaynaklarda bilinenin aksine felaketten sonra değil 2006'da 65 yaşında ölmüştür. arkadaşları alexie ve valeri hala yaşamaktadır ve 2018 yılında ukranya cumhurbaşkanından madalya almışlardır. chernobyl'i izledikten sonra ilk araştırdığım şey onlar olmuştu ve ölmediklerini öğrendiklerinde çok sevinmiştim. dünya bu üç arkadaşa çok şey borçlu.