*

şükela:  tümü | bugün
 • tam adi "boris vasilievich spassky" olan 10. dunya satranc sampiyonu. 1937de leningradda dunyaya geldi. 1955 yilinda gencler dunya sampiyonlugunu kazandi, ayni yil grandmaster* oldu. 1969 yilinda tigran petrosian'i yenerek kazandigi dunya sampiyonu unvanini 1972de amerikali robert fischera tum dunyanin odaklandigi bir mucadele sonunda kaptirdi.

  (bkz: 1972 dunya satranc sampiyonasi finali)
 • aslen gazeteci olan büyük satranç ustası.
 • en büyük talihsizliği, tarihi bir zorunluluktan ötürü bobby fischer'le ünvan maçı oynamak zorunda kalmış olması olan sovyet büyük usta. üstün yeteneklerine rağmen, psikolojik mücadele yanı çok iyi değildir.
 • bloomberg tv'de yayınlanan muhteşem bir belgesel sonucunda tanıdığım ve benim gözümde fischer delisine kıyasla akıllı zeki ve karizmatik bir adamdır.
 • bobby fischer against the world adlı belgeselde anlatılanlara göre tam bir centilmen.

  fischer ile oynadığı 1972 dünya satranç şampiyonası finalinde rakibinin birçok isteğini kabul eder ama fischer'in istekleri bitmeyince devam edemeyeceğini söyler. hakem, anlattığına göre, her ikisini de ense tarafından yakasından tutar ve "artık oynayın" der. spassky bunun üzerine ilk hamlesini yapmış ve turnuva devam etmiş.

  4. maç bittikten sonra spassky şikayet etmeye başlar. maç sırasında kendisini daha önce hissetmediği gibi hissettiğini söyler ve ekler "şüpheci biri değilim, şüphelenmiş biriyim." şüphelerin nedeni ekibine gelen mektuplardır. mektuplarda fischer'a dikkat edilmesi gerektiği, kendisinin herşeyi yapabileceği söylenmektedir. ortamda radyasyon olabileceğinden, sandalyede birşeyler olabileceğinden şüphelenilir fakat sandalyedeki iki ölü sinekten başka birşey bulunamaz.

  turnuvada 5. maç bittiğinde her iki tarafın da puanları eşitti: 2.5-2.5. 6. maçta fischer, normal oyununun dışında, sakince ve duruma bağlı olarak oyununu yavaş yavaş kurar. öyle güzel bir oyun oynar ki seyirciler kendisini ayakta alkışlar. spassky bile ayakta alkışlar fischer'ı. otele dönüş yolunda fischer, "spassky ne yaptı, gördünüz mü? centilmen, gerçek bir centilmen." der.

  21. oyunda 40. hamleden sonra maç, her iki oyuncunun da bulundukları pozisyonu değerlendirmesi için ertelenir. spassky geceyi analizlerle geçirdikten sonra maça devam etmeme kararı alır. sabah fotoğrafçı harry benson, spassky'nin fotoğrafını çekmeye gider. spassky kendisinin elini sıkar ve "artık başka bir dünya şampiyonu var. şampiyonun adı, robert james fischer." der.

  daha önce ifade edildiği gibi sanırım kendisi psikolojik mücadele açısından zayıf biriydi. sadece oyununu oynuyordu. karşısında ise "psikolojiye inanmam. iyi hamlelere inanırım." diyen fakat rakibinin elini sıktığında ona fiziksel gücünü de göstermek için egzersiz çalışacak kadar kendini hazırlamış ve kaprisli biri vardı: bobby fischer.

  her iki oyuncu da sadece oyununu oynasaydı muhtemelen sonuç değişmezdi ama sanırım skor biraz spassky lehine değişirdi.
 • kendisiyle çocukken leningrad'da bir simultanede oynayan botvinnik "satranç hakkında en ufak bir fikri yok, bu meslekte ona yer yok" demiş.
 • karpov'un taklidini yaptığı eski bir video ile gülümseten, efsane büyük usta.
 • bir röportajında "satrancı mı yoksa seksi mi tercih edersiniz?" sorusuna insanı dumura uğratan "pozisyona bağlı" cevabını vermiş satranç efsanesi.
hesabın var mı? giriş yap