şükela:  tümü | bugün
 • strugatski kardesler birlikte yazan iki romanci. arkadi strugatski 1925 yilinda batumi'de, boris strugatski ise 1933'de leningrad'da dogdular. arkadi, 1942 yilinda alman isgali altindaki leningrad'dan ayrilarak orduya katildi. 1943'de moskova'ya giderek ingilizce ve japonca uzerine calistigi yabanci diller enstitusunu bitirdi. kardesi boris ile birlikte bir cok bilimkurgu filminin senaryosuna imza atti. bunlardan en cok bilineni tarkovsky'nin stalker'i dir.

  yokustaki salyangoz da dahil olmak uzere, strugatskilerin butun eserleri ilk olarak 1990'larda moskova'daki text yayinevi tarafindan basildi.
 • stalker'in aforizmalarinin arkasinda bu adamlar var. ve isin ilginci millet ya strugatski kardesler hakkinda iki kelam etmeye bildigin useniyor ya da "emege saygi" diye seyrettigi jenerige stalker'in ifrit oldugu o 'bos gozler'le bakiyor. umudum ilki, tahminim ikincisi yonunde.
 • kalabalıkta kayıp adlı boris'e ait öykü yakında sabri gürses tarafından yazın dünyamıza kazandırılacaktır.
 • sovyet bilim kurgu edebiyatının birlikte yazan iki yazarı. kardeşlerden boris ştrugatski bir astrofizikçi. arkadi ise japon edebiyatı okumuş ve kardeşiyle birlikte roman yazmaya başlayana dek japonca'dan rusça'ya pek çok çeviri yapmış.

  bir aralar kitapları sarmal yayınevi tarafından basılmaktaydı, hala basımı devam ediyor mu emin değilim. benim ulaşabildiğim kitapları, türkçe isimleriyle şunlar:

  (bkz: iktidar mahkumları)

  (bkz: yokuştaki salyangoz)

  (bkz: uzayda piknik) tarkovsky'nin stalker olarak filme çektiği, en bilinen kitapları.
 • 1964 tarihli tanrı olmak zor iş romanının yazarları kardeşlerdir. bu kitabı okumamakla birlikte 33. uluslararası istanbul film festivali'nde sinemaya uyarlanmış halini görme şansına eriştim. festival filmlerini genellikle seven, bir çok aykırı işi zevkle izleyen bir kimse olan kendimin izlediği en zor şeydi. dikkat ederseniz filmdi demiyorum ''şeydi''! hayatımda herhangi bir şeyi bu kadar zorlanarak izlediğimi hatırlamıyorum. 2 saat 50 dk nın sonunda salonda kalan bir kaç cesur yürek olarak bir savaş kazanmışçasına çıkmıştım salondan.
 • tarkovski'nin birlikte çalışmayı en verimli bulduğu yazarlardır.
 • asimov'la beraber okumaktan keyif aldığım yazarlar. kitaplarını sahaflarda bulmak mümkün. bildiğim kadarıyla türkçe çevirilerin yeni basımları olmuyor. sahafların sepetlerinde bazıları eksik, bazıları çok yıpranmış şekilde kitaplar bulunuyor. çok yazık.
 • kıyamete bir milyar yıl adlı kitapları kısa bir süre önce ithaki yayınları'ndan çıkmıştır.
 • "pazartesi cumartesiden başlar" isimli kitapları da hazal yalın çevirisiyle ithaki yayınları'nca basıldı:

  http://kayiprihtim.com/…artesi-cumartesiden-baslar/