• boris vian diyor ki; yalnizliktir dininiz...
    ornegin bir trenden, istediginiz yerde ininiz.
  • "çiçekçi dükkanlarının hiç demir kepenkleri olmaz.
    kimse aklına getirmez çiçek çalmayı.”

boris vian / günlerin köpüğü
  • " kendini gereksiz yere, gereksiz zamanlarda, gereksiz insanlar için yoruyorsan; en gerekli zamanda, en değerlinin sadece kendin olduğunu, çok gereksiz bir acıyla anlarsın... "

- boris vian -
  • fransız matematikçi, egzistansiyalist felsefeci, caz müzisyeni, trompetçi, şarkıcı, şair, yazar, senarist, film yönetmeni, film eleştirmeni, film oyuncusu, gazeteci, çevirmen, mühendis.

doğuştan kalbi delikti ve daha çocukken genç yaşta öleceğini biliyordu. bu nedenle sanatın ve bilimin bir çok dalında iştahla var oldu. hepsinde de çarpıcı verimleri oldu.

100.000 frank para cezasına çarptırılıp toplatılan kitabı mezarlarınıza tüküreceğim'den uyarlanan filmi sinemada izlerken, 40 yaşını görememiş bir genç olarak kalp krizinden öldü.

2 günde yazmış olduğu günlerin köpüğü, bence yeryüzündeki en güzel aşk romanıdır.

bu büyük insanı, bu avangard pasifisti, le deserteur (firari) şarkısıyla, kendi sesiyle anayım.

https://www.google.com/…id:f3acd041,vid:gjndtxyk3mw
  • cok degisik bi bakis acisina sahip bir insanmis.. komik ve carpici. yer yer tedirgin edici.

"dil, firsat buldukca konusmak icin kullandigimiz bir cinsel organdir."
    "dogru bi sekilde sevismeyi ogrenmek, bi tarih kitabi ustunde calisip aliklasmaktan cok daha iyidir."
    "bir gun kimsenin geri donmedigi bir savas yapilirsa, iste o zaman ancak en sonunda iyi bir savas olmus demektir."
    "sirf zeki olduklari icin kendilerinde cirkin olma hakkini goren kadinlardan nefret ediyorum."

guzel ya. guzel adammis valla.
  • sinema koltuğunda öldüğü sırada kendi filmini seyrediyorudu...
  • muhteşem bi kitap olan günlerin köpüğünün dahi yazarı..mezarlarınıza tüküreceğim isimli kitabı filme alınmış ve filmin ilk gösterimini izlerken kalp yetmezliğinden ölen müthiş insan..
  • adam super bir $arki yazaridir yaa. çok da güzel söyler. mesela le deserteur (firari) $arkisi vardir, serge regginai de güzel okur onu:
    size sayin ba$kanim
    dokturdugum bu mektup
    belki de okursunuz
    birazcik vakit bulup

askerlik kagitlarim
    demin geçti elime
    çar$ambaymi$ son gunum
    gitmek için cepheye

ama sayin ba$kanim
    bunu yapmak istemem
    zavalli insanlari
    vurmak için dogmadim ben

istemem sizi uzmek
    söylemek zorundayim
    benim kararim karar
    kaçagim, firardayim
  • "bu saatten sonra sende fırtına kopsa bende yaprak oynamaz."

boris vian
  • "boris vian karısının araba kullanmasına dayanamayan erkeklerden. (..) sonunda şöyle bir çözüm buluyor; ayın çift sayılı günlerinde karısı kullanacak, tek sayılı günlerinde kendisi.
    -böylece daha çok ben kullanıyordum. ayların yarısı 31 çekiyor ve 1'le başlıyor. karımın aritmetiği zayıftır. ayın çift sayılı günlerini evdeki çalışmalarıma ayırıyordum, 'dikkat direksiyonda karım var' bir arabaya binecek kadar keriz miyim ben?"
    (bkz: ferhan şensoy) (bkz: falınızda rönesans var)
hesabın var mı? giriş yap