şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kumkapı'da, kör agop'un yanında yer alan, süt ürünleri satan, salaş mekan. eski sahibi boris, dükkanı türklere devretse de efsane lezzet devam ediyor. hiçbir katkı maddesinin olmadığı peynirleri tadabilir, bal kaymağın tadını çıkarabilir, kahvaltınızda sıcak süt içerek çocukluğunuza dönebilirsiniz. peynir tabağı, bal kaymak, çay, domates salatalığın olduğu bir sofraya 3 kişi gidersiniz 10 lira ödeyebilirsiniz. ulaşım en rahat arabayla sağlanabilir, alternatif olarak tren kullanılabilir. mekan, istanbul arka sokak lezzetlerinde, kaymak bölümünde, beşiktaş'taki pandoyla beraber yer alıyor.

  not: kumkapıya sahil yolundan girildiğinde fatih belediyesinin otoparkı yer almakta, sabah saatlerindeki ücreti 10 lira, buraya gireceğinize, kumkapının ana caddesine bağlanan ara sokaklarına park edebilirsiniz.
 • vedat milor'un konuk olduğu sucuğunu ve tereyağını beğenmediği ama sütünü , kaymağını , nispetende peynirini beğendiği mekandır.
  fiyat analizinde ise kendisinin yorumlarını ciddiye almayan birisi olarak , ki bunun nedeni kendi hesabımı vedat milorun ödemeyeceği gerçeğini gözardı etmek istememem, her tabak için minimum 10 lira taban fiyat uygulamaktadır(sucuk 15 kavurma 10 menemen 10). iki kişi 60 lık olursunuz dedi ama ufak ufak alınacak şeyleri eklemeden konuşturlar. bunları da ilave edersen 80 tl civarı olacak ki buda lüks olmayan bir mekanda kahvaltı için çok pahalı. beşiktaşta 50 en fazla 60 ödeyeceğim kahvaltıya burada neden 30 tl fazla vereyim. ama tadlar beşktaş ile karşılaştırılmaz derseniz onun için 30 tl fark mı ödenir la derim.
 • üç sene sonra tekrardan gittiğimde, iki kişi, 1 porsiyon kavurma, 2 porsiyon bal kaymak, 1 porsiyon tulum, 1 bardak süt ve 2 bardak çay için 54 lira ödedik. mekan, esnaf lokantası olarak eski fiyat/kalite performansından fersah fersah uzakta. işletmecileri gülümsemiyor bile.
 • burayı ilk defa yıllar önce cukurcumatimes okurken haberim olduydu.

  kendilerinin kaymağı meşhurdur. marketlerde satılan; erimiş yağ kıvamında olan kaymaklara nazaran biraz katı, sürmesi bir tık çaba isteyen ve biraz da süt kokan cinsten.

  bunları neden yazdım? çünkü marketlerde satılan kaymak; alıştığım bu tattan uzak ve açıldıktan 2-3 gün sonra tadı, rengi ve kokusu değişen bir nitelikte.

  kendime göre iyi diyeceğim bu kaymak boris amca'nın yerinde ve gene kumkapı'da süt ürünleri satan başka bir mekanda mevcut. (yediğim kaymağın bu mekandan geldiğini biliyorum fakat adını öğrenemedim maalesef)

  şimdi gelelim burada satılan kaymağın muadili olan görsele

  bir de marketlerde satılan kaymağın muadili olan görsele

  yani canlısını göstermeden anlatınca bu kadar oluyor ama umarım farkı anlatabilmişimdir.

  bura ile aynı kulvarda yarışan başka bir yer için: (bkz: kaymakçı pando)
  yalnız şuan kaymak bitmiş. (bkz: eto'o bitmiş)