şükela:  tümü | bugün
 • kumkapı'da, kör agop'un yanında yer alan, süt ürünleri satan, salaş mekan. eski sahibi boris, dükkanı türklere devretse de efsane lezzet devam ediyor. hiçbir katkı maddesinin olmadığı peynirleri tadabilir, bal kaymağın tadını çıkarabilir, kahvaltınızda sıcak süt içerek çocukluğunuza dönebilirsiniz. peynir tabağı, bal kaymak, çay, domates salatalığın olduğu bir sofraya 3 kişi gidersiniz 10 lira ödeyebilirsiniz. ulaşım en rahat arabayla sağlanabilir, alternatif olarak tren kullanılabilir. mekan, istanbul arka sokak lezzetlerinde, kaymak bölümünde, beşiktaş'taki pandoyla beraber yer alıyor.

  not: kumkapıya sahil yolundan girildiğinde fatih belediyesinin otoparkı yer almakta, sabah saatlerindeki ücreti 10 lira, buraya gireceğinize, kumkapının ana caddesine bağlanan ara sokaklarına park edebilirsiniz.
 • vedat milor'un konuk olduğu sucuğunu ve tereyağını beğenmediği ama sütünü , kaymağını , nispetende peynirini beğendiği mekandır.
  fiyat analizinde ise kendisinin yorumlarını ciddiye almayan birisi olarak , ki bunun nedeni kendi hesabımı vedat milorun ödemeyeceği gerçeğini gözardı etmek istememem, her tabak için minimum 10 lira taban fiyat uygulamaktadır(sucuk 15 kavurma 10 menemen 10). iki kişi 60 lık olursunuz dedi ama ufak ufak alınacak şeyleri eklemeden konuşturlar. bunları da ilave edersen 80 tl civarı olacak ki buda lüks olmayan bir mekanda kahvaltı için çok pahalı. beşiktaşta 50 en fazla 60 ödeyeceğim kahvaltıya burada neden 30 tl fazla vereyim. ama tadlar beşktaş ile karşılaştırılmaz derseniz onun için 30 tl fark mı ödenir la derim.
 • üç sene sonra tekrardan gittiğimde, iki kişi, 1 porsiyon kavurma, 2 porsiyon bal kaymak, 1 porsiyon tulum, 1 bardak süt ve 2 bardak çay için 54 lira ödedik. mekan, esnaf lokantası olarak eski fiyat/kalite performansından fersah fersah uzakta. işletmecileri gülümsemiyor bile.
 • burayı ilk defa yıllar önce cukurcumatimes okurken haberim olduydu.

  kendilerinin kaymağı meşhurdur. marketlerde satılan; erimiş yağ kıvamında olan kaymaklara nazaran biraz katı, sürmesi bir tık çaba isteyen ve biraz da süt kokan cinsten.

  bunları neden yazdım? çünkü marketlerde satılan kaymak; alıştığım bu tattan uzak ve açıldıktan 2-3 gün sonra tadı, rengi ve kokusu değişen bir nitelikte.

  kendime göre iyi diyeceğim bu kaymak boris amca'nın yerinde ve gene kumkapı'da süt ürünleri satan başka bir mekanda mevcut. (yediğim kaymağın bu mekandan geldiğini biliyorum fakat adını öğrenemedim maalesef)

  şimdi gelelim burada satılan kaymağın muadili olan görsele

  bir de marketlerde satılan kaymağın muadili olan görsele

  yani canlısını göstermeden anlatınca bu kadar oluyor ama umarım farkı anlatabilmişimdir.

  bura ile aynı kulvarda yarışan başka bir yer için: (bkz: kaymakçı pando)
  yalnız şuan kaymak bitmiş. (bkz: eto'o bitmiş)
 • dün itibari ile,

  1 peynirli yumurta
  1 kaymaklı ekmek kadayıfı
  2 çay
  30 tl. olan mekan.

  peynirli yumurtası kötü değil ekstra bir lezzet yok. ben buraya bu yumurta için gelirim dedirten bir yanı yok.

  ekmek kadayıfı porsiyon olarak çok az. ufacık bir parça getiriyor ama o ufacık parçayı çok zor bitirdim çünkü inanılmaz şekerliydi. eğer şerbetli tatlıları, tatlı şerbetin içinde yüzsün şerbetinden bardak bardak içeyim dercesine şerbetli tatlı seven biri değilseniz o ufacık porsiyon size de çok gelecektir.

  kaymağı güzeldi ve kaymak almaya oraya giderim.

  fiyatına gelince,

  gdo'suz beslenen gezen tavuk yumurtası ise,
  gdo'suz hormonsuz antibiyotiksiz beslenen ineğin sütünden şirden mayalı olgunlaştırılmış peynir yapılıyor ve tereyağını da aynı sütten yapıyorlar ise,
  ekmek kadayıfın da işlenmiş beyaz şeker yerine en kötüsü pancar şekeri kullanıyor ise,
  beyaz un yerine en kötüsü tam buğday unu kullanıyor ise,
  vanilya tozu yerine vanilya çubuğu kullanıyor ise
  vb...
  kısacası belirttiğim gibi sağlıklı malzemeler ile ürünleri yapıyor ise 30 tl. uygun bir fiyattır. diğer türlü sağlıksız kalitesiz malzemeler ile yapıyor ise zaten maksimum 5-6 liralık malzeme kullanıp 30 liraya satması oluyor ki siz adam mı kazıklıyorsunuz lan diyesi gelebilir insanın.
 • fiyat anlamında öyle aşırı uygun bir yer olmamakla birlikte serpme kahvaltı isteyenin de gelmemesi gereken bir yer. her tabağın min. fiyatı 8-10 lira çünkü.

  1 kavurmalı + 2 sucuklu yumurta
  bal-kaymak
  3 çeşit peynir tabağı
  söğüş salata
  9 çay
  3 sütlaç

  ve hesap 145 lira civarında geldi.

  biz beklentilerimizle aynı doğrultuda olduğundan bayağı memnun olarak ayrıldık, peynirler nefisti. özellikle de tulum oldukça lezzetliydi. bal kaymak ortalamanın üzerinde, sucuk ise bir daha tadına bakmayacağım kadar kötüydü. üç kişiydik ve üçümüz de sütlaç ve peynirlerin lezzeti konusunda hemfikir olabildik.*
 • sabah evinizden kalkıp kumkapı'ya gitmeye değmeyecek kahvaltıcı.bi daha gider miyim gitmem. pişman mıyım değilim. peynirleri, bal kaymağı nefis, menemeni başarılı, garsonları suratsız, fiyatları biraz yüksek. ben gittiğimde mekanda sıra olduğu için yiyip kalkma ihtiyacı hissettim. japon bir gurme köşesinde yazdığı için japonlar sık gelir olmuş.