şükela:  tümü | bugün
 • filipinlerin güney batısında bulunan ada.
 • malezya'ya baglidir. cogu musluman bir kismi hristiyandir. bu iki grubun arasinda gerginlik vardir. guzel yer olsa gerek gitmesek de gormesek de.
 • (bkz: porno adası)
 • toprakları indonezya, malezya ve brunei sultanlığı tarafından paylaşılan, güneydoğu asya'da bulunan, dünyanın en büyük adalarından biridir. adanın tümü kastedildiğinde "borneo" olarak adlandırma yapmak daha uygun bir davranıştır. zira "kalimantan" adanın indonezya hakimiyeti altındaki orta ve güney bölgelerine verilen addır. adanın ekvator üzerinde bulunmasından ötürü ekvatoral iklim ile karşılaşılır.
 • sokak çocuklarının, metan gazı koklamak için buffaloların peşlerinde dolaşarak, "hacet gidermelerini" bekledikleri bölge. bu bağımlılık, buffalolarını başıboş bırakanlara büyük cezalar öngören kanunlar çıkartacak denli yaygındır.
 • dünyanın en büyük çiçeği olan rafflesia'ya ev sahipliği yapan adadır.
 • yüzölçümü: 743.330 kilometrekare olan adadır.
 • 3 ulke topragi bulunur yuz olcumu olarak buyukluklerine gore

  (bkz: endonezya)
  (bkz: malezya)
  (bkz: brunei)
 • dünyanın en büyük yeraltı nehir mağarasına sahip dünyanın 3. büyük adası. avustralyanın kuzeyinde, çin denizi tarafından çevirili halde güneybatı asyada bulunuyor. adadaki mağarada muhteşem bir döngü söz konusudur. 3 milyon civarında yarasa yaşar ve bu yarasalar oldukça yüksek tavana yapışık halde bulundukları sürece sürekli sıçarlar. ve 3 milyon yarasa sürekli sıçarsa bir dağ oluşur. ve evet içerde yüksekliği 500myi geçen bir bok dağı bulunmaktadır. bu dağ da hamamböcekleri, bok böcekleri için bir cennet gibidir. dağın üzerinde milyonlarca hamamböceği dolaşır.. sürekli yerler..
  sonra bu yarasalar mağaradan yiyecek aramak için dışarı çıktıklarında kendilerini avcı kuşlar bekler. o kadar kuşun içine bir dalar, kartal, doğan, şahin gibi avcı kuşlar.. daha yere konmadan onu havada yutup ikinci bir kuş yakalama derdine düşerler..

  bir de mağara içinde yaşayan kuşlar var ki, onların boklarından ziyade tükürükleri söz konusu oluyor. çünkü gözleri görmeyen ve yönlerini sesle bulan bu ilginç kuşlar mağaranın duvarlarına tükürükleriyle yuva örerler.. ve bir yuvayı yaklaşık bir ayda tamamlarlar. sonra da içine girip uyurlar yatarlar.. vs..

  bu yuvaların görünümü beyaz, gümüş rengindedir. bunu kıymetli gören bölge yerlileri o derin ve yüksek mağaraya girerek halat, ip ve değişik sarmaşıklardan oluşmuş merdiven teknikleriyle tavana kadar ulaşaral bu kuş yuvalarını sökmektedirler. tabii onları gümüş fiyatına sattıkları için bu emeğin karşılığını aldıkları söyleniyor.

  eğlenceli bir ortam kısacası.