şükela:  tümü | bugün
  • okuldan alsancağa gitmek için kullandığımız yol.
  • kıbrıs şehitleri'nden otobüs duraklarının yoğun olarak bulunduğu alsancak garına direkt çıkması sebebiyle sıkça kullanılan ve belki de bu geçiş güzergahı olması sebebiyle travestilerin uğrak yeri ve hatta evi olan* dar sokak.
  • insanı kıbrıs şehitleri'nin sonundan alıp bornova dolmuşlarına ulaştıran sokaktır. bayram günlerinde harçlıklarını almış varoş ergenlerinin travesti evlerinin önünde girdikleri sıra dikkate değerdir. zamanında kız kıza geçmekten korkarken sonradan geliştirdiğimiz zihniyetle buranın alsancak'ın en güvenli sokağı olduğuna karar verip gönül rahatlığıyla dolmuşlar ve kıbrıs şehitleri caddesi arasında gidip geldik senelerce: ne de olsa arz talep eğrisinin kesiştiği yegane sokaklardandı bu sokak! e tabi zaman zaman "cafer ablaaa kız cafer ablaaaa" diye nidalar duyulmuyor değil ama kimse size bulaşmıyor.
  • numarası 1469 olan sokak. alsancak garının karşısından sizi birinci kordona ulaştırır. sokagın nirengi noktaları arasında kösedeki büfe, köfteci, birahane, hurdacı zeki, clup 33, jade, kordon vergi dairesi, klüp ali, eski punta (şimdilerde bir türlü açılamamış olan leman kültür), eskilerden kagir sayılabilir. gündüzünü farklı, gecesini farklı yaşayan bir sokaktır.
  • alsancak garının karşısından başlayıp kıbrıs şehitleri caddesinin orta kısımlarına doğru çıkan bol miktarda travestiyi ve bir kaç gece kulübü ve barı (bkz: kemancı) barındıran karanlık, dar ve uzun sokaktır, günün birinde bir travesti peşinizden boxer cinsi köpeğini gönderip yakala oğlum komutu verebilir.
  • gündüzleri rahatlıkla geçebileceğiniz ama geceleri araba içinde bile olsanız sizi huzursuz edebilecek bir sokaktır. gerçekten de uslu tırsak yürürken, travestinin biri önünüze geçip "ay kız ben senden güzelim, kime kurumlanıyorsun bakayım sen? hıh" diyebilir. bu durumda çemkirmeden adımları hızlandırmak daha faydalı olabilir.
  • hayat kadınları ve travestileriyle ün yapmış olan alsancağın arka sokağı gündüzleri sorun yok ama geceleri geçerken tırsmamak elde değil.ayrıca bu sokaktaki insanlar karınlarını doyurmak için etlerini satarken sadece 100 metre ilerisinde bir kokonamızın arkadaşlarına hava atmak için imalatı 5 lira olan bir kıyafete 150 lira vermesi sistemi sorgulamamıza yeticek birşeydir.bu verdiğim sadece bir örnek daha nicelerinide verebilirim.(bkz: kapitalizm hayatta fırsatlar sunar)
  • - harry potter, bi' baksana buraya! yakışıklı! sana diyorum!

    meali: bornova sokağı'ndan geçerken gözlüklerinizi çıkarınız.