şükela:  tümü | bugün
 • hem tarihte inşa edilmiş en büyük budist tapınağı; hem de güney yarıküredeki en büyük tarihi yapı. endonezya'nın cava adası'nda 1814 yılında keşfedilen tapınak, o zamanki batı dünyasında şaşkınlık yarattı. çünkü budizmle ilgili kavramları sembolize ederek yapılan yapı, uzakdoğu'da o güne kadar bilinmeyen bir uygarlığın varlığını ortaya çıkarttı.
  (atlas'ın ekim sayısından alıntı)
 • (bkz: kalebodur)
 • borabadur olarak da bilinen, endonezya'nın büyük, görkemli budist tapınağı. efsaneye göre şeytanla anlaşan kral tapınağın 99 günde yapılmasını sağlamıştır.
 • sailendra kralları tarafından yaptırılan tapınak. yapımında 1.6 milyon taş blok kullanılmıştır. ilk dört katı kare, sonraki 3 katı daire şeklindedir. son kata sadece krallar ve rahipler girebilir. bir çok yerinde süsleme amaçlı buddha heykelleri, yontmaları bulunur. kralın gücünü göstermek amacıyla inşa edilmiştir.
 • ulaşmanın en kolay yolu jakarta'dan yogyakarta'ya yerel havayolları ile uçmaktır. yok ben macera arıyorum derseniz jakarta'dan bineceğiniz otobüs ile 17 saatte ulaşabilirsiniz. tren de kullanılabilir tabii, o da tahmini 10 saat sürmektedir.

  güneşin doğuşunun izlenebildiği en güzel yerlerden biridir.
 • ne kadar erken giderseniz o kadar sakin olacagindan rahat gezeceginiz tek parca halindeki en buyuk budist tapinagi. duvarlardaki rolyefleri daha iyi anlamak icin saat yonunde yurumeniz gerekmektedir ve senede sadece 1 kere mayis ayinda dolunayin olustugu gun (vesak gunu-budanin dogum gunu) budistlerin ibadetine izin veriliyor.gezi blogu okumayı sevenler bu siteden hakkında bir backpackerın notlarına ulaşabilir

  http://www.yoldabirhayat.com/…sehri-yogyakarta.html
 • sırf güneşin doğuşunu burada izleyebilmek için jakartadan günü birlik uçakla sabahın köründe koştura koştura gelip, güneşin doğduğu an dakikalarca şapşal şapşal sırıtmama sebep olan dünya harikası tapınak. eğer siz de benim gibi endonezya'ya iş için dahi olsa giderseniz, ne pahasına olursa olsun mutlaka gidin. havalimanından yaklaşık 1 saat sürüş mesafesinde. jakarta'dan 1.5 saatte uçak, eder toplam 2.5 saat. tüm yorgunluğunuza değeceğine kefilim. gitmeden önce hakkında mutlaka araştırma yapılmalı, tarihi, yapılışı ve diğer tüm detayları hakkında bilgi sahibi olduğunuzda çok daha keyif alacaksınız. biraz uzağındaki dagi tepesine çıkıp bir de buraya ordan bakmayı ihmal etmeyin. özetle, sabahın ilk ışığında burada olun, en az yarım gün geçirebilirsiniz, hemen şip şak iki fotoğraf çekip çıkmayın. önceki entry'de arkadaşın belirttiği gibi daha iyi anlamanız için saat yönünde dönmeniz gerektiği gibi daha bir çok detay hakkında gitmeden önce bilgi edinilmesi tavsiyemdir.
 • ya da barabudur. orta cava'da 778 ila 850 yılları arasında inşa edilmiş dünyanın en büyük budist anıtıdır.

  buyron