• kısa süreli beklentilerle büyük hayaller yaratan amatörler için çok tahlikeli bir mecra.
    borsada para kaybetmekten çok daha tehlikeli olan başka birşeydir: para kazanmak.
    çünkü bunun bu kadar ve çok kolay olduğunu düşünen first-timer kişi kazanmak için çok daha cüretkar adımlar atar, kazanmanın sevinci ve güveniyle daha büyük rizkler alır, kazandığını kaybeder, sonunda kendi parasını da kaybeder ve depresif, agresif borsaya tövbe edip gider.
    borsada doğru olanı yapmak için işlem yapmak kazandırır, kazanmak için işlem yapmak kesinlikle kaybettirir.
    son günlerde yaşanan 5000, 8000 puanlık volatilite içindeki vur kaç tekniğiyle günlük işlemler ise eninde sonunda duvara çarpar, özellikle önemli destekler kırıldıysa. böyle bir görüntünün dışında kalmak büyük kayıpları önleyecek akıllı bir tavır olur. borsa ve kazanma hırsı bir obsesyon, obsesifler ise borsada en kolay silinenlerdir.
  • aslinda kumar filan degildir. hatta para kazanmanin en kolay oldugu yerdir, tum yatirim araclarinin en iyisidir, gayrimenkulden cok cok cok daha iyidir. dogru zamanda temettu dagitan dogru hisselerden alip hic satmayarak, ya da zamana/fiyata bakmadan her ay altin biriktirir gibi biriktirmek (yine hic satmayarak) suretiyle yatirim yapildiginda esi benzeri yoktur. kazanc kaynagi alim-satim yapmak degil de sirket karindan odenen temettu olarak goruldugu surece zaten kaybetmek diye birsey yoktur.

yetmez deyip acgozluluk yapanin, su fiyattan alip o fiyattan satayim oh mis yollarina girenlerin parasini donuna kadar alirlar. al temettunu otur asagi, koc holding salak sen mi akillisin?

not; biraz ogrendikten sonra bilancolar incelenip donem donem (fazla degil ama yilda bir belki de) hisseler arasi gecis yapilabilir ama buna da satmak denmez zaten..

edit; al-sat yaparak da kazanmak mumkun. ama coook mesai ister, egitim ister, arastirma ister, biraz sans ister, risk yonetimi ister, streslidir, hayatini ekranlarda gecirirsin, omrunu curutursun, zaten kazansan da ekran basinda yaslanmis olacagin icin kazandigin hicbir ise yaramaz..
  • son dönemde sürekli düşüş yaşayan menkul kıymet pazarı.*

ama benim bir türlü anlayamadığım bir şey var borsa ile ilgili. mesela dün amerika merkez bankası -yine benim tam olarak anlayamadığım- bir açıklama yapmış ve tahvil alımlarını azaltacağını söylemiş. bu da avrupa'da ve türkiye'de piyasaları olumsuz etkiliyor, buraya kadar kabul. insanlar panik halinde ellerindeki hisse senetlerini satmaya başladı, ve bu panik satışlarının süreceği söyleniyor. bu da borsanın bir süre daha düşeceğini gösteriyor. fakat hisse senetleri öyle dolar, euro, altın gibi döviz bürosuna ya da kuyumcuya gidip bozdurabileceğiniz bir şey değil. sizin elinizdeki hisse senedini satabilmeniz için birisinin de alıyor olması lazım. anlamadığım şey tam olarak bu; herkes borsadan kaçmaya çalışırken bu hisseleri alan adamlar salak mı?
  • özsermayeleri güçlü ve ulusal düzeyde faaliyet gösteren enerji sektörü şirketlerine yatırdığım paramı, yıl sonu %16 olumlu farkla geri aldığım bir finansal yatırım sahası, kazanmak için teknik analiz bilmek gerekir.
  • ihtiyacın olmayan,kaybettiğinde seni etkilemeyecek bir paran varsa ,yatırım yapmak istiyorsan azıcık ta kafan çalışıyorsa ve en önemlisi kumarbaz değilsen, kesinlikle çoooook kazanabileceğin bir yerdir.
  • allah belasını versin öyle bir sistemin ister entrymi kabul edin etmeyin taaa amına koyulacak yer. girmeyin girişmeyin bataklık burası çıkmaya çalışıyorum.
  • sanırsam insanların cebini boşaltıp, ekonomi denilen hedeyi devam ettirmek için ihtiyaç olunan sistem.

efenim, önce ihtiyaç çıkartırlar bize.. elbiseye, telefona, televizyona ihtiyacımız olur. sonra bu ihtiyaçları para karşılığı satın alırız. satın aldığımız ürüne ortak olmamızı isterler. ortak olmak için yine para veririz. para karşılığında bize kağıt verirler. sonra batarlar. biz elimizde hiç bir işe yaramayan kağıt parçalarıyla kalırız.

şimdi facebook diye bi sikim var. bu sikimin %2'sine microsoft 230 milyon dolar ödüyor. ödeyince n'oluyor, 8 milyar dolar değer biçiliyor. böyle salaklık mı olur amk? sonra bunu borsaya açıyorlar, 8 milyar dolar değerinden. paraya bak
  • genelde yanlis bir zihniyetle yatirim yapilan yatirim araci. borsada islem goren sirketlerin hisselerini satin alirken su mantikla alirsaniz %80 para kaybedersiniz: "ben bugun bu hisseyi x liraya alacagim, sonra x+5 liraya satip kar edecegim." borsada kar etmek icin bu hesaplara giren kac kisi tanidiysam hepsi kar etmeyi birak ana parayi da kaptirmistir.

halbuki yatirim boyle bir sey degil. dunyaca unlu borsaci warren buffet soyle der (tam tercume degil, yaklasik tercume): "paranizi bir sirkete yatirirken o sirketin borsada islem gormedigini farzedin. diyelim ki elinizde cokca para var ve boyle bir sirkete ortak olma sansiniz oldu. o sirketi satin alir miydiniz? eger cevabiniz evet iste o sirketin hisselerini guvenle alabilirsiniz, eger cevabiniz hayir ise o sirketin hisselerinden uzak durun."

en basitinden gecen seneden beri sahip oldugum hisselerden bana en cok para kazandiran ford sirketini dusunelim. ford'un bugunku hisse degeri 17 dolar 57 cent. sirketin toplamda 3.94 milyar hissesi var; bu da sirketin toplam degerini 69.22 milyar yapiyor. diyelim ki (nerde o gunler) benim cebimde 70 milyar dolar var ve ford'a ortak olmak istiyorum. bu ortakliktan kar mi ederim zarar mi ederim? hesaplayalim bakalim...

ford gecen sene 134 milyar dolar ciro yapmis ve 5.67 milyar dolar kar etmis. bununla birlikte ford'un bankada 16 milyar dolara yakin parasi var. ben cebimdeki 70 milyar dolari verip ford sirketini satin alsam sirketin bankadaki 16 milyar dolarini cikartinca su anki kariyla parami cikartmam 9 bucuk sene surecek. yerlesik ve surekli kari olan bir isyeri alirken paranizi 10 yilda cikartmaniz gayet makuldur. demek ki ford bugunden itibaren hic buyumese bile fiyati fena degil. tabi ki cebimizde 70 milyar dolar olmadigi icin ford'un hisselerinden aliyoruz.

aciklama icin biraz basit bir mantik kullandim ama asagi yukari bu mantigi kullanarak borsada epeyce para kazanabilirsiniz. spekulasyonlara gelmek yerine bu yontemi kullanmak size cok sey kazandiracaktir. zaten profesyoneller de bu yontemi kullaniyor.

not: su anda 17 dolar olan ford'un hisseleri gecen sene bir ara 8 dolara islem goruyordu. o zaman adamlarin piyasa degeri 40 milyarin altindaydi ve yillik 5 milyarin uzerinde kar eden sirketin hisselerini almak gayet makuldu. gecen sene bu sirketin hissesini alanlar bu yuzden epeyce kara gectiler. ford sadece bir ornek, bunun gibi bir cok ornek verilebilir.
  • çok şükür dedirten meşgaleden öte.
hesabın var mı? giriş yap