şükela:  tümü | bugün
  • başkalarının bir taraflarında patlayan hisseleri "uçacak, kaçacak, patlayacak hisseler, al veren hisseler" başlıkları altında veren internet sitesi.
    al sat tut bırak tavsiyesi değildir...
  • tahminimce 10-15 dk süren ve halihazırda düzelen sözlüğe erişim sorununu anında goygoycu şekilde haber yapan site.
    piyasalar zaten çok durgun, döviz borsa sürekli yatay seyrediyor, adamlar işi gücü bırakmış sözlük erişimini haber yapmışlar.
    bir de inci sözlük karşısından etkinliğini yitiren bik bik bik falan...

http://www.finansgundem.com/…ozluk-yine-coktu/62465

edit : kardeş sitesi finansgundem in haberini kendi sitesine taşımış. ha finansgundem ha borsagundem farketmez...
  • iyi niyeli yayın yapmayan bir ekonomi sitesi. sakın yanlış anlaşılmasın, spekülasyon yapmaya çalışıyorlar demiyorum, yatırımcıları korkutup hisse fiyatlarını düşürmeye çalışıyorlar hiç demiyorum, piyasa verilerini çarpıtarak haber yapıyorlar da demiyorum. sadece iyi niyetli değiller.
  • kullanışlı gazetecilik örnekleri sergileyen, etikçi geçinip tetikçilik yapan internet sitesi.
  • finans gündem formatında olan, adından anlaşılacağı üzere bir borsa sitesi.

http://www.borsagundem.com/
  • çok fazla rakam kullanarak benim de kafamı ciddi şekilde karıştıran haber sitesi
  • http://www.borsagundem.com/…sin-esiginde-685332.htm

yaptıkları şu haberle trollüğün dibini gördüler.

haber hakkında aksa enerji açıklama yapma ihtiyacı hissetmiş :

http://www.kap.gov.tr/…irim/bildirim.aspx?id=443632
  • erotik fotoğraf koyarak hit almaya çalışan sitelerden biri.
    kulis haberleri fena değildir ama orada da bazılarını koruyup bazılarını yerden yere vurdukları piyasa tarafından iyi biliniyor. yada en azından benim tarafımdan diyeyim.*
  • borsada geçirdiğim 8 ayın ardından en çok ziyaret ettiğim haber sitesini sizler için değerlendireyim dedim; borsa şirketlerine yatırım yapmayı düşünenler için iyi bir kaynak ama dikkatli olunması gereken yönleri var:

1. "o x uçacak düşecek" haberciliği

tamamen tık çekme maksatlı olarak haber başlıklarını sıklıkla manipüle ediyorlar. "borsa yarı yarıya düşecek" diye bir haber görürseniz bilin ki kıyamet tahmincilerinden biri japon borsasının yarı yarıya düşeceği hakkında tamamen sallamasyon bir tahminde bulunmuştur. okumaya bile değmez. en gıcık olduğum yönleri bu.

2. siyasi haberleri taraflı aktarma

dürüst olmak gerekirse umursamadığım kötü bir yönü de siyasi haberleri sunuş şekli. neden umursamadığımı yazının sonunda bulabilirsiniz. ancak rusya'nın sırf kendi çıkarları doğrultusunda yaptırımların bir kısmını kendi sermayesine göre düzeltmesini "putin çark etti" diye vermek de bu haberleri niçin dikkate almamanız gerektiğine iyi bir örnek.

3. hamasetçilik

bu yönünü bazen sempatik bulsam da genel itibariyle yorumcularının gereksiz bir coşku ve gazla haber yaptığını söyleyebilirim. geçenlerde anayasa mahkemesi yaptıkları bir haberin yayından kaldırılmasını "ifade özgürlüğü kapsamında hak ihlali" olarak değerlendirdi ve kendilerini haklı buldu. sonra da borsa gündem bu haberi "tüm türkiye borsa gündem'i konuştu", "piyasa borsa gündem'in ne kadar dürüst, ne kadar mert, ne kadar şirin olduğunu konuştu" tarzında haberlerle günlerce yazdı. her fırsatta kendilerinin ne kadar "adam" olduklarını, asla ahlaki değerlerden taviz vermediklerini vs. anlatıp duruyorlar. açıkçası bu tür yönlerini vurgulayıp durmaları site yönetiminin de ne kadar amatör ruhlu olduğunu gösteriyor. "ben adamın hasıyım" deyip durmanız size ne kazandırıyor? bu yönleriyle de facebook'u yeni keşfeden 40 yaş üstü teyze/amcaları andırdığını söyleyebilirim. sevdiklerini göklere çıkarıp sevmediklerini yerin dibine sokmaktan vazgeçseler bile yeter aslında.

iyi yönleri:

4. kapsamlı habercilik

türkiye ve dünya piyasaları hakkında kim ne demişse yayınlar, piyasayı ilgilendiren kurumların bültenlerini özetler, aracı kurumların hedef fiyat tahminlerini eksiksiz bir şekilde aktarırlar. ben kendim asla aracı kurum raporlarını okumuyorum ama isteyen bu yönünden faydalanabilir. ayrıca şirket haberlerini de eksiksiz verdiklerinden, sırf bu haberleri takip edip işlem yapan günlükçüler bile var.

5. ilgi çekici makaleler

yorumcularının büyük kısmı 90'lardan beri borsada olan kişiler. haliyle sık sık tecrübeli borsacıların hatıralarına, düşüncelerine ve yöntemlerine yer veriyorlar. kimilerine katılmasam bile anlatılan yöntemler oldukça öğretici. portföy oluşturma konusunda çoğu ınvestopedia sitesinde yayınlanan yabancı makaleleri bol bol türkçe'ye çevirip, anlatılan teknikleri türk şirketlerle örneklendiriyorlar. borsanın eski dönemlerine dair anlatılan hikayeler de oldukça eğlenceli. bu tür haber ve makaleleri daha sık yayınlamalarını umuyorum.

6. yatırım masası

sitenin açık ara en iyi ve en güzel köşesi. yorumcuları spekülasyonu ve spekülatörleri sevmez, manipülatörlere dümdüz giydirir, daima uzun vadeli ve ilkeli yatırımlar yapılmasını öğütlerler. birkaç şirket hakkında sorulan soruları ve verilen cevapları inceleseniz, borsanın türkiye'de niçin kumar gibi algılandığını görmüş olursunuz. "x şirketi iner mi çıkar mı?" "parayı şuna bastım ne zaman çıkayım?" gibi sorulara cevapları hep aynıdır: "borsada yatırım yaparken uzun vadeli düşünülmelidir, uzun vadeli düşünürken de zarar eden şirketlere değil, düzenli büyüyen ve karını artırabilen şirketler tercih edilmelidir." burada kastettikleri şey, şirketin bu sene yapacağı kar piyasa tarafından çoktan fiyatlanmış olduğu için, düzenli büyüyen bir şirketin önümüzdeki yıllarda da karını artırmasına yatırım yapılmasıdır. ne yazık ki borsacıların büyük kısmı cahilce "kağıt" alıp sattıkları için aynı soruyu yüzlerce kez soruyorlar. onlar da her nasılsa her soruya aynı sükunetle aynı tavsiyeyi veriyorlar. sırf bu cevapları okuyarak bile çok şey öğrendim.

umarım yukarıda yazılanlarla beraber yatırımcılara faydası dokunmuştur.
  • son günlerde twitter da adını sıkça gördüğüm oluşum. reklam karşılığı veya çıkar amacıyla birtakım bist hisselerinde manipülatif haraketlere neden oldukları belirtiliyor.dikkatli olun, yem olmayın.