şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
2680 entry daha
  • (#109534369) 1000tl'lik aç köpeklerin zoruna gitmiş yazdıklarım ama duble mal oldukları için anlayamamışlar da demek istediğimi. almeyda'ya anlatır gibi anlatıyorum; her gün (tekrar söylüyorum her gün bak yükseliş trendinde olduğumuz bugünlerde değil her gün sabit sürekli yani anladın sığırcım?) %2 kazanacak stratejisi, min. 500k-1m para ile o taşın altına elini sokacak götü olan cengaver arkadaşlardan cv istedim. senin gibi 1k paraya 10 tane kağıt alıp 3 tane spekülatif hissede şansının yaver gittiği zaten her gün ne alsan giden bir piyasada senin mükemmel stratejilerin gibi bir portföy yönetim şekli yok. milyonluk adamlara da spk'ya da malı neye istinaden aldığını açıklayamazsın anladın mı dingilcim? bak yine anlayabilmen için yazıyorum; 100tl bile 1m olabilir olmaz diye bir şey yok. burada söylemek istediğim şey 1000tl ile alınacak risk ve tahtada başına geleceklerle 1m için olacaklar aynı değil. sen kralsın ama yap 1000tl'ni 1m o zaman beni döversin paranla. olay 1000tl ile iş yapmak değil zaten 1m sahibi olup 1000lot ieyho alıyor da olabilirsin öyle de böyle de çöpsün. olayımız kazanç da değil alabileceğin risk. bi daha foto gönderirken kaç lot olduğunu da gönder de risk iştahımızı sana göre şekillendirelim yiğidim. 1000tl'ye %1000 kazanmış olsan 11000 oluyor. biz yeri geliyor 50-60k kol kesiyoruz aynı gün. o yüzden lütfen çocukları pistten alalım.

ps: 4 ay önce kmh'ın da ne olduğunu öğretmişim sana. madem götüne güveniyorsun kmh+5 kat blokaj çalış güzel kardeşim. hatta gel sana kıyak yapayım komisyonun neyse iki puan altı benden. 10kat da blokaj tanımlayacağım. bak yarın açığa satış yasağı da bitiyor. bol bol iş yaparsın. ha o portföye açığa satış sözleşmesi yapacak aracı kurum bulabilir misin ayrı tabi. götündeki donu kaybedince mynet amcaları gibi ağlama ama küçük yatırımcıyı sikiyorlar diye forum forum dolaşıp.
  • haftalar sonra dünya'dan negatif ayrışan borsa.

(bkz: açığa satış) efekt mi yoksa.
  • kanal bandından tepki geleceği zaten belli iken bir de üstüne açığa satış gelince bist 30 hisselerini kırmızı yakan borsa. iyi bir düzeltme yiyor şu an.
  • açtım matriksi bahariye'de bir taraftan meyveli pasta yiyorum, bir taraftan xbank endeksinin çökmesini aç kurt gibi bekliyorum. bugün hz. reis efendinin açıklamalarından dolayımı bu şekilde çiziyor anlamadım ama var bir gariplik.
  • açığa satışla birlikte bist 30 öncülüğünde ve dünyadan negatif ayrılarak düşen borsadır. paniğe gerek yok olması gereken düzeltme hareketidir.

aşağıdaki arkadaşa cevap : sayfalarca yazmaya gerek yok. entry giriş saatim saat 14:35 . 14:30 itibariyle bist 100 115.575. açılış fiyatımız 117.168. burada yüzde 1,36 eksideyiz. benim “dünyadan negatif ayrılarak düşen borsamız” ifademin sebebi biz 14:35 te yüzde 1,36 eksideyken dax’ın yüzde 0,2 pozitif olması (14:30 itibariyle dax 12.285, açılışı da 12.260) ayrıca gece sp500 yüzde 0,5 pozitif kapatmıştı. bu kadar basit! şangay borsasına nijerya borsasına kıyas yapmaya, tarihi hazirandan itibaren almaya gerek yok. sadece anlık bilgi !

siz zaten itibar etmeyin kendi görüşünüz olsun. ytd.
  • burada yazılan asılsız "negatif/pozitif ayrışıyoruz" gibi entry'lere itibar edilmemesi açısından birkaç şeyden bahsedeceğim.

bist100 endeksi dünyadaki tüm endekslerle karşılaştırılmaz. yani örneğin şangay'a göre kıyaslayıp, endeksin gittiği yönün aşırı ya da durağan olduğu kanısına varmak yanlış hamlelere neden olacaktır. şu an dünya borsalarında sadece uzakdoğu, isviçre yeşil görünüyor. amerika dün yeşil kapandı ancak henüz piyasalar açılmadı. burada dünyadan nasıl ayrıştığımızın yorumu neye göre yapılıyor? yurtdışı yeşilken, bizim kırmızı olmamız hemen bir negatif ayrışma olduğuna işaret etmez. oldukça yanlış bir değerlendirme bu. önceki veriler ve ortalama gidişatı kıyaslamak lazım çünkü.

bizim en çok paralellik gösterdiğimiz ve birçok analist tarafından da dikkate alınan endeks msci emerging market index (morgan stanley capital international "gelişmekte olan piyasa endeksi"). ki halihazırda bizim borsamızda bu endeksin içinde yer alıyor, bilmeyenler için. şubat ayında başlayan açığa satış yasağı sonrasında msci'dan çıkartılmamız söz konusuydu. artık bist30 için açığa satış yasağı kaldırılınca böyle bir tehlike de ortadan kalkmış oldu.

görsel

yukarıdaki görselde turuncu olan msci emerging market index, lacivert olan bist100. mart sonundaki dip noktaları sıfır olarak kabul eder ve günlük bazda karşılaştırma yaparsak 17 haziran itibariyle halen bizim ne kadar pozitif ayrıştığımız görülebilir. tabi bu durum haftalar boyunca böyle de gidebilir, birebir aynı eksende ve aynı alış aralığında seyredeceğiz gibi bir durum yok. ancak aşırı alım veya aşırı satış varsa elbet bir yerde teknik olarak birbirlerine yaklaşacaklardır. zaten 17 hazirandan itibaren msci yatay giderken bist100 yukarı gidiyor, msci aşağı hareket ettiği günlerde de bist100 hala aşırı alımla yönünü yukarı çeviriyor. bu hareketlilik de bist100 için apaçık pozitif ayrışmadır. yani bist100 şimdi neye göre kime göre negatif ayrışmaya başladı dünyadan?

mesela aynı görsel üzerinden devam edecek olursak, haziran ayı başında msci'daki aşırı alımı da görebiliriz. aynı günlerde s&p 500, dow jones'da da benzer durum vardı. ancak grafikte görüleceği üzere bist100 kısmi yatay seyrini devam ettirdi. bu aşırı alımdan sonra haziran ortalarında bir gün içinde her iki endeks bu sefer günlük olarak aşırı satış yedi, sanırım s&p 500 bir günde -%5 civarlarında düşüş yaptı. ancak bizim borsamız öncesinde aşırı alımla karşılaşmadığı için yataylığını sürdürdü. hatta o gün burada yeni bir dip gelmiş olduğuna dair asılsız teorilerle de karşılaşmıştık.

bugün yaşanan satışlar da zaten haftabaşından beridir gelmesini beklediğimiz düzeltme hareketleri muhtemelen. bunun açığa satışın başlamasıyla da alakası vardır. çünkü yabancılar satış yapmaya başlayınca gerçekten çok iyi satıyorlar.

olayın teknik kısmı bu şekildedir. elbette sadece msci ile karşılaştırmak yerine farklı endekslere de bakılabilir genel gidişat için (ben s&p 500'ü de izlerim mesela). ama tutup tüm dünya borsalarıyla, hele hele çok alakasız olanlarla bist100 karşılaştırmak ve anlık karar vermek de ne bileyim...

yaşanan her düşüşte dip gelecek negatif ayrışıyoruz ya da her çıkışta da rekor kıracağız pozitif ayrışacağız şeklinde düşünmemek ve endekslerin gidişatını en azından haftalık olarak incelemek, destek ve direnç noktalarının ve belli haftalık ortalamalarının ne kadar altında/üstünde kalmışlar biçiminde yorumlamak daha verimli olacaktır. bir endeks yeşilken, diğeri kırmızıysa bu hemen bir ayrışma olduğunu göstermez.
  • pandemiden sonra kayıplarını en hızlı şekilde silen dünya borsalarındandır.
  • tüm dünyada olduğu gibi basılan paraların büyük çoğunluğu borsaya aktı. yüzbinlerce yeni borsa hesabı açıldı, insanlar kredi çekip parayı hisseye yatırdı. bunların bir etkisi olarak borsa şişmeye devam ediyor ve kısa vadede de devam edecek gibi. su akarken testiyi doldurmak lazım.
  • (bkz: selçuk gönençler) kaç gündür uyarıyordu. daha önceden bu ralliye girmeyenler 117.600 beklesin. takip edeceğiniz kişileri iyi seçin. 17.600 yaklaşınca açığa satış yasağı kaldırıldı. hiç bir şey tesadüf değildir.
  • bakmayın siz güzelleme yapanlara açığa satış yasağı kalkar kalkmaz başladı yakın münasebetler.

üstelik daha sadece bist30 için kalktı yasak.

tamamıyla kalksın bi haftaua burda güzelkeme yapanların zevk çığlıkları(!) nı duymaya başlarsınız.

ralli ymiş uçmuş kaçmış süpermiş.

he canım he. fren olmadan araba hiç yavaşlamadı tabi. bakalım o frene köklenince ses nerden gelecek.

merakla takipteyiz.
127 entry daha