şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
6717 entry daha
  • efendim bilen bilir #odas diye bir hisse vardır, ben de aldim, vaadi halka arz olacak olmasi, yok efendim formasyon hedefi vs vs derken 3.88 lerden (aşağıdan yukaridan aldim ortalama fiyat) elimde sadece #odas vardi bir süredir. borsa sabir işidir dedik bekledik, borsa 1600leri gördüğünde de bir rallisini görmedik ama düşerken en önden düştü. sürekli perşembe günleri spk bültenleri beklendi, arz yok arz yok. burdan alan satan zengin olmustur bizim gibi bekleyenlerin durumu malûm.

neyse bu en son düşüşte yine düştü çok affedersiniz yerim senin arzını dedim ve hiç huyum değildir tek kalemde tum lotlari sattim. 3.88 maliyetli hisseyi 3.75den sattim.1. asla zararina satmam 2. tek fiyattan asla satmam kademeli satarim ama bu #odas o kadar nefret ettirdi ki tiksindim ve kurtulmak istedim ne zaman gecen perşembe. yine gelmez bunun arzi marzi demistim ki ben satınca pat diye arz haberi yayınlandı spk bülteninde. akşam çok üzüldüm tam 7 aydir beklediğim haber gelmisti ama ben fevrilik edip hisseyi zararina satmistim yarin ki olası tavani kaçırmıştım. yarin oldu bir de ne görelim hisse taban. ordan alirlar dedik ertesi seansta taban şu an 3.06 sanirim 3.75ten zararina sattigim hisse. satmasam ne olurdu hesaplamıyorum.

peki bunun haber bekleyen yatirimcisi ne olacak, guvenen yatirimcisi ne olacak. yazik degil mi insanlara? resmen devlet eliyle dolandırılmak gibi geliyor bana borsa artik. sen bir gecede merkez bankasi baskanini değiştirirsen ertesi gün yatırımcınin halini neden düşünmezsin? oksurdu düşer, saga döndü düşer sola döndü düşer. spekulasyonlar yalanlar dolanlar. biktik valla. uygulamasini bilr sildim artik.

ben artik coinciyim, kendi vatandaşını dolandiran devlet yiyeceğine parami elin çinlisi yesin. bile isteye kumar oynadim derim dopamin aldim derim zevkliydi derim su içerim üstüne.

edit: ve 3.75den zararina sattigim odas 2.75 ile yine tabana oturdu.
  • tamamen çöp olan bir yer yani çok uzun süredir araştırıyorum arkadaşlar 2016 da bu yatırım mevzularına daha öğrenci iken merak saldım.2018 de mezun olup parada kazanmaya başlayınca okumalarımı sıklaştırdım.her öğrendiğim şey her yaptığım okuma beni resmen buradan uzaklaştırdı. şimdi gelelim sebeplerine aklı selim benim gibi profesyonel olmayan kişiler mecburen uzun vadeli düşünecek ve sectiği hisseler bist 30 da olmak zorunda geri kalanlar çöp demek istemiyorum lakin spekülasyona daha açık diye yazıyorlar zaten her yerde bende kendime bir sınır koyup bazı örnekleri inceledim.
    görsel
    01.01.2010 tarihinde 10000 tl rastgele seçtiğim bist30 hisselerine yatırmış olsaydım eregli ve bim hariç zarardaydım arkadaşlar dolar getirisini geçebilen sadece bu iki hisse var çünkü biz o tarihte bunu bilebilirmiydik tabiki hayır.bir portföy yapsak bist 30 hisselerinden bu 2 hissenin karıda pörtföy içinde hiç olacaktı yine doların altında kalacaktık. uzatmayayım varmaya calıstıgım nokta şu hem enflasyonla mücadele edip hemde kar etmek pek olası değil arkadaşlar o zaman mantıklı bi adam ne yapar enflasyonu olmayan bir yerlerde yatırım yapar. onada şuradan ulaşabilirsiniz.

sonraki en büyük sorunumuz ne tabi ki vergi arkadaşlar vergiden kaçınmak gerek zaten sen ben gibi insanlar daha maaşı yatmadan yeterince vergi kesilmiyor mu cebimizden.bu vergi olayı sadece yatırım için değil hayatımızın her alanı için büyük sıkıntı bununla ilgilide 2-3 video bırakıyorum vergi1
    vergi2
    vergi3
    vergi4

zaten yurtdışında yatırım yapsanız da bizim saygıdeğer devletimiz yine vergi alacak burda önemli olan yurtdışında yatırım yaptığımız diğer ülkede olabildiğince az vergi ödemek onun listesinede şuradan ulaşabilirsiniz.

bu iki gösterge ışığında ben hon kong borsasonda karar kıldım bunun içinde ilk paylaştığım excel görüntüsünde honkong borsasında işlem gören bir kağıt koydum. 10 yıl evvel bu kağıda 10000tl yatırsam şuan elimde 180000tl olurdu tabiki bundan daha vergiler kesilecek ama vergi kesilse bile borsa istanbulun getirisinden kat kat daha fazla bi kazanç söz konusu.

yani lafın kısası şu abiler ablalar ben kendimce twitterda da takip ediyorum burayı okuyorum öyle bir grup var ki bir birini gazlayan yok temettü idi yok bileşik getiri idi öyleydi böyleydi ben bu arkadaşların hesabı kitabı bir türlü denkleyemiyorum.bist tamamen bir zaman kaybı ve para israfı yaptığım hesaplara göre.

demem o ki ufkumuzu geniş tutmamız lazım tr de değilde yurtdışında enflasyonu sabit dolar kuru sabit bir yer bulup yatırım yapmak makul ben halen okumalarıma araştırmalarıma devam ediyorum henüz para yatırmadım en büyük problemde vergi hesabı. bir abimiz bloğunda açıklamaya çalışmış ama ben yinede anlayamadım onunda linkini bırakıyorum belki anlayan biri çıkarda anlatır tekrardan blog

şunu da eklemek isterim profesyonel değilim belki bakış açım yanlıştır bist konusundaki fikirlerimi çürütebilecek birileri varsa seve seve dinlemek isterim her türlü fikre de açığım arkadaşlar.

son olarak ytd

edit: arkadaslar temettu ve sermaye arttirimlari ile ilgili bircok yazardan uyari aldim yukarda ki hesaplamalarimda bu ikisi dahil değildi.firsat bulursam bunlarida ekleyip bir guncelleme yapacağım.
  • mükemmel şirketler bu fiyatlara alan kazanır al unut! emekli ikramiyesi niyetine! hangi şirketler olduğunu ben söylemeyeyim onu da kendiniz araştırım, bacası tüten şirketleri alın boğa olmaktan korkmayın. bu borsa ne krizler ne darbeler görmüş. şu an yatıracağın belki 100 bin tl ilerde sana ekonomik özgürlüğün kapısını açar. doğru yerlere yatırım yaparsan...

edit:arkadaşlar bana mesaj atmayın hisse ismi sormak için yatırım danışmanlarınıza sorun. saygılar. yüzünü bile görmediğiniz bilmediğiniz bir insanın tavsiyesi ile hisse alıp zengin olmayı düşünüyorsanız yanlış yoldasınız.
  • son zamanlardaki bitmek bilmeyen toparlanamamanın nedeni coin çılgınlığına bir grup borsa yatırımcısının da dahil olması ve halka arz olacak şirketlerin talep toplama günleri için milletin nakit para tutması. sakin tilkinin dönüp dolaşacağı yer kürkçü dükkanıdır.
  • şeytanlık yapalim diyoruz yine sikilmişiz afedersin.
  • maalesef güvensiz liman haline gelmiştir. fiyatlar döviz bazlı çok çok ucuz olmasına rağmen yabancı yatırımcının gelmesini geçtim mevcut yabancı yatırımcılar dahi koşarak kaçıyorlar. bir haftada kaşıkla verdiğini iki günde kepçeyle geri alıyor. spekülatörler ha bire küçük yatırımcıyı avlıyorlar, cezai yaptırımlar şaka gibi. uzun lafın kısası güven kazanması gerekiyor.
  • elinde ufak sermayesi olan bir vatandaşın ülkeye yapabileceği en büyük iyilik buraya yatırım yapmaktır. 20.000? ile belki roket üretemezsiniz ama aselsan'a yatırırsanız o ülkeniz için roket yapar. ve normal, hukukun geçerli olduğu demokratik ülkelerde ikiniz de kazanırsınız. uzun süredir burda hisse alıp satarım. mart ortasına kadar da çok güzel kârım vardı. fakat bir gecede hepsi hiç oldu. işin garip tarafı o dipten beri de hala toparlanamadı. hisseler şu an cidden çok ucuz tam alım fırsatı ama güvenin olmadığı bir ülkeye kimse gelip yatırım yapmaz arkadaşlar. yarın öbür gün ne olacağını kimse takip edemez başımızda siyasal islamı belası varken.

bu yüzden ben de bugün itibariyle tüm hisselerime satış emri verdim. ve bunlar iktidardan gidene kadar da 1? yatırım yapmam bu ülkeye. 6 ay sonra borsa yine yükselmiş olabilir ama adım gibi eminim ki bir gece gelcek ve yine gidecek kârınız. o da enflasyon üzerinde getiriniz varsa ki çok zor. bundan tek kâr eden borsada yatırımı olan akp'liler olcaktır. gidip coin'e ya da s&p 500'e girerim çok daha iyi. ytd.
  • zirvesinin %15 altında olmayan borsa, önce onda bir anlaşalım. çöken para birimi tl ile değer mi hesaplanır, bu kafayla hesap yapsan venezuela borsası uçuyor çıkar.
    dolar bazında zirveden, çok kaba yıllık yüzde bir dolar enflasyonuda ekleyerek baktım %68 altında çıktı, yani yatırım üçte birine düşmüş, hadi temettüleri ekle , zaten üç kuruş temettü öder bizimkiler en iyi ihtimalle yarıya düştü yatırımlar. kısacası bu para bolluğunda 2008 krizinden beri insanları üzüyor, hükümet değişmedikçe de üzmeye devam edecektir. testerinin yukarı dişlerini veya çöken tl'ye göre hesapla çıkan zirveleri görüp para kazandırıyor zannetmeyin.
  • spk denen denetleyici kurumun saksı görevi gördüğü, hırsızlığın ve dolandırıcılığın yasal kılıfa sokularak resmi ve doğal olarak gösterildiği, devletten istediği finansal desteği alamayan kodamanların küçük yatırımcıyı söğüşlemek suretiyle kendilerine finansal kaynak yarattığı manipülasyon merkezi.
  • bugün itibariyle toplam portföyümün %20 zarar gösterdiği "yatırım" aracı.

ben ki zarara satış yapmamayı prensip edinmiş bir yatırımcı, gözlerimi kapatıp çıkıp gitmek istiyorum. bu ülkenin neyine güvenilirdi ki borsasına yatırım yaptın diye soruyorum kendime.
    yatırım tavsiyesi değildir.

1 saat sonra editi: -%23
299 entry daha