1. kurumsal ciddiyetten uzak, daha çok ağaoğlu projelerini andıran bir isim. yada buna benzer bişey. buna birde ampul partisinin ota boka slogan ekleme dürtüsü girer yakında...
  2. istanbul'da bir finans merkezi inşa etmekle başlayıp, türk lirasına yeni bir sembol üretmekle devam eden projenin bir sonraki aşaması.

fakat ben de herkes gibi isme takılmış durumdayım. marka kimliği yaratmayı elbette kabul ediyorum, ama diğer borsalarla birleşmesi ve özerkleşmesi gibi gelişmelerin hepsinin yanında, yine de imkb adı korunabilirdi, ya da en azından daha iyi bir isim geliştirilebilirdi. ayrıca logoda da biraz falso var gibi, ortasındaki çizgi bana çatlamış vazo hissi verdi. yatırımcılar bu kadar hassas olur mu bilmem, ama yatırım konusunun büyük oranda psikoloji branşından faydalandığını biliyoruz.
  3. imkb'nin makyajlanmış hali.

bu değişiklik gereklidir ya da gereksizdir onu bilemem ama benim anlamadığım nokta, değişikliğin gerçekleştiği günün cuma gününe denk gelmesi oldu. böylesi köklü değişiklikler genelde hafta başında ya da ay başında yapılmıyor muydu normal şartlar altında? haftanın son işlem gününde böyle bir durumun yaratılması piyasalar açısından mı gerekli nedir yani?

bir ekonomist ya da konuya hakim birisi bu noktaya parmak basarsa şukela olacak.
  4. bugün itibariyle ilk gongu çalan başbakan recep tayyip erdoğan'ında katılımıyla yeni hayatına başlamış olan eski ismiyle imkb'dir. yalnız dikkatimi çeken bir nokta var ki o da herkesin bildiği imkb (istanbul menkul kıymetler borsası) bir finans merkeziyken başka bir borsa kurulumu düşüncesinin tabandan geldiğini düşünmekteyim. buda ankara'da hazırlığının yapıldığını düşündüğüm ankara menkul kıymetler borsası (veya ankara kıymetli kâğıt borsası) yani amkb gibi bir kısaltma olacaktır ki bu da çok caydırıcı bir kısaltmadır. bu düşünülüp yanlış çağrışımlara meğil vermemek adına bist olmuştur ismi. yani eğer yakın gelecekte düşünülüyorsa ankara içinde "bank" olabilir.
  5. logosunun lale olması şaşırtmamıştır. 2003'den beri logosu lale olmayan herhangi bir devlet kurumu, büyükşehir belediyesi vs bilen var mı? yaratıcılıkta sınır tanımıyoruz valla.
  6. istanbuldaki borsaların birleşmesi ile oluşan voltran borsa. güzel bir uygulama olduğunu düşünmekle birlikte aklıma takılan bir şey var. yahu o nasıl isim öyle ama? istanbul borsası olsa çok mu sade olurdu? gayet güzel olurdu sanki.
  7. özellikle küşlemesi bir harika buranın.

borsa istanbul hakkında bilgi verin