• imkb'nin makyajlanmış hali.

  bu değişiklik gereklidir ya da gereksizdir onu bilemem ama benim anlamadığım nokta, değişikliğin gerçekleştiği günün cuma gününe denk gelmesi oldu. böylesi köklü değişiklikler genelde hafta başında ya da ay başında yapılmıyor muydu normal şartlar altında? haftanın son işlem gününde böyle bir durumun yaratılması piyasalar açısından mı gerekli nedir yani?

  bir ekonomist ya da konuya hakim birisi bu noktaya parmak basarsa şukela olacak.
 • bugün itibariyle ilk gongu çalan başbakan recep tayyip erdoğan'ında katılımıyla yeni hayatına başlamış olan eski ismiyle imkb'dir. yalnız dikkatimi çeken bir nokta var ki o da herkesin bildiği imkb (istanbul menkul kıymetler borsası) bir finans merkeziyken başka bir borsa kurulumu düşüncesinin tabandan geldiğini düşünmekteyim. buda ankara'da hazırlığının yapıldığını düşündüğüm ankara menkul kıymetler borsası (veya ankara kıymetli kâğıt borsası) yani amkb gibi bir kısaltma olacaktır ki bu da çok caydırıcı bir kısaltmadır. bu düşünülüp yanlış çağrışımlara meğil vermemek adına bist olmuştur ismi. yani eğer yakın gelecekte düşünülüyorsa ankara içinde "bank" olabilir.
 • logosunun lale olması şaşırtmamıştır. 2003'den beri logosu lale olmayan herhangi bir devlet kurumu, büyükşehir belediyesi vs bilen var mı? yaratıcılıkta sınır tanımıyoruz valla.
 • istanbuldaki borsaların birleşmesi ile oluşan voltran borsa. güzel bir uygulama olduğunu düşünmekle birlikte aklıma takılan bir şey var. yahu o nasıl isim öyle ama? istanbul borsası olsa çok mu sade olurdu? gayet güzel olurdu sanki.
 • tanım: imkb nin yeni adı. kısaltması ise bisttir. istanbul borsası olarak adlandırılsaydı kısaltması da haliyle ibo olacağından uzmanlar bu ismi uygun görmüşlerdir.
 • teknik içerik ve analizlerden ziyade, değişime biraz komple bakılmasının daha faydalı olacağı kanaatinde olduğumu hem bir yatırımcı, hem de finans dünyasının içinden biri olarak söyleyebilirim.

  bir kere borsa istanbul (biaş) - borsa istanbul anonim şirket- içerik yönünden ziyade biraz marka değerine ve işleyişine hizmet eden bir değişiklik olmuştur. ama tabii ki ilk bakışta ve kısa vadede.. uzun vadede ise teknik olarak hem yatırımcıya hem de sektöre kazandırmaya çalıştırdığı alt yapı kendini gösterecektir. bu bir süreç..

  öncelikle böyle bir değişik gerekli miydi? veya imkb kazandırmayan veya yabancı yatırımcıyı çekmeyen bir borsa mıydı? hayır. sadece finans piyasalarına birazcık dokunma gerekliliği ile -gerek sermaye piyasasına yönelik, gerekse yatırımcıları teşvik edecek/onları piyasaya çekecek/yeni teşvikler sağlayacak (yeni yatırım araçları, işlem hacminin arttırılması, kolay ulaşılabilirlik, yeni değerler vb)- arayışlar gerekiyordu.

  birincisi bugüne kadar sermaye piyasaları ve borsanın tarihine baktığımızda yapılan birçok değişiklik, düzenleme mevcut. ama bunlar hep sektöre yönelik. bizim gibi ülkelerde sektör deyince, yerel yatırımcılar biraz ''ayrı'' olarak düşünülür ama bir sektörün odak noktası müşteri/yatırımcıdır. bizzat sektörün içindedir zaten. bu açıdan bakıldığında imkb, tamam teknik yeniliklerden ziyade önemli bir vizyon değişikliği ile borsa istanbul adını aldı ama esas şu maddeye önem verilmesi amaçlan: yatırımcı..

  ikincisi işlem arttırım araçları için yeni düzenlemelerin yapılması, belirli bir alt yapının oluşturulması -hem hukuki hem ekonomik açıdan- gerekiyordu zaten. nasıl diyeyim, tabir-i caizse biraz el atılması gerekiyordu finans piyasasına. o açıdan bu iyi bir başlangıç olacaktır.

  bir de yapılan dokunuş kısa vadede hemen anlaşılacak büyük sertlikte bir değişiklik değil. yani seans açıldı ve yatırımcıların hayatı bir anda değişti değil mevzu. yatırım alışkanlıkları değişmeyecek, sadece artık bir şeylerin değişmesi için adım atıldı. düzenlemeler devam edecek. ayrıca yapılacak düzenlemelerin bir çırpıda gerçekleşmesini beklemek de zaten hayal olur. çünkü etkisi kısa vadede görülecek bir değişiklik değil ve bu da iyi. uzun vadede atılacak yeni adımlar, yeni düzenlemeler, yeni aracıların katılımı gibi kapsamlı olarak düşünürsek, böyle bir alt yapının daha önceden kurulması gerektiğini söyleyebiliriz.