şükela:  tümü | bugün
 • istanbul'un olimpiyat logosunun da lale olduğunu ve bu borsanın logosuyla birlikte düşünürsek akp'nin lale devri'ne kapıldığını rahatça görebiliriz.
  http://tr.wikipedia.org/…le_devri#d.c3.b6nemin_sonu

  tanım: lale devri borsası.
 • hiç bir amacı olmayan saçma sapan isim değişikliği ile imkb'nın yeni ismi. isim değişikliği için tören yapılması ayrı bir komedi. eşşeğe altın semer taksan da yine eşşektir; çıkarılmayan kanun ve uygulamalarla küçük yatırımcının senelerce soyulmasına izin verilen bir ülkenin borsasının ismini değiştirsen ne olur değiştirmesen ne olur. sen ilk önce adam gibi kurallar koyup yatırımcıyı biraz koru. bu şuna benziyor sıradan bir giyim firmasısınız , isim değişikliği yapıp yeni bir marka yaratmaya çalışıyorsunuz ama ürünlerinizde en ufak bir değişiklik yapmadan. kanal istanbul gibi hayali projeler üretmek pek tutmadı sanırım, bunun yerine hali hazırdaki kurumların ismini değiştirip büyük işler başardık imajı vermek yeni akp trendi sanırım.
 • dilbilgisi bakımından; imkb den bir yumuşak ünsüz ve bir sert ünsüz çıkarılmış, iki sert ünsüz eklenmiştir. birer sert ünsüz birbirini götürmüş, sonuç olarak elde bir yumuşak ünsüzün sert ünsüze geçişi görülmüş ve bist oluşturulmuştur.
  (bkz: artık sert borsayız)
  (bkz: çok sert borsayız)
 • kurumsal ciddiyetten uzak, daha çok ağaoğlu projelerini andıran bir isim. yada buna benzer bişey. buna birde ampul partisinin ota boka slogan ekleme dürtüsü girer yakında...
 • istanbul'da bir finans merkezi inşa etmekle başlayıp, türk lirasına yeni bir sembol üretmekle devam eden projenin bir sonraki aşaması.

  fakat ben de herkes gibi isme takılmış durumdayım. marka kimliği yaratmayı elbette kabul ediyorum, ama diğer borsalarla birleşmesi ve özerkleşmesi gibi gelişmelerin hepsinin yanında, yine de imkb adı korunabilirdi, ya da en azından daha iyi bir isim geliştirilebilirdi. ayrıca logoda da biraz falso var gibi, ortasındaki çizgi bana çatlamış vazo hissi verdi. yatırımcılar bu kadar hassas olur mu bilmem, ama yatırım konusunun büyük oranda psikoloji branşından faydalandığını biliyoruz.
 • bugün itibariyle ilk gongu çalan başbakan recep tayyip erdoğan'ında katılımıyla yeni hayatına başlamış olan eski ismiyle imkb'dir. yalnız dikkatimi çeken bir nokta var ki o da herkesin bildiği imkb (istanbul menkul kıymetler borsası) bir finans merkeziyken başka bir borsa kurulumu düşüncesinin tabandan geldiğini düşünmekteyim. buda ankara'da hazırlığının yapıldığını düşündüğüm ankara menkul kıymetler borsası (veya ankara kıymetli kâğıt borsası) yani amkb gibi bir kısaltma olacaktır ki bu da çok caydırıcı bir kısaltmadır. bu düşünülüp yanlış çağrışımlara meğil vermemek adına bist olmuştur ismi. yani eğer yakın gelecekte düşünülüyorsa ankara içinde "bank" olabilir.
 • logosunun lale olması şaşırtmamıştır. 2003'den beri logosu lale olmayan herhangi bir devlet kurumu, büyükşehir belediyesi vs bilen var mı? yaratıcılıkta sınır tanımıyoruz valla.
 • logosunda lale var. neyse.
 • istanbuldaki borsaların birleşmesi ile oluşan voltran borsa. güzel bir uygulama olduğunu düşünmekle birlikte aklıma takılan bir şey var. yahu o nasıl isim öyle ama? istanbul borsası olsa çok mu sade olurdu? gayet güzel olurdu sanki.
 • boğaz istanbul manzarali diyorlar.