• sanırım piyasaya tl bastılar, bist'i burdan kurtarmaları lazım, yoksa çok yazık olacak.
  • tahminimce 93.500-94.500 bandını aşamadan tekrar dalışa geçecek ve bu kısa vadeli dalganın dibi 84.500'ü gösteriyor.
  • kötü günleri atlattık sırada daha kötü günler var..
  • (bkz: uzun vadeli yatırım)

borsada yapacağınız tercihen 15-25 senelik düzenli bir yatırımla paranız, diğer yatırım araçlarına kıyasla daha fazla değer kazanır. bankaların faiz oranları her daim enflasyonun altında olacağı için sadece vadeli mevduatla 15-25 senenin sonunda elinize en fazla biriktirdiğiniz paranın değer kaybetmemiş hâli geçer ki o da en iyi ihtimalle.

hisse alırken bist 30'a bakın bir de alacağınız şirketin son 5 senelik eğrisine bakın, eğer düzenli olarak değeri artıyorsa güvenlidir ve çok fantastik durumlar haricinde bu değerlenme devam edecektir. okuduğum birçok kaynak ve uzmanın görüşü bu yönde ama tabii mutlaka kendi araştırmanızı da yapın.

uzun vadeli yatırımın anahtar noktası düşse de inse de hisse almaya devam etmek ve çok fantastik durumlar olmadığı sürece hisse satmamaktır. ayrıca temettü veren hisseler candır, gelen temettüyle hisse almaya devam edin.

ayrıca varlıklarınızı çeşitlendirmeyi de ihmâl etmeyin. her şeyinizi tek bir yere kanalize etmeyin. farklı döviz ve değerli metaller de alın, paranızı tl mevduata da koyun. bu şekilde riskinizi azaltırsınız.

öte yandan kısa vadeli borsa tehlikeli bir iştir. işin ehli değilseniz ve/veya para kaybettiğinizde bu size maddi anlamda dokunacaksa hiç bulaşmayın.

yukarıda verdiğim bilgiler kendi araştırmalarım ışığında edindiğim şeyler. uzun vadeli yatırım yapacaksanız mutlaka kendi araştırmanızı da yapın ve borsaya kumar diyen tiplere kulak asmayın eğer yatırımınız uzun vadeliyse.
  • dünyadaki borsalar son 2 yılın rekor seviyelerinde kapandı son 1-2 haftadır. böyle bir ortamda, türk varlıkları bu kadar ucuzken, 100.000'lere gelmemiş olmasının sebebini çok iyi anlamak gerek.

swap piyasasında yapılan müdahale, merkez bankasının rezervler konusunda böyle tükürük dediğimiz sakız gibi cümleler kurması vs. derken, sanırım türkiye'ye karşı olan tutum artık iyiden iyiye negatif duruma geldi.

tamam cds 447'de ve bu çok yüksek. fakat cds yine buralardayken fed'in birazcık dovish bir tutum alması borsamızı hemen 100.000'lere çekmişti. bu tavır devam ediyor fakat borsa şuan 95.000'lerde ve yukarı gidecek gibi durmuyor.

s-400, iran'a petrol ambargosu, suriye meselesi, çok ileri giden ve artık gözle görünemez olan ileri demokrasi, yolsuzluk, var olmayan şeffaflık, her gün konuşulan fakat hiç yapılmayan yapıcı reformlar vs. derken sanırım artık yabancı yatırımcılar, bu kadar cazip olmasına rağmen türkiye'den soğudular.

hükümet ne yapacak gerçekten çok merak ediyorum.
  • 2019 itibariyle "yea zaten al-sat kaybettirir, küçük al-satçıyı tükürüğünde boğarlar. uzun vadeli yatırım yapacaksın" diyenler hangi alternatif evrenden bildiriyorlar merak ettirdi.

türkiye sizce hala geleceğine yatırım yapılabilecek bir ülke mi?

17 yıllık türkiye'yi bitirme iktidarı amacına gün be gün ulaşıyor.
    - tarım bitti. hayvancılık bitti.
    - otomotiv bitiyor.
    - sanayi yatırımları bitiyor.
    - turizm her sene bir öncekine kıyasla daha kalitesiz daha harcamayan daha fakir yabancı turiste şükür eder hale geldi. bütün koylar bir bir imara açılıyor. rant için heryer yandaşlara yağmalattırılıyor. kültür eserlerinin restorasyonları özellikle bir daha turist çekmesin diye yapılıyor.
    - ve inşaat.. sonra bankacılık.. takip edecek.

çünkü en başta hukuk bitti. hukuğun adaletin olmadığı yerde o ülkeyi kalkındıracak yatırım yapılmaz. özellikle büyük kapital isteyen ve riski fazla olan sanayi yatırımı yapılmaz.

eğitim sistemi iflas ettirildi. her nesil bir öncekinden daha da donanımsız geliyor. bizzat öğrencilerimde görüyorum. demokrasi bitti (halkın özellikle cahil bırakıldığı ve daha kötüsü yaygın haber alma kanallarına iktidar tarafından el konulduğu, muhalefetin akılalmaz baskılara maruz kaldığı ülkede demokrasi fiilen bitmiştir).

ülke afgan, pako, ıraklı, suriyeli.. göçmenlerin cirit attığı bir yol geçen hanına çevriliyor özellikle. hiç alışık olmadığımız mikroplar kol geziyor. bu göçmenlerin tc vatandaşlık sayıları ve nüfusa göre oranları arttıkça gittikçe daha da yaşanmaz bir yer olacak yurdun dört yanı. belki iç savaşa bile götürebilecek tehlikeler.

ysk'dan istanbul belediye seçimlerini yeniletme kararını çıkartırlarsa bütün dünyaya "bizde demokrasi falan yok, herkes bunu böyle bilsin" diye bağırmış olacaklar iyice. o zaman türkiye cds primleri 600e mi uçar ne olur kim bilir....

hadi tüm bu gelecek projeksiyonunu bir kenara koyalım. son bir yılki rakamlara bakınca gerçekten hala borsa istanbul'dan temettü emekliliği ihtimali kaldı mı? bu sene yılların "temettü hissesi" diye bilinen kaç hisse ne kadar temettü verebildi? bazıları hiç veremedi diye biliyorum.

özetle hala 90lardaymış gibi "uzun vadeli yatırım yapacaksın" diye sayıklayanlar çok ezbere konuşuyor.

edit: mesajdan geldi

sadece temettü değil 1980ler ve 1990larda endeksin enflasyonun 2-3 katı arttığını düşünürsen şu anki durum felaket.

2002de usd 1 lirayken borsa 10bine inmişti. şu an neredeyse o hale geldik.

https://tr.tradingview.com/…d/bist:xu100/fx:usdtry/
    https://snag.gy/rilmwy.jpg
  • https://twitter.com/…ump/status/1125069835044573186

ahhahahahaha. sat sat sat sat.

bayılıyorum bu borsalara. 2 aydır çin ile anlaşma aha oluyor, valla oldu, gıdım kaldı derken, atılan tweet'e bak :))))

s&p vs. rekor kırarken bu halde olan borsa istanbul, bu tweet'e nasıl reaksiyon gösterecek çok merak ediyorum. pazartesiyi ip değil halatla çekiyorum.
  • bilen insanlar vardır elbet biraz cahil kaldığım bir konu lakin, işcepten takip ettiğim kağıtlar vardı ve bazı değerlerin aşılması durumunda alarm kurmuştum, buraya kadar normal herşey. pazar sabahı bir bildirim geldi haftasonunu 0,72 ile kapatan kağıt 0,95 için büyük eşit koşulu gerçekleşti deyü. nasıl olduğunu anlamadım çünkü bildiğim kadarıyla hem haftasonu al sat yapılamıyordu hem de gün için de max %20 lik değişim oluyordu. bildiğim iki duruma da ters olunca şaşırdım açıkçası, nasıl olduğunun açıklamasını bilen yazarlar yeşillendirirse ben de burayı editleyip bilgi vereyim.

çok mesaj geldi şöyle bir bildirim

edit: genel kanı sistemsel bir hata olduğu yönünde. ha böyle haftaiçi alıp haftasonu satmış üç kağıtçı varsa püüü size.
  • bist 100 endeksi şu sıralar dolar bazlı 15380 puan civarında gezinen borsa. 13250 puan dibi görürse daha önce olduğu gibi yukarı doğru güzel tepki verebilir. şahsen bu seviyeyi bekliyorum. ytd.
  • borsayı iyi takip etmek lazım bu aralar, 90 bin aşağısı kırılmazsa hızlı yükseliş 95-100 binlere gelecektir.
hesabın var mı? giriş yap