şükela:  tümü | bugün
1489 entry daha
  • %20 kaybettiğinizde aynı rakama dönmek için %25 , %50 kaybettiğinizde ise aynı rakama dönmek için %100 kazanmanız gerekir.

edit: sayılara dökersek 100000 liran 80000 liraya düştü diyelim (%20 kayıp), 80000 lirayı tekrar 100000 lira yapman için %25 kazanmalısın.

kaybetmemeyi öğrenmeyle başlayabilirsiniz.
  • coin borsasına gir diyenleri sktr ediniz. bist 30'dan sağlam bir hisse alın arkanıza yaslanın.
  • başlangıç olarak borsa da yatırım için kullanacağınız tutarı 5 eşit parçaya bölerek , birbirinden farklı sektörlerde faliyette bulunan 5 adet hisse bulun , bu firmaların bilançolarına ve son 5 yıl içindeki dip ve zirve durumlarına bakarak istikrarlı olan firmaları tercih etmenizi öneririm ayrıca eviews ve spss programlarını kullanmayı biliyorsanız ve verilere ulaşma imkanınız varsa sektörel anlamda gerekli analizleri yapın , güncel ekonomik konjöktörü gözönüne alarak sizi üzmeyecek rakamlarla başlayabilirsiniz. kazancınızı ilk etap da %15-%20 ile sınırlı tutmanızı öneriririm , daha çok kazanmak için hırslanmayın . kolay gelsin.
  • 1)''tüyo var ama kimseye söyleme'' diyen birine ana bacı sövün..unutmayın at yarışındaki tüyonun tam tersine , tüyoyu paylaştıkça ,sana söyleyende kazanır .o yüzden senin hatırın için söylüyormuş gibi yapan, manipulatör bir şerefsizdir.

2)yok teknik analiz ,yok bilanço okumayı öğren diyenler ,yeni yetmelerdir.
    bilanço okumayla teknik analiz bilmekle bu iş olsa ,bu işten para kazanmak sana kalmazdı.

3)f/k ve dd/pd lere bakmak ,genelde işe yarar ve hızlı alımda iş görür.

4)borsanın en önemli avantajı zamandır eğer dayanma gücün varsa hisseyide pahalı olmayan bir fiyattan aldıysan yüzünü büyük ihtimalle güldürür.

5)tek bir hisse yerine bir kac hisseye bölersen paranı ,tek hisse stabil gittiği zaman ,uzun süre takılmamış olursun.bir hisseye takılmak ,hele tek hissen varsa moralini çok bozar.

6)genelde cuma günleri kapanısa dogru bir miktar düşer borsa ,alım için uygundur.

7)aracı kurum brokerlarından fazla bir sey bekleme ,çok bilseler 3-5 bin maasa orada durmaz,bir yerden sermaye bulur kendileri oynardı.

8)panik ve moralsizlik en büyük düşmanındır.aldığın hisse düşünce panik yapıp başka hisseye zıplama,bir bakmışssın paran kuşa dönmüş.moralini bozma bu işte artma varsa azalmada var ,sen 10 bin liralık hisse aldın amacın 12 bin olması ,bu 8 ede düşebilir ,bundan doğal şey yok beklemeyi sabretmeyi bileceksin.

9)bir hisseyi çok yüksekten aldıysan 2 senede beklesen kar edemeyebilirsin ,beklemek elbet işe yarar ama alırken kazanmaya çalış.

10)acil ihtiyacın olmayan parayla oynamak herzaman avantajdır.kısa vadede çıkmam gerekiyorsa pek bulaşma.

11)alım yaparken aktif fiyat yerine ,kademeli azar azar almak riski azaltır.

12)sakın borsaya bulaşma diyenlere bir sor hayatta neye bulaşmış.

ytd
  • halka arz edilecek ve borsaya yeni girecek şirketleri takip etme ve yatırım yapma konusunda bilgili suserlardan öneri beklediğim hede.
  • en büyük etmen bence sabır. 98 bin tl yatırdığım hissede 35 bin tl zararım oldu ama satmadım ihtiyacım yok dedim nasılsa. şuan 21 bin tl kardayım. bunların hepsi 8 ay içinde oldu. bist endeksine göre yine zarar sayılır çünkü benim hisse biste göre daha az arttı. olsun satmıyorum hiç yoktan temettüsünü yiyorum, panik yapıp 35 bin tl zararda satsaydım zararı kabullenecektim, sabırlı oldum kazanan ben oldum.