şükela:  tümü | bugün
995 entry daha
 • üçüncü bölümünü üç kez seyrettim. dördüncü kez seyredesim var.

  beni bilen bilir. yirmi bir gün kısa dönem askerlik yaptım. askerlik ile ilgili konuları pek anlamadığım için, cuma günü jöh mensubu, 2015'de sur'da da görev yapmış (börü hastası) bir arkadaşımdan dizi hakkındaki yorumlarını aldım. noktasına virgülüne dokunmadan paylaşıyorum:

  1. sur'daki çatışmalar, hendek savaşları olarak geçer. bu savaşların iki özelliği vardı: (1) halk, terör örgütüne destek vermedi; (2) terör örgütü, başta sur olmak üzere pek çok mahallede yığınak yaptı ve hendek kazdı. ama, dizide bu hendekler yoktu.

  2. sur'da pöh'ün yanı sıra, jöh, asker ve diğer unsurlar da vardı. burada, jammer nedeniyle tek başına sıkışıp kalmış pöh unsurundan bahsediliyor. böyle bir şey söz konusu değil. tsk, jandarma ve polis, --sağ olsun aselsan-- jammer cihazlarının nereye konumlandırıldığını bulabilecek teknolojiye sahip. herhangi bir unsur veya birlik ile iletişim kesildiğinde, uygulanan protokolde jammer cihazının da tespit edilip yok edilmesi de var. yani, unsurun inisiyatif alıp tepe bulma fikri yersizdi. murat'ı boş yere heba ettiler.

  3. pöh, orada işgalci bir güç değil; devletin kolluk kuvveti ve ülke sınırları içindeki bir bölgede faaliyet gösteriyor. sanki, ülke sınırları dışındaki bir bölgede yalnız kalmış işgalci güç gibi resmedilmiş. oysa ki, yukarıda da belirtildiği gibi, bölgede koordineli hareket eden jöh ve komando birlikleri de var. herhangi bir mahallede sıkışan ve iletişimi kesilmiş bir pöh unsurunu kimse yalnız ve çaresiz bırakmaz. bırakmadı da... yok böyle bir olay.

  4. pöh'ün elindeki sahralar hava kuvvetleri frekanslarıı kullanamıyor, veya herhangi bir pöh unsurunun hava kuvvetleri ile iletişim kurma imkanı yok (bana bilgi veren elemanın yorumu). jöh'ün ise hava kuvvetlerine erişimi sınırlı. yani, bir pöh unsurunun hava kuvvetleri karargahına bağlanıp, hava desteği istemesi gibi bir olay yok. kaldı ki, sur odaklı operasyonlarda jetlerin dahil olduğu bir hava desteği yok.

  benim yorumum da şu:

  tamam, fetö hakkında doğrular söyleniyor. zira, aynı doğruları bundan beş yıl önce söyleyen solculara ulusalcı veya milliyetçi diyorlardı. ama, söylenmeyen bir şey var: fetö ile kim birlikte hareket etti, kim askerleri yargılayan o savcıları koruyarak "ben de ergenekon'un savcısıyım", dedi, kim bu fetöcülerin devlet, ordu ve emniyet içinde örgütlenmelerine ses çıkarmadı ve hatta destekledi?

  kaldı ki, hapiste günlerini harcayan eski pöh şefini canlandıran oyuncunun, son çekilen fotoğrafta rakı bardağını korkudan saklaması bir tür tesadüf müdür, yoksa evrende tesadüfe yer yok mudur?
 • son bölümde herkes ağlamış belli ki. evet güzel bölümde etkileyiciydi. absürt bulduğum bir kaç yeri oldu ama o da teknik bilgim olmadğı ve bunun da bir dizi olduğu için çok önemsemedim.

  sadece 6 bölüm süreceğini okudum. keşke uzun uzun bakışmalı 8 sezonluk diziler gibi sürse. bakışmalar olmayacak ama :)
 • hükümet emriyle yapılmış başka bir asker dizisi. insanları uyutma amacı taşıyıp gündem değiştirmekten başka işe yaramıyorlar.

  insanlar zaten terörün ne menem bir şey olduğunu biliyor.
 • her yer imam hatip olmuşken, milli eğitim müdürleri “başı açık öğrencilere katlanamıyorum” derken, atatürk’ün adını sanını bırakın duymayı trt gibi bir kanalda bile telafuz etmiyorlarken, ülkenin cb’sinin kadir mısırlıoğlu’nu ziyaret ettiği bir zamanda ancak amatör eğlendirir.

  tv ekranlarından seküler milliyetçilik mastürbasyonu yaparsınız!
 • band of brothers bile harika kurgu yaratmak için gerçeklikten yer yer ödün vermişken, börü'nün gerçeklikten bazen ödün vermesi ve bunun karşılığında harika bir dramatik altyapı alması, belli ki bu konuda iki kitap okuyup bırakmış süzmeleri üzmüş. böyle yapımlara bir noktada "belgesel" muamelesi yapan da gitsin natgeo filan izlesin, deli misiniz amk siz? yok uçak niye titrememiş ahahah

  neyse, 3. bölüm sanırım koca koca adamlara ağlama seansı geçirtmiştir. ver müziği, ver vedayı, çaresizliği, oh biz salya sümük gezelim evde alper efendiiiii. güzeldi.
 • diziyi görüp duyup merak edip izlemek isteyen varsa tüm interneti talan ettim her yerden kaldırmışlar. bu kadar övülen diziyi izlemek isteyip izleyememek büyük hayal kırıklığı.

  yeşillendirmek isteyenlere açığım.

  edit: mesaj atan herkese çok teşekkür ederim. teşekkür mesajını ayrıca ileteceğim tek tek :) star tv sitesinde sadece son bölümleri var, blu tv'ye üye olarak izlenebiliyor ancak ilk hafta ücretsiz sonra ücretli oluyor. şu an için ücretsiz devamlı izlenecek bir yer yok.
 • 3. bölümüyle ağzıma sıçan dizi. ilk defa bir diziyi izlerken gözlerim doldu.

  yalnız bazı hatalar da vardı, alper burayı okuyorsundur diye yazıyorum:

  çatışma sahnelerinde tüfekler bazen geri tepmiyor,
  teröristler acemi mal sürüsü gibi resmediliyor, ayakta kabak gibi çatışıyorlar falan,
  diyarbakır'ın göbeğinde 80 teröriste karşılık 15 pöh var. ve bu pöhler hava kuvvetleriyle iletişim kurmak için dağa çıkma gereksinimi duyuyor. çok gerçek dışı olmuş.
  enkaz altında kalan pöhlerin tüfek feneri yerine çakmak yakmaları da anlamsızdı.

  yalnız bu son bölümde beş vakit namaz ve sebe suresi göndermeleri hoş olmuş. dağ 2 ve börü'nün ilk iki bölümünde karakterleri aşırı laik buluyordum. çok aşırıya kaçmadan dini göndermeler yapmak lazım. yoksa gerçekçi durmuyor.
 • bölümleri star tv'nin kendi sitesinde bulunmayan dizidir.
 • ooo itler toplanmış sırayla siciyorlar. acitti demekki bazı gerçekler. sicin evladim sicin, son sicmalariniz, sonrasi pamuk zaten
  10 numara 5 yıldız dizi
 • üçüncü bölüm özelinde yola çıkıyorum ve bundan böyle kimseye "ayı" dememek lazım diyorum.

  zira "ayı murat" sağlam diziler evrenindeki unutulmazlar arasında yerini aldı bu karakterle ve lakabın telifini de üstüne mıhladı bence hak ederek.

  ayrıca çirkin olsan bile de, tüm yerli dizi film bölümleri içinde kendini paha biçilmez bir konumda anımsatacak türkiye uğrunda can veren bütün yüce insanlarla birlikte.

  emeği geçen herkesi kutluyorum.
  "ya istiklal ya ölüm!" maneviyatını böyle güzel anlattığınız için.
18 entry daha