şükela:  tümü | bugün
 • birçok galerinin, bir o kadar da hür teşebbüsün ithal yetkisi olduğundan,
  özellikle bmw marka araçların yetkili distribütörü olan borusan otomotiv'e vurgu yapmakta kullanılan,
  ikinci el araç satış klişesi.
 • bmw kullanıcıları, borusandan çıkmakla ilgili şunu söylerler:

  "borusana girerse çıkmaz"
 • (bkz: grey market)
 • 80 90 bin €'luk borusan çıkışlıları görünce, keşke ben de oradan çıksaydım diye düşünüyorum. anladığım kadarıyla zengin bi yer. seksi.
 • genelde 2.el bmw lerde sıkça duyulur. bu ibare galericilerin zeka seviyelerini anlamaya yeterli. sanki başka ithalatçı var. illa dolduracaklar ya. bir keresinde fenni muayene yeni yapıldı dedi. ulan dana kaç bin liralık araç bakıyoruz.... almaya niyetliyim kasma dersin, yinede durmaz anlatırda anlatır...
 • bmw otomobillerin ikinci el ilanlarında görülür. bir güven sağlama yöntemidir. bmw markasının türkiye distribütörü borusan grup şirketi olan borusan otomotiv'dir. borusan doğrudan bmw'den aldığı araçları türkiyee ithal eder, kendi satış noktalarında ve alt bayilerinde satışını yapar, servis, garanti ve orjinal yedek parça hizmeti sunar. geçmişte bilhassa 90'lı yıllarda türkiye'ye bir takım lüks araçlar ki bmw de bunlardan biri bazı üçüncü kişiler tarafından ithal edilmiş ve satılmıştır.bazı ithalatçılar tarafından ithal edilen bazı araçlar, türkiyeye giriş maliyeti dolayısıyla gümrük vergisi düşük olsun diye, minimum donanım paketli arabalar olarak ithal edilmiş, sonra bunlar türkiyede bir takım tamirhanelerde, yetkisiz servislerde sonradan çıkma veya kullanılmamış, orjinal/yan sanayi aksesuar eklenerek daha üst donanım paketli araçlara dönüştürülmüşlerdir. örnek vermek gerekirse bir bmw 320 hayal edin. araç türkiyeye en basit donanım pakediyle ithal ediliyor ve sonradan burada m paket olarak satışa çıkıyor, yani arada işlem görüyor. sonuç olarak bmw'de karoser ve motoru aynı olup donanımı farklı olan pek çok model alternatifi var. bu tip araçlar daha sonradan tabi kendini belli etmeye başladı geçmiş yıllarda, sonuçta orjinali gibi olmuyordu, bunlar dışında kaçak yollarla ülkeye sokulup sahte belgelerle satılan araçlar da milletin epey başını yaktı. borusan veya herhangi bir yetkili distribütör tarafından ithal edilen aracı belgelemek kolaydır, zira gerek ithalatçı firma prestiji gerekse size sunulan evraklar bunu kanıtlar, bu sebeple galericilerimiz borusan çıkışlı ifadesini bir güven sembolü olarak kullanırlar.
 • kısaca paralel ithalat değil demektir.