şükela:  tümü | bugün
  • başlıkta neden "boş çikolata kutusu" şeklinde açılarak algı yaratılıyor? pekala dolu kutudur.

bizde de var böyle bir kadın. geçenlerde yurt dışından bir evrak bekliyoruz. neyse, evrak geldi, işlemlerimizi hallettik falan.. müvekkil de çok nazik birisi. telefonda "bir de hediye göndermiştim size, umarım beğenmişsinizdir." dedi. çünkü adamın düşüncesi "ulan hediye gönderdik, onun için bir teşekkür bile edilmedi." şeklinde. "yok bize evrak dışında herhangi bir şey gelmedi." dedim. meğersem macaron göndermiş. neyse.

bu bizim için ciddi bir konu. çalıştığım binada kargo gönderileri doğrudan daireye değil, aşağıdaki muhaberat birimine gelir, ve oradan işyerleri çalışanları gidip teslim alır. kargolarımızı teslim alan x hanım'a ve sonrasında durumu bina yönetimine bildirdim. x hanım hiç oralı olmadı, “sadece evrak vardı.” dedi. bina yönetimi de haklı olarak kendilerinin gelen gönderilere hiç dokunmadıklarını ifade ettiler. yaklaşık 8 yıldır bizimle çalışan "emekçi" x hanım "yok valla sadece evrak geldi." dedi. bina yönetimi ise "bizimle alakası yok ama isterseniz kamera görüntülerini inceleyelim" önerisinde bulundu. kamera görüntüleri incelendiğinde x hanım'ın baya pakete çöktüğü ortadaydı. söylediğimizde ise "ayyy benim kafam gitmiş ya, aldım nereye koydum kim bilir" şeklinde şirinlik yaptı. hani diyorsunuz ya "15 senedir çalışıyor, yazık" diye. işte uzun süre çalışan, bu tarz sekreter, aşçı vs.'lerde de böyle bir tavır doğuyor. bu kadının daha önce ofisteki içkilerden çaldığını, mutfağa alınan kahve vs. çaldığını biliyoruz, ama işten güçten umursamıyoruz da. alsın lan, kafasındayız. neyse, yani öylece dolu bir çikolata kabını alan kadının ilk vukuatı değildir gençler. daha önce disiplin cezası almamış olması onu masum yapmaz. ya da daha önce benzer bir eylem yapmamış olması, son eylemini haklı kılmaz. tıpkı 16 yıllık emekçi olmasının haklı kılmaması gibi.

nihayet yurt dışındaki x bey isimli müvekkilimiz, gönderdiği hediyenin akıbetini sormasaydı, bizi teşekkür bile etmeyen denyolar olarak görecekti, ki bu durum ofisimizin nezaket algısını etkileyecekti. ayrıca bu kadının yaptığı da yanına kar kalacaktı.

işte türk insanının en büyük problemlerinden birisi olaylara duygusal yaklaşmasıdır. sen bu eylemi yanlış bulmuyorsan, sana ait olmayan bir eşyayı kolaylıkla ve özgürce alabileceğin anlayışına sahipsin demektir. ben şahsen, çok değersiz bir şey olsa da alamam. doğrularınızda sujeleri temel almayın. cüzdanınız çalındığında kamu düzeni nasıl bozuluyor ise çakmağınız çalındığında da bozulur. işyeri düzeni de bu şekildedir. çikolata çalınmasını hoş görmek, işyerinde çalışan herkes açısından güvensizlik ortamına zemin hazırlar. ben, kişisel profesyonel alanımla ilgili güvenlik endişesi taşımamalıyım. dolayısı ile endişeyi yaratan kişi de sorumluluğu almalı, eyleminin sonuçlarına katlanmalıdır.

başka kaynaklardan kararın tamamına ulaştım. kadın, önce inkar ediyor, sonra kamera kayıtları gösterildiğinde kabul ediyor. ve "boş olduğunu zannettiğini" iddia ediyor. önce inkar etmesi bir kenara, dolu olduğunu anladığında neden sahibine iade etmiyor?
  • milletin ekmeğiyle, işiyle, geleceğiyle onuruyla gururuyla oynamak ne kadar kolay. boş beleş bir şey için at iftirayı gitsin.

milletimiz iyice anlayışsız, tahammülsüz, egoist tuhaf insanlar ile doldu. iki yüzlü sahtekar insanlar ile yaşıyoruz, kendini iyilik meleği gibi gösterip arkadan milletin kuyusunu kazıyorlar.

insanlar ile uğraşmak zor, herkes kendine mukayyet olsun.
  • ekşicilerin hatrı sayılır kadarı ülkenin başına gelse her boka duygusal bakıp asıl suçluyu masum, mağduru suçlu ilan edecek kadar adalet yoksunu insanlardan oluşmakta.

ister bir çikolata kutusu olsun, ister altın heykel teyze hırsızlık yapmıştır. bugün kutuyu çalan yarın biblo çalar, sonraki gün parayı yürütür. şirket kendi itibarı zedelenmesin diye işçiyi çıkarmak zorunda. devlet personeli desen adam hemen rüşvet çikolatası demiş, nerden biliyorsun amına koyduğum? belki erkek/kız arkadaşı falan yolladı, manevi değeri yüksek? "e değerliyse saklasın? " ulan temizlikçi mi alıyorsun odana hırsız mı?

birisi açlık yüzünden hırsızlık yaparsa suçlu değildir, onu aç bırakan sosyal devlet sorumludur ama gidip iğne iplik kutusu yapmak uğruna sikik bir kutuyu çalarsan suçlu olursun.

edit : birisi demiş ki çikolata kutusuna 16 yıllık emekten daha çok değer veriliyor. sanki babasının hayrına çalışmış 16 yıl boyunca.
  • velev ki çaldı.

bunun cezası bu mu olmalı. ha güven meselesi de işten çıkar ona da kabul.

16 yılın emeği bu kadar kolay silinmemeli.

16 yıl demek nereden baksan 50 bin lira demek.

adaletinizi seveyim.
  • keşke her hırsızlık konusu üzerinde bu kadar durulsa diyeceğim de neyse siyasi yazmayalım...

içinde bir sürü doğru ve yanlış barındıran can sıkıcı bir olaydır.
  • "yuh yaaa, ozel kalemlere gene yuzlerce rusvet cikolatasi gelmis, birini alip gideyim, kaynar nasilsa" diyen bir hizmetli.. (ya ne igne ipligi amk bacim, yeme bizi)

"nerde lan gecen imar izni konusunda guzellik yaptigimiz hamud insaat'tan gelen hediye cikolatalarim, butun yilbasi hediyelerini direkt odama getirceksiniz demedim mi ben" diyen bir personel.

ve ulkenin boktan hali.
  • bu kadın kutuyu çöp diye atsa eminim ceza almayacaktı. madem bu kadar önemli bir kutu bu, herkesin girip çıktığı vestiyerde ne işi var? kadının yerinde olsam, "ben temizlikçiyim ve iş tanımım gereği ortalık yerde kimin olduğu belli olmayan salak bir kutuyu çöpe attım. daha sonra çöpe atmış olduğum nesne artık çöp olduğundan ihtiyacım olacağını düşünerek evime götürdüm" derdim.

bizim temizlikçi ofiste bulunan 3b yazıcı çıktılarımızı çöp zannedip atmış. ne yani şimdi adamı kovalım mı? adamı uyardık sadece çünkü çıktıları gelişigüzel ortalık yerde bırakmak bizim de suçumuz.
  • hiç kötülük düşünmeden alınmış bir kutu. dolu ya da boş olsun. tabiki izinsiz olduğu için ceza almalı. belki misliyle ödeme cezası, maaş cezası falan gibi. kovulabilir bile. ama onaltı yıl tertemiz bir sicili bu suçla yokedemezsiniz. yazık olmuş emekçi kadınımıza.
    bence şikayet edende kesin kadındır.
  • başlıktaki ilk açıklamada boş olduğu söylenen ancak haberin detayı okunduğunda dolu olduğu anlaşılan bahsi geçen çikolata kutusunun izinsiz alınması sonucu gerçekleşen olaydır. eğer içerik haberdeki gibiyse ortada hırsızlık var demektir.
  • olaydaki işçi iş kanunu madde 25/2 uyarınca haklı nedenle işten atıldığı için kıdem tazminatı alamayacaktır. yani “işten atın ama 16 yıllık emeği olan kıdem tazminatını alsın” demek kanuna göre mümkün değildir. kanundaki hükme rağmen bu nasıl iş demek yasayı bilmemekten kaynaklanıyor. insanların bilmedikleri konular hakkında atıp tutması üzerinde inceleme yapılması gereken ve hatta hali hazırda da yapılmış olan bir husus.

hesabın var mı? giriş yap