şükela:  tümü | bugün
 • bir necip fazıl kısakürek, edgar allen poe karşılaşması. fevkalade ürkütücü bir şiir.

  şu karşı evin boş odalarında,
  duvarlara sinmiş bir hayalet var.
  elinde mum, gece ortalarında,
  oda oda gezinip birini arar.

  camlar tutuşurken, eski kafesler,
  beyaz duvarlarda aksetmiş durur.
  dağınık sürüyü çağıran sesler,
  her akşam o paslı tokmağı vurur.

  sonra işitilir sert bir hıçkırık,
  basar odaları belirsiz cinler.
  karanlık avluda döner bir çıkrık;
  sanki kundaktaki bir çocuk inler.

  akşam dağılırken yerli yerine,
  bu evin önünde ürperiyorlar.
  içlerinden, kendi kendilerine;
  şu karşı ev tekin değil, diyorlar...
 • (bkz: sarı odalar)
 • huzunbaz seylerdir bunlar, yalnizlik alametlerindendir hatta. bir de bu boz odalarin cirilciplak olanlari vardir, misal perdesiz bos odalar... sanki baska bir hanenin, uzak odalaridir onlar, pek oksuzdur halleri, pek iptidai... oysa yavas yavas onlarin da iclerine sinmek gerekir zira bir hanenin bos odalari hane halkini ele gecirebilir.
 • trabzon devlet tiyatrosu'nun bu sezon sahneye koyduğu oyun. fatih topçuoğlu'nun mükemmel ötesi bir performans sergilediği oyunun konusu aslında izleyiciyi çok cezbetmese de oyuncuların eforlarıyla sahnede kalıyor gözler. fatih topçuoğlu ağlarken ağlamak isteyebilirsiniz, yanınızda bir mendil olması uygun olacaktır.
 • stanislav stratiev tarafından yazılıp trabzon devlet tiyatrosu'ndaki uyarlamasının bilge emin tarafından yönetildiği son derece etkileyici bir oyun. yazarı bulgar olduğundan sosyalist rejim dönemlerine ait ufak göndermeler içeriyor ancak konusu aslında teslim olduğumuz sıradanlık ve varoluş üzerine.

  --- spoiler ---
  alex başkalarının beklentilerini karşılarken kendi istediklerini yapamamıştır ve kendi kendini mahkum ettiği bu sıradan hayatın yükü onu mutsuz bir insan yapmıştır. bu yüzden de kendi mutsuz olduğu gibi hayatındaki insanları da mutsuz etmiştir. mutsuz ettiği ve kaybolmuş bu insanlar alex için birer duvar olarak betimlenmiş ve hepsi üzerine yıkılmak üzereyken o hayatını sorgulamaya başlar. sonundaysa omuzlarında daha fazla taşıyamadığı bu duvarların altında kalır.
  --- spoiler ---