• klasikleşmiş bir türk insanı alışkanlığıdır.
    kafasında bir marka/model belirler, illa ki onu alacaktır ama 3-5 daha verip çeşitli donanımları almak yerine nasılsa dolu da olsa boş olsa aynı araba kafasıyla en boşunu alır.
    buna her klasmanda arabada rastlıyoruz. zengini de yapıyor bunu fakiri de. ister mercedes olsun ister clio olsun farketmiyor.
    buna en iyi örnek şunu verebilirim: seat yeni araçlarında baz donanım olarak style paketi sunuyor. bu pakete ilaveler yapabiliyorsunuz (kol dayama, ön/arka park sensörü, cam tavan, led far vs.)zaten o kadar para bayılıyorsun bir iki bişe ekle şu arabaya. bu zamanda arka park sensörü ve ön kol dayaması olmayan arabaları ciddiye almıyorum.

edit: girin seat'ın sitesinden ibiza oluşturun. style plus paketi: 1.170 tl (arka park sensörü + yağmur sensörü + kararan dikiz aynası + coming home + ısıtmalı aynalar) ve ön kol dayama: 350 tl. neyini kastınız bu kadar. olsun 2 bin lira. 60 bin veren 2 bin daha verir şunları da alır araba bir şeye benzer satarken de avantajlı olur.
    bunun gibi 5 bin liranın altındaki paketlerden bahsediyorum en alt-en üst farkının 50-60 bin farkettiklerinden değil.
    insanların bir özelliği de bu her şeye muhalefet. biri de kendini güzel tanımlamış (bkz: herbokolog)
  • otomobilin bluetooth'unu, radyosunu vs değil maksimum beygir gücünü ve maksimum torkunu önemseyen adamdır muhtemelen, bu değerlerini beğendiği ve parasının yeten bir model seçer. kısaca bu işler zevk meselesidir, herkes aynı özelliklere önem vermeyebilir, ben opel astramı sattım gittim motosiklet aldım mesela park sensörü falan yok ama hoşuma gidiyor.
  • türkiye şartlarında fazla yadırganmaması gereken insandır.
  • arabanın konforuna dış görünüşünden daha az önem vermektir. bir insan düşünün dışı çok güzel ama içinde beyin yok, birbirine benzer durumlardır.
  • rıza sen misin?
  • (bkz: 3 5 daha verip)

söylenilen 3 5' te 3 5 lira degil 3-5bin lira, cogunlukla 7-10bin gibi bir fiyat farki. 60bin liraya begendigi, hedefledigi arabayi almistir ve aradaki 3 5bin ekstrayi vermiyordur.
  • son edit:
    herbokolog dediğim için alınanlar, bakınız, zengin veya fakirlerin boş araba alması, sensörsüz-kol dayamasız arabaları ciddiye alıp almamak, satarken piyasasının ne olduğu kaygısı son derece subjektif konulardır. insanların tercihine karışmak, dahlinizin olmadığı konularda yargılar ortaya koyup bunlarla ilgili beyanat vermek tabii ki de herbokologluktur. bakın üstüne basa basa, bilal'e anlatır gibi söylüyorum, ben de boş donanım araç tercih etmem, ama tercih edene de laf söylemek haddime değildir (şu türkiye şartları altında hele). insan gibi tanım yapıp, görüş paylaşsanız eyvallah...

--
    orijinal entari:
    şahsen tercih etmeyeceğim olaydır.

lakin! aç hocam misal seat ibiza araç yapılandırmasını, paketi doldur ağzına kadar önce. bak bakalım fiyat 70 küsürden 90 küsür bin liraya nasıl fırlıyor.

tanım: herbokolog bir insan başlığıdır.
    --
    edit: başlık sahibi suser, hem insanların tercihlerine laf etmiş, hem herbokolog denmesine alınmış, kıyamam. ha bir de mini çakallık yapıp, önce birkaç özellik saymış (led-kol dayama-cam tavan vs.), kalkmış 2 tanesini 1 pakete sığıştırmış. yukarıda yazdığımı iyi oku sayın hocam, ağzına kadar dedim. ha inanmazsan al ülker link. oldu fiyat sana 97 bin lira.

bırakın isteyen istediğini alsın, sen-ben tercih etmeyiz belki, ama "onu alan bunu da alıversin canım nooolcak", "satarken bıdı bıdı" demek de oksijen israfından başka bir şey olamaz.

edit-2: led far + sunroof ikilisi sadece 4 bin lira neredeyse. bakın, bunlar dolu versiyonun üstüne bir de. reference, baz donanıma değil.
    herbokologun anlamını bilmeden laf savuşturmak da ayrı bir cehalet örneği bu arada. konfigüre ettim, gördüm. neyin ne olduğunu bilmesek inanacağız yani.
  • 3-5 daha verse iyi. 6 ay beklemenek için de olabilir.

- şu an can tavanlı polo almak isterseniz mart'ta ancak teslim edebilirler. yine polo için beyaz , gri ve kırmızıdan başka seçenek yok.
    - çelik grisi mazda 3 hb avrupa'da bile yok. japonya'ya sipariş verirsen aylarca bekleyeceksin.

cam tavan istersin en üst paketi sokarlar. (bkz: subaru xv)
    led far istersin kullanmayacağın ekipmanları sana satarlar.
  • bazen oldukça yerinde bir harekettir.

araç başlangıç paketiyle aynı aracın en üst donanım paketi arasında tam 60.000 tl fiyat farkı oluyor. evet tam 60.000 tl. birde aracın bir kısmına kredi kullandıysanız o rakam 80.000 tl gibi bir rakama ulaşabilir.

edit: baz paket düz vites, en üst paket otomatik vites.
  • bildiğin mallıktır.
    eski arabasından gram artısı olmayan özelliklerde aynı arabayı alıyor aslında bu maller.
    sadece kasa değişiyor.
hesabın var mı? giriş yap