şükela:  tümü | bugün
  • hepimiz vergi veren insanlarız. madem boşanmış kadının hayatını idamesi konusunda bu kadar endişe ediliyor ve bunda bir sosyal sorumluluk hissediliyor, o halde nafakayı da devlet ödesin. neden bir insanın üstüne bu yük ömür boyu bindiriliyor? evlenmek suçsa boşanana cezasını kes. boşanmak suçsa evliliği yasakla. ama erkeğin hayatını karartıp maddi olarak yükün altına sokma. boşanan insanlar da vergi veriyorlar. nafaka çok mantıklı ve elzem bir şeyse sgk veya aile sosyal politikalar bakanlığı bütçesinden ödensin. kocası hapse giren kadına maaş bağlanmıyor mu? bunu da öyle bir şey gibi düşün.
  • lan sus amk. bi evli durduğumuz süre boyunca "olası boşanma durumu nafaka sandığı primi" yatırmadığımız eksik zaten.

akıllarına getirmeyin şunları
  • yıllardır nafaka ödeyen biri olarak cani gönülden katılacağım önermedir hadi devlet buna yanaşmadı diyelim, çalışan kişi nafaka ödüyorsa en azından gelir vergisini makul bir seviyeye düşür yada gelir vergisi alma derim.
  • hayatımda duyduğum en güzel öneri.
    ne güzel iş la, karıyla siz sevişin, sıkılıp bırakınca parasını bütün millet versin. hatta düğün masraflarını da geri ödesin size.

edit: ifademi çirkin bulan arkadaşlar mesaj attılar. bence de çirkin oldu. konu sahibi "devlet nafakayı kaldırsın" dese inanın hiçbir şey demeyecektim. "nafakayı devlet ödesin" deyince ironi olduğunu düşündüm önce, olmadığını görünce sinirle yazdım. sizin boşandığınız kadına parasızlıktan evlenemeyen, evini geçindirmek için çalışan insanlar neden baksın?
    son olarak içimde kalmasın. hiç parası olmayan adamla kadın evlenmez. erkek, sevişmeyeceği kadını almaz. kadın sevişmeyen adamda durmaz. bundan neden bu kadar rahatsız olduk ben de anlamadım. neyse sıçtık şimdi de sıvadık.
  • kadına neden nafaka ödeniyor öyle salakça şey mi olur, erkek ile eşit hukuk önünde. devlet de ödemesin nafaka falan tamamen ortadan kaldırılsın.

edit: pek rastlamadım ancak kadın da erkeğe ödeyebiliyormuş, ödemesin, kimse ödemesin ayrılınca iki taraf da kendi yoluna baksın buna benzer hiçbir konu mahkeme kararıyla oluşmasın.
  • suistimal edilecek bir durum.
  • zaten haddinden fazla vergi yokmuş gibi yanlış evliliklerin ceremesini de alakasız vatandaşlara yükleyelim. muhteşem bir fikir.
  • bana ne lan sizin boşandığınız çirkin karılarınızdan, niye benim vergim sizin çirkin karınıza nafaka olarak gitsin başka derdimiz mi yok?
  • hakkaniyetli bir istektir.

çünkü devletin 1990 yılına kadar kadınların çalışmasını "yasakladığını" biliyor muydunuz?

şimdi ergen kafanızla aklınız almıyor ama 90'lı yıllara kadar türkiye'de, kadınların "kocalarının veya babalarının izni" ile çalışabilmesi yasası vardı.

yani bir kadın gidip işe girsin... eğer kocasının veya bekarsa/dulsa babasının yazılı izni yoksa, kocası veya babası karakola boşvurup, eşini veya kızını poliz zoruyla eve getirme hakkına sahipti.

haliyle bu ortam içinde pek çok kadının çalışmasına izin verilmedi ve bu kadınlar ev hizmetçisi olarak kullanıldı. sigortaları olmadı, maaşları olmadı, gelirleri olmadı.

şimdi, kadınlara bu köle muamelesini yapmış devletin, 90'lı yıllara kadar çalışması engellenmiş kadınlara nafaka değil, ağır tazminat ödeme zorunluluğu bence var. ama ödemiyor. çünkü bu ablalar mahkemeye gidip "bizi köle gibi çalıştırdınız ve şimdi tazminat vermek zorundasınız," diyecek zekaya sahip değil...

ya da şöyle söyleyelim, bunlar hep erkekleri, kocalarını sömürmeye, onları para kaynağı görmeye, boşanıp boşanıp nafaka yemeye alışmışlar, sanırım hiçbiri bir zamanlar devletin onları köle olarak konumlandırdığını anlayamıyor. kafa bu.

nabalım o zaman koçerolar... sen kurbanlık koyun olursan, pirzolanı yiyen çok olur.

bugünkü kadınlar açısından da şöyle bir durum var:

devlet, gayri resmi bir politika olarak, aslında evlenmemesi gereken akıl hastası kızların evlenmesine izin veriyor. yani prenses olarak büyütülmüş ve kendini prenses sanan şizofren kızlar, o kadar yaygınlar ki, devlet bunların evlenmesini yasaklasa, toplum üreyemez. o yüzden mecburen bu delilerin evlenmesine ses çıkarmıyorlar.

salak oğlanlar da bir deliyle evlendiklerini, evlendikten sonra anlayıp boşanmak istiyorlar.

bu durumda devlet sadece kadınlara değil, zavallı kurban erkeklere de mahvolan hayatları için ağır tazminat ödemek zorunda.

bence boşanmış erkek kardeşlerimiz de, mahkemelerin kapısını aşındırıp devletten tazminat istesin.

-edit: büüylüeee bü yasüük yogduuuu diye ağlayan beyinsiz ergenler için not düşeyim... ilgili yasayı 90'ların ortasında erdal inönü kişisel çabasıyla, uğraşa didine kaldırttı.

-edit 2: arkadaşım nasıl cahil cühela insanlarsınız, bana hala "küüürk yülllük hükükçüyüüüm, bün hüüç büylü bür yüsü düymüdüüüm, gerüüüzüükülüüü, sün hüüüç bü bük bülmüüyüüürsüün," diye mesaj atıyorsunuz. ulan google çağındasın, kendini rezil etmeden önce aç bi google'a bak. seni avukat diye tutup davasına sokan adama yazık. vay anasını lan: https://catlakzemin.com/…cin-koca-izni-kaldirilsin/