şükela:  tümü | bugün
  • yasalarımız gereği boşanan bir kadının 300 gün süresince evlenemiyor olması.
    erkeğe ise herhangi bir kısıtlama getirilmiyor.
    bunun sebebi de kadın çocuk doğurursa ya da hamile kalırsa çocuğun kimden olduğu konusunda kafalarda bir soru işareti olmasına engel olmak.
    bu süre içerisinde evlenmek isteyen kadından hamilelik testi talep ediliyor.

diyelim ki kadın hamile, bebek daha küçük, eski kocasından hamile kalmış olmasına imkan yok, bebeğin babasının da kim olduğunu biliyor ve bu kişiyle evlenmek istiyor. bu durumda yasalar önüne engel olarak çıktığında bu kadın mağdur edilmiyor mu? o masum çocuğunu aldırmak zorunda kalsa o çocuğun yaşama hakkına bu şekilde saçmasapan bir yasayla el konulmuyor mu?

ha tabi şimdi başlarsınız boşanır boşanmaz neden başkasıyla oluyor diye ama bunu yapan erkekler hatta evlenip hemen çocuk sahibi olan erkeklerin nedense hiç yaptıklarının ahlaki boyutu sorgulanmazken kadını hemen gömersiniz toplum olarak.

hukuk varsa mağduriyeti önlemek için olmalı, insanları mağdur etmek için değil.

edit: hukukçuların düzeltmeleriyle anlaşıldı ki. bu süre içerisinde hamile kalıp evlenmek isteyen kadının çocuğu eski eşine kayıtlı oluyor ancak daha sonra dna testiyle bu durum düzeltilebiliyormuş. gerçi sanırım buna dair kanunlar çok net değilmiş.
    bu iddet müddeti belli durumlarda esnetiliyormuş.
  • her fırsatta saçma sapan laf attığınız kutsal kitabımda* iddet süresi 3 adet süresi kadardır. bu kadar zamanda zaten bebekti, hamilelikti anlaşılır.
    300 gün yani 10 ay bu iş için oldukça fazladır diye düşünüyorum. kim bilir, amaç kadınları yıldırmak veya caydırmak belki de.
    ben kalp ataerkil toplum
  • mahkemeye başvurarak bu süreden önce evlilik izni alınabilir diye biliyorum
  • dava acarak bu yasagi kaldirmak mumkun.
  • valla benim bir arkadaşım kocasını boşadı sonra 2 ay sonra evlendi.

sanırım böyle bir yasak yok.
  • eski eşiyle evlenmiyorsa 300 gün geçmeden evlenmek için kadının hamile olmadığını kanıtlaması gerekmektedir.
    biz de ne yapıyoruz biraz şanslıysak alın kanununuzu başınıza çalın diyor sevgilimizle ayrı eve çıkıyoruz.
    daha az şanslıysak dul kadınsın lazım olur diyenlere yoğurt aldırıp kıçlarına monteliyoruz.
  • evlilikte de mi cooldown var aq bu nasıl iş lan?
  • nispi evlenme yasağı olduğundan çözülmeyecek konu değil.
  • sadece turkiyede degil italyada da olan bir kanun, baska ulkelerde de varsa bilemiyorum