şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
260 entry daha
  • açıklama editi : konu hakkında seviyeli saygılı bir üslup ile msj atarak etkileşime giren yazarlara teşekkür ederim.

gelelim konumuza; kabul ediyorum, yüksek perdeden ve kaba bir tonlamayla giriş yaptım. her zaman böyle otokontrolsuz değilim, bilinmesini isterim.

şimdi mesele burada, kadının neden nafaka talep eder pozisyona düşürülmesinde yatiyor ne buna neden olan durumun herkes tarafından bilinmesi çok önemli.

şimdi evlense de çalışmaya devam eden ve ekonomik bağımsızlığını kazanmış bir kadın, kolay kolay nafaka istemez. her şeyden önce karşı tarafa bağımlı gibi görülmeyi içine sindiremez.

asıl üzerinde durulması gereken konu; evlendiği kadının çalışmasını istemeyip onu dört duvar arasına kapatıp kendisine parasal olarak bağımlı kılan erkeğin , boşanma sonrasında kadına nafaka ödemekle kendisini otomatik olarak yükümlü kılmasında yatmaktadır.

kadının çalışmasına karşı gelmeyip ekonomik bağımsızlığını kazanmasına engel olmasaydı erkek, hiç-bir ekonomik güvencesi olmayan kadın elbette nafaka istemezdi. ama aksi durumda evet erkek, kendisine bağımlı kıldığı kadına nafaka ödemek zorundadır. bu bu kadar basittir arkadaşlar.

üst edit : görüldüğü üzere kadın düşmanı erkek turnusolu oldu bu başlık. götleri sıkışınca nasılda hemen kadınlara dair gerçek düşüncelerini kusuverdiler.

işte takke böyle düşürülüp keller böyle ifşa edilir.

evet ödeyecek. hem de eşek gibi ödeyecek.

götüme güvenip de evlenmeseydi. madem evlendi beceriksizlik yapıp da işini kaybetmeseydi.

kadın herifin ağız kokusunu yıllarca çekecek ama beyfendi işsizim diyerek nafaka ödemek istemicek.

oldu canım yok öyle bir dünya.

alt edit : canlarım ben kadın değilim lgbt bireyim.

sizlerden daha çok kadın arkadaşım, dostum mevcut ve onların arasında boşanmış çok kişi var ve ayrıca kadın haklarını savunmak için kadın mı olmak lazım ?

kızgın edit : taciz mesajlarınıza son verin artık!
  • insan önce boşandığı eşine "eşek" demeyerek saygıyı bilmeli. zira saygıyı bilmeyen eşeğin ta kendisidir. insan evlilikte ağız kokusuna da katlanır. bunu bilmeden de kadın evlenmeyecek meselâ. göte güven meselesi ise; kendine, gayretine, işine, başarasına güvenmeyen boşanan erkekten nafaka alan talepkâr kadına sorulmalı.
  • kendimi tutamayıp o kadar çok beddua ettim ki sana yüksek sesle, duysan canın sıkılırdı :(
  • devletin işsizden gss primi almaya çalışması gibi olmuş..
  • götünü mü satsın? bu nasıl bir işkencedir ya?

lafa gelince kadın erkek eşittir dersiniz, başınıza gelince de vampir gibi kan emmeye çalışırsınız. bu ikiyüzlülüktür.

resmen erkeklere "evlenmeyin oğlum salak mısınız" demeye çalışıyorlar. ondan sonra da "evlenecek erkek bulunmuyor" diye başlık altında ağlıyorlar.

şu durumda böyle bir zihniyette kadınla evlenmeye kalkan erkek, net, "ahmaktır".
  • ne salak insanlarıniz.

adam banka soysa hirsiz dersiniz. parasi olmayan adam ne yapacak. ayrica cocugun varsa cocugun nafakasini odesin. eli is tutabilecek insansan neden sana nafaka odesin yahu.

dunyanin en salak seyi he su nafaka.

not: kadin spor.
  • bu nafaka olayı cidden çok gerici bir yaklaşım. bunun yerine sosyal devletin kadını hayata kazandırma , iş bulma , eğitim verme vb. programlara sahip olması ve bunları güçlendirmesi gerekir. nafaka denen şey aslında kadını varlığını idame ettirebilmesi için başkasına muhtaç bırakmayı yasallaştıran bir araç bence. çocuk için olanı ayrı yani keşke taraflar bir çocuğun masraflarının iki tarafında sorumluluğu olduğu bilincinde olsa ve ihmal etmese.
    eğer geri kalmışlıkla mücadele etmek istiyorsak toplumun zayıf kalmış yanlarını güçlendirmek asalak bir yaşam yerine kadının üretebildiği , kendini de var edebildiği alanlar yaratmak gerek.
    evlilikler yürümediğinde iş psikolojik ya da fiziksel şiddete varmadan ayrılmak sağlıklı bir toplum için önemlidir. mutsuzluk kapalı kapılar ardında kara delik gibi büyüyor.
  • kocadan nafaka alinir. baba evine taşinilir, erkek arkadas yapilir (bkz: tokmakçı), eski kocanin parasi yeni erkek arkadasla bir guzel ezilir.
    bosanma davalarinda hakimler kadini gereginden fazla koruyorlar erkege resmen kopek gozuyle bakiyorlar. bir arkadasim bosandi davasina gittim, taraflar anlasmislar aralarinda kimsenin bir talebi yok hakim kadina hala israrla soruyor kizim bir sey istiyor musun? bak giderayak bir sey takayim suna ver yetkiyi gor etkiyi diyor resmen.
    kadinin babasi vefat etmisse bir de yetim ayligina basvuruyor mis mis. niye calissin.
  • yıl olmuş 2020 hala nafaka konuşuluyor. nafaka ne abicim gidin çalışın, boşanma sırasında ne varsa bölün ortadan ikiye herkes kendi hayatına baksın. millete yük olmayın.
    sırf şu mevzudan dolayı bile evlenmek istemiyorum.
  • her evlenen sanırım beyazbirsayfaactim red'in götüne güvenmeli. ne demiş hazretleri? "götüme güvenip de evlenmeseydi". valla evlendiğimde kendisinin götüne güvenmem gerektiğini bilseydim anal seks sorun olmaktan çıkardı (bkz: swh).

kanun yapıcıların iyice saçmaladığı hüküm. tam olarak kurunun yanında yaşı da yakma durumu. nafaka ödememek için kendisini işsiz gösteren adamlar yok mu? tabi ki var. bunun yanında nafaka almaya devam etmek için yeniden evlenip resmi nikah kıymayan kadın yok mu? tabi ki var. gerçekten işsiz kalmış adam ne yapacak? nafaka öyle geciktirilebilen bir şey de değil ki.. ik - üç ay ödemediğinde doğruca içeri tıkıyorlar. bu sefer adam iş bulup ödeyebilecekse de ödeyemiyor.
348 entry daha