şükela:  tümü | bugün
 • seviserek evlenen ciftlerin, mahkeme salonunda kanli bicakli oldugu. sahitlerinde olaya karismasiyla cumle aleme maymun olunan ve insanlarin resmi olarak ayrilmasini saglayan dava cinsi.
 • tek celsede biteni makbuldür..
 • (bkz: bosanmak)
 • hakimin takdir yetkisinin önemli rol oynadığı davalardandır
  hala katolik ülkeler tafından yadırganan bir durum olup,davalar içindeki oranı hızla artmaktadır...özellikle ülkemizde giderek artan bir davadır... zina,hayata kast,terk gibi birçok özel sebeble açılabildiği gibi ülkemizde boşanma davalarının %95 i gibi büyük bir oranı evlilik birliğinin sarsılması(şiddetli geçimsizlk) nedeniyle açılmaktadır.
 • 4 dakika... evet tıpkı evlenirken her iki tarafında evet dediği süre kadardır boşanma davaları * da... ve yine "evet" dersiniz.

  - ...... yı eşin olarak kabul ediyor musun?
  - evet

  --------------------

  - ...... dan ayrılmak istiyor musun?
  - evet

  4 dakika. *
 • tarafların karşılıklı her konuda anlaşma sağlayarak açtığı boşanma davaları bir kaç dakika içinde sonuçlanmakta ise de taraflardan birinin boşanmak istememesi durumunda yıllarca sürecek yıpratıcı bir süreç yaşanmasına sebep olan davalardır...arada çocuk varsa durum daha da vahimdir...velayeti kimin alacağından tutun da özellikle kadının istediği nafaka v.s. konularının çözümlenmesi davayı daha da uzatır...
 • belediye reisinin verdigi yetkiyle kiyilan nikah, hakimin verdigi kararla fesh olur, madem oyle belediye reisinin verdigi yetkiyle de bosanilamaz mi sorusunu akla getiren medeni hal resetlemesidir.
 • açılacak davalarda vekaletnamenin (fotoğraflı) aslının dava dosyasına konduğu, aile mahkemeleri konusuna giren dava.
 • insanın ailesinde tahammül etmesinin zor olduğu bir kararın sonucu.
  anne babanızı eleştirdiğiniz tüm ilkgençliğiniz boyunca alternatif ideal çift bildiğiniz çift tek olmaya karar verir, ikinci evim dediğiniz ev dağılır, "kızım" dedikleri kedi size bırakılır, örnek aldığınız çiftin boşanma davası olur bir gün gündem.. oysa eskiden evlilik yıldönümleri kutlanırdı hep birlikte... ve hayallerinizde işte öyle bir ev, öyle bir evlilik vardı. arkadaşlık üstüne kurulan aşklara inanırdınız ve senelerin gücüne..
  yıllar yılı boşanmasınlar diye uğraştığınız iki sevgili insanın boşanmasını ister bulursunuz sonunda kendinizi..
  ikna turları, karşılıklı içmeler, dertleşmeler, "ama aslında siz birbirinizi seviyorsunuz, her şey yoluna koyulur, yeter ki vazgeçmeyin" telkinleriniz.. hepsi boşadır. en sonunda boşanın demeye başlarsınız.. bittiğini görürsünüz.. anne babanızla kavga ettiğiniz zamanlar evden çekip gidip anahtarınızla kapıyı çevirip açtığınızda sarılmış bulurdunuz onları.. ve derdiniz ki içinizden her baktığınızda ben de böyle olacağım..
  bitmez derdiniz, saçmalamayın ne boşanması derdiniz, barışın derdiniz vb.
  ve şipşak sonuçlanır boşanma davası. eviniz kaybolur. bir kişinin tarafında kalırsınız..
  ve kendinize örnek alacağınız sadece anne babanız kalır... anne babası boşanan çocukları anlar gibi olursunuz biraz...
 • başvurmadan önce neden başvurduğunu her iki tarafın da kağıda dökmesinin ve bir süre ayrı yaşamanın denenmesi gereken önemli bir dava çeşidi.