şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • evlenmeye karar vermekten daha zor oldugu asikar.
  insanin aklina dustuyse sayet, buyuyen de bir fikir. cunku bir sey bozulmaya baslarsa, bu her seyin aslinda sonunda curuyecegini de anlatir ayni zamanda.
  mesele o curumenin icinde curumemek.
  evet zor. hatta zordan da zor. hayat kisa gibi gorunse de, degil.
  goz acip kapayincaya kadar gecirdiginizi dusundugunuz iste o hayat sizsiniz aslinda. ve icinde, bir tek guzel ani bulundurmadan.
  mutsuz evlilik erkegi bilmem de, yani gozlemleyemedim. kadini olgunlastiriyor.
  surekli, alternatif uretiyorsunuz. daha iyi, daha saglikli olabilmek adina.
  aci olansa butun bu carelerin ilerleme yerine, yerinde saymaya donusmesi galiba.
  sonra hoop 20 sene gecmis.
  hayat oyle milyonlarca mutsuz ani olmus yasaminizda.
  avukatim tek bir cevabimi bekliyor dava icin.
  onumuzdeki hafta o cevabi verecegim.
  evet korkuyorum her seyden. hayattan, cirkinliklerden, pisman olmaktan. 3. sayfa haberlerinde bir kadin olmaktan. gelecekten.
  ama, 20 sene sonra, korktuklarim icin pisman olmaktan korktugum kadar degil.
  hayat kisa ve kuslar ucuyor mu gormek istiyorum.
  bana sans dileyin..
 • korkunç bir başarısızlık hissi getiriyor beraberinde..

  bir otelde tatildeyim şu an. elli tane çift var etrafımda. algıda seçicilik dedikleri bu mu, yoksa şu ülkenin tüm mutlu insanları bu tatil beldesinde mi toplandı gerçekten merak ediyorum.

  6.5 yaşındaki kızım bile en sevdiği erkek arkadaşıyla el ele yürüyor. 20lik gençler göz göze oturuyor. çocuklu aileler reklam filmlerinden fırlamış gibi mutlu. 80lik çiftler bile diz dize, ilk günkü aşkla bakıyorlar birbirlerine..

  çok kıskanç bir insan değilimdir ama her bir gözeneğimden kıskançlık fışkırıyor şu an. bu yanlış ata oynamışlık hissi öldüğüm güne kadar kambur olacak sırtımda.

  yeniden sevsem birini, geçmişim hep uçan bir balon gibi elimde olacak, başımın üstünde dalgalanacak. daha önce evlenmemiş olsa sevdiğim adam, klasik türkiye gerçeği, istenmeyen gelin olacağım. kızım var, en düzgün gördüğüm adamı bile elli kere sorgulayacağım.. binlerce yalan söylenmiş bir insan olduğum için, karşımdaki "allah bir" dese bile artık inanmayacağım..

  telefonumda beni aldatan, maddi manevi dolandıran, kendime güvenimi elimden alan ama çocuğumun babası olması sıfatıyla nadiren de olsa görüşmek zorunda olduğum bir adam, "şerefsiz köpek" ismiyle kayıtlı ve ben o şerefsizin bizi getirdiği noktanın, bu enkaz gibi boşanmanın altında tüm ağırlığımla eziliyorum. onun dağıttığı hayatımın faturasını hem kendime, hem hayatımdakilere kesiyorum.

  aylarca çalıştığım bir sınavdan kalmışım gibi, saatlerce uğraştığım yemeği fırında yakmışım gibi, iş yerinde önemli bir sunumu yüzüme gözüme bulaştırmışım gibi başarısız, yenik, mahcup hissediyorum..
 • hey ki hey dünyanın en güçlü insanıydım ben.

  elden gidiyor farkediyordum ama güçsüzlüğümü de farkediyordum.
  sanki o benden uzaklaştıkça engellemiyordum. çünkü yakınlaşmasına benim değil onun karar vermesini istiyordum. artık ikna etmeyecektim. ne düşünürse ne yapmak isterse nasıl algılarsa beni ve evliliğimizi. bıraktım ve bir gün dedik konuşalım. görünmez savaşın adını koyalım. ve kabul ettik ikimiz birden yenilgiyi. halbuki zafer kazanacaktık tek tek.

  boşanmak
  heyt ki hey bir de dünya tatlısı en güzel yaşında şirin kızınız varken.
  aşk şarkıları dinlemek istiyorum, kızım geliyor "ne dinliyonnn". ağlıyorum hemen öncesinde kulaklığı ona verip uzaklaşarak.

  boşanmak hiç kavga etmeden. ama öğrenin insanlar garip gelecek ama söylediklerim, bizim ilişkimiz kavga ederken değil artık kavga bile etmeyince bitti. artık umudu kestik artık tartışmak istemiyorduk artık sırt sırta uyuyorduk artık kendine çay koyarken ona sormak aklına gelmiyordu. artık birisi sigarayı bırakınca öbürü eskisinden daha fazla içiyordu. artık biri spora koşmaya başlayınca diğeri yürümeye bile çıkmıyordu. artık biri kitap okumak isterse öbürü film açıyordu. öbürü de film açarsa diğeri müzik açıyordu.

  ama biteceğini anladığımız ve bunu konuştuğumuz gün. bir birimiz gitti yorganların altında ağladı saatlerce, bir birimiz. ağlayamadığımız anlarda gittik birbirimizin sırtını okşadık başını okşadık. geçecek dedik ağlama dedik. ama biribirimize sarılarak ağlayamadık. ağıtımız tek kişilikti üzüntümüz çift

  gözyaşlarımız kurudu. ama geri dönüş yok artık. dik durmalıyız kızımız var bizim. dünya tatlısı hep oynamak hep müzik dinlemek dans etmek bebeklerine yeni isimler bulup oynamak isteyen. her yaptığı resimde 3 kişi olan.

  neden üzgün üzgün bakıyorsun diye sıkıştırdı anneyi, gitti gözlerini yalamaya kalktı. küçük bir köpek yavrusu gibi. dayanacağız. direneceğiz.

  hey ki hey dünyanın en güçlü insanıydım ben. şimdi kızım dediğinde ağlıyorum. eşim dediğinde ağlıyorum.
  işyerinde nasıl da zor köşe bucakım insanlardan. dokundu biri abi nasılsın diye daha kötü salıverdim.

  heyt ki hey dünyanın en sağlam insanıydım ben.
  bir anda yanlız kalmış ve hep kalacağından korkan birisi gibi duvara yaslandım. düşmemeye çalışıyorum.

  ayrılırken övgüler dizdik birbirimize. dedi ki, kavga ettik suraa ettik kırdık birbirimizi ama tek bir günüm de huzursuz hissetmedim kendimi. güvendeydim dedi. çok uzağımıza taşınma dedi. huzursuz olmayı özlemişti, birisinin heyecanlandırmasını, sıçsın birileri ağzıma dedi.

  bende uçursun birisi beni dedim, çoşkuyla planlar yapalım köşe bucak gezelim evde oturmayalım beraber filmler izleyelim beraber defterler yazalım dedim. ben iki kişi olmayı özledim dedim.

  o bana boş boş baktı ben ona.
  garip aslında 10 yılda hiç değişmedik biz. 10 yıl önceki huyumuz suyumuz aynı. ama demek ki hep bişileri farklı olsun istemişiz.

  heyt ki hey boşanıyoruz. iki kişi güzel değiliz ama üç kişi çok eğleniyorduk. üç kişi dans ederdik üç kişi havuçlu kek yapardık üç kişi parklarda kovalamaca oynardık. boşanıyoruz ama 3 kişiden birden ayrılmak çok geliyor bana.

  annem geç gelecek mi baba? gelmeyecek artık kızım.
  babam geç gelecek mi anne? gelmeyecek artık kızım.

  dilerim kızım annen de, baban da mutlu insanlar olurlar ve sana diğerinin gelmediği gecelerin hesabını, bedelini rahat rahat ödeyebilirler.
 • sabah erkenden geldi. gece uyku tutmamış, o da yola çıkmaya karar vermiş.

  birlikte kahvaltı yaptık. konuştuk. düğünde takılan altınlardan kalanları falan pay ettik.

  pırlantaları bozdurmak için aldığımız kuyumcuya gittik.

  birlikte aldığımız evin kredisini kapatmış, ipoteğini kaldırmamıştık. bankaya gittik, ipotek fekki için başvurduk.

  adliyeye gittik sonra. 1. aile mahkemesinin önünde yan yana oturduk.

  avukatın kızı rahatsızlanmış, ortağı geldi. "karşı taraf burada mı?" diye sordu bana. "yanımda ya işte," dedim. şaşırdı.

  dava 15 dakika falan sürdü. her ne kadar sakin olmaya çalışsak da şaşkınlığımızdan temyizden feragat etmeyi unuttuk, o yüzden ilamı ancak 15 gün içinde alabileceğiz. avukat da şaşırmış olacak ki o da böyle bir talebimiz olup olmadığını sormayı akıl edemedi. adliyeden çıkarken hala, "sizi, nasıl ayrıldığınızı sağda solda anlatıcam haberiniz olsun," diyordu.

  emlakçıya gidip evin anahtarlarını verdik evi satsın diye.

  şimdi ben ona "karşı taraf" diyorum, o da bana "davacı"...

  hayırlısı olsun...
 • hangi sebep ve hangi şartlar altında olursa olsun bu olayın yıkıcılığı hiçbir şeye benzemiyor.

  biz tanıştığımızda ben istanbul'da o ankara'da yaşıyordu. uzun süre bu ilişkiyi böyle sürdürdük, aslında epey başarılıydık uzak mesafe ilişkisinde. gel zaman git zaman ben ankara'ya taşınmaya karar verdim kendi alanımla ilgili iş aradım aylarca, başvurmadığım yer kalmadı baktım olmuyor "aşk için ölmeli aşk o zaman aşk" dedim ve onca emek verdiğim kariyerimi, mevkimi hiçe sayıp istifa ettim... (her türlü aptal, salak vs. hakaretinizi başımla beraber kabul ediyorum)
  geldim ankara'ya iş yok güç yok, ev tuttuk ettik ve ben 1 sene işsiz kaldım. nasıl zor ve dayanılmaz bir hal aldı biliyor musunuz? bilemezsiniz.
  pişman olsam sevdiğim kadına ihanet etmiş gibi hissediyordum, olmasam hayatım kaymış da umursamıyormuşum gibi olmak beni kendime karşı suçlu hissettiriyordu. ve tabii ailem ağızlarıyla demeseler de bakışlarıyla "aferin sana ne güzel sürünüyorsun öyle bir kız için" diyorlardı.
  neyse ama allah var eşim o zamanlar bana çok destek oldu ki zaten ondan bu desteği göremesem kafayı yerdim. gel zaman git zaman iş buldum, akabinde hemen isteme, nişan vs. derken bir anda evlilik hazırlıkları başladı.
  dillere destan çok güzel bir düğünümüz oldu.
  düğünümüz oldu ve her şey başladı, o an başladı, ilk günden...
  şöyle düşünün; aynı evin içinde biri rusça biri de ispanyolca konuşan iki insan, ikisi de birbirlerinin lisanından anlamıyor, birisi rusça soruyor diğeri ispanyolca cevaplıyor yani ne muhatabı soruyu anlıyor ne de soran cevabını anlıyor.
  asla gün yüzü göremedik, asla mutlu olamadık, diş macununu ortadan sıkma muhabbeti var ya hah işte o bile bizim tartışmalarımızın yanında çok makul bir sebep kalır.
  evlilik terapisine gittik, ailelerimiz defalarca kez konuştu bizimle ve sonuç olarak hep şöyle diyorlardı; "çocuklar sizin ciddi bir sorununuz yok, en güzel yıllarınızı boş yere didişerek heba ediyorsunuz"
  evet öyle görünüyordu ve fakat bunun öyle olmadığını çok sonra anladım.
  ciddi sorun nedir? mesela ben çok zengin ve seküler bir ailenin çocuğuyumdur, eşim fakir ve kökten dinci bir ailenin kızıdır, ben ilkokul mezunu bir kasiyerimdir eşim akademisyendir.
  hani arada somut ve ilişkileri zedeleyecek farklar vardır bu sorundur. aşılır mı? elbette aşılır...
  peki ya ne aşılamaz? aynı dili konuşan ama birbirini anlamayan insanların sorunu aşılamaz.
  bunu anlamam zaman aldı ve aile meclisine dönüp şöyle dedim; "yanılıyorsunuz o kadar hakikatli bir sorunumuz var ki bizim, bunu aşmak mümkün olmadı ve görünen o ki olmayacak da" detaylarını da burada yazdığım gibi anlattım, hepsi hak vermek durumda kaldı.
  neyse o malum geceye gelelim, yine eften püften bir mesele için tartışıyorduk ben tartışırken çok dikkat ederim kırıp dökmemeye, tartışma bitince unutulmayacak şeyler söylemezdim ama eşim...
  ağzına ne gelirse söyler, beni mahvederdi, o gece yine tartıştık ve beni o kadar kırdı, o kadar yıktı ki, "ben gidiyorum, sana da bu lafların ağırlığını ve bensizliği bırakıyorum" dedim.
  inanmadı, tepki vermedi, blöf sanıyordu.
  sonuçta ben onun için her şeyi bırakıp göç etmiştim bu şehre nereye gidiyor olabilirdim ki?
  10 gün süresince toparlandım, toparlandım derken sadece kitaplarım, birkaç kişisel eşya ve kıyafetlerimi aldım. ev tuttum, içine eşya aldım ve o gün geldi çattı.
  sabah erkenden kalktım nakliyeciler de gelmişti, eşim şok içinde bana bakıyor, ağlıyor, yapma etme diyor, sözler verip yeminler ediyor.
  bense geri dönüşü olmayacak o kurşunu sıkmıştım artık.
  taşındım içim yana yana, ciğerim sökülürcesine.
  onsuz bir evde ilk gecem kabus gibiydi.
  bomboş ev, bilmediğim bir semt, herkes her şey yabancı, bir başıma kalakaldım öyle.
  o ilk gece var ya o ilk gece, çok büyük bir kaza geçirip tüm hafızam silinse o ilk gecenin acısını yine unutamam.
  hemen yasal işlemleri başlattım, çünkü bu sürüncemede bırakılacak ve kararsız davranılacak bir mesele değildi. anlaşmalı boşanma olacaktı.
  dava günü ben tek başıma geldim, o ailesiyle, hepsi de beni çok sever, selamladılar hal hatır sordular, herkes ruh gibi, benim gözlerim uykusuzluktan çökmüş, bir ayda 9 kilo vermişim hepsi suratıma acır gibi baktı. halası dayanamadı ve; "şu hayatta gördüğüm en güzel çifttiniz, öyle güzel bir şeyi yok ediyorsunuz ki buna şahit olmak beni mahvediyor" hani gelin vazgeçin bu saçmalıktan dercesine haykırıyor kadın. sonra orada ne kadar kadın akraba varsa ağlamaya başladı, eşime göz ucuyla baktım hıçkırıklarına hakim olmaya çalışıyor.
  mübaşir çağırdı bizi girdik içeri, hakim hemen sordu "söylemek istediğiniz bir şey var mı?" diye eşim usul usul ağlayarak kafasını salladı yok der gibi, ben de "yok hakim bey" dedim. sonra birkaç laf etti oraları hatırlamıyorum.
  gerçekten hatırlamıyorum, o an kalbim iki değirmen taşının arasına sıkışmış bir buğday tanesiydi, böyle bir ezilme, böyle bir acı olamazdı.
  ama oldu, aman yarabbi bu nasıl bir acı, bu ne çaresizlik.
  kalsan olmaz, gitsen ölüm. ve ben o kurşunu sıkmıştım bir kere. gittim.
  ardımda bir enkaz ve bir daha asla eskisi gibi olmayacağım bir ben bıraktım.
  boşanan insanlar ağır hasar kayıtlı arabalar gibidir, bir daha asla eskisi gibi olmaz.
  airbagleriniz patlamıştır, kaputunuz değişmiştir, şasi işlem görmüştür.
  sevdiklerine kaldıramayacağı laflar etmeyin, kendinize de ettirmeyin.
  en öfkeli anınızda dahi kendinizi frenleyin, yoksa böyle yanık ciğer kokusu kaplar etrafı.
  bu da benim hikayem sözlük.
 • debe editi : beğenenlere ve entry altında olumlu ya da olumsuz kıymetli yorumlarını yapanlara teşekkür ediyorum. her yorum kıymetli çünkü deliler gibi boşanıyoruz artık ve bir çözüm bulmalıyız. bir yerlerde kadınlar ve erkekler olarak sanki başka yerlere evrildik. aramızdaki mesafelerin kapanması dileğiyle, sevgiyle kalın.

  2 yıllık evliliğim boyunca çok kez girdiğim başlık.

  benim gibi niceleri olduğuna da eminim. hani derler ya “en kötü karar, kararsızlıktan iyidir” diye, işte o kararsızlığın en güzel örneği buraya girip yazılanları okumak.

  ne kadar batılı olduğumu düşünsem de evlilik kurumuna hep doğulu bir gözle bakmışımdır. benim anlayışımda bir taraf diğerine aldatma, şiddet ve benzeri bir hainlik yapmadıkça, evlilik bitmemeli. bu bakış açısı tabi ki süper doğru değil. ama işte paris doğumlu değiliz ne yazık ki. öyle büyüdük bir çoğumuz. eğer bir erkek, düzgün bir işi varsa, eşini aldatmıyorsa, ona şiddet uygulamıyorsa, iyi bir kocaydı eskiden. aynı şekilde bir kadının evinin yemeğini ve temizliğini yapması, iyi bir eş olması için yeterdi. artık bir şeyler oldu. birbirimize yetemiyoruz.

  erkek olduğum için biraz kadınlara sallayacağım kusura bakmayın. aldatma, şiddet gibi olaylarda hep sizin tarafınızdayım bunu bilin. ama işin diğer tarafına baktığımızda, biraz fazla şey istemiyor musunuz bizden? biz modern erkekler, babalarımızın bir çok kötü huyundan kurtulduk. şiddeti bıraktık. aldatmayı bıraktık. ev işlerinde ve çocuk konusunda eşimize yardım etmeye başladık. eski sert yapıyı yumuşattık. yani biz babalarımızdan daha iyi bir koca olduk. peki siz annelerinizden daha iyi bir eş olabildiniz mi? bu soruyu, bunu okuyan tüm kadınlar lütfen sorsun kendine.

  oysa annenizden daha iyi eğitim aldınız. annenizin gençliğinde hayal bile edemeyeceği hayatları yaşadınız. büyük ihtimal ondan daha çok kitap okudunuz. daha çok gezdiniz. toplum için daha kaliteli bir birey oldunuz. peki bu birey olma durumu, sizi daha bencil birisi yapmış olabilir mi? evliliğin ihtiyacı olan naiflik sizde eksik olabilir mi?

  her modern kadın kötü eş değil tabi. fakat ilginçtir ki yukarıda belirttiğim kriterlere göre iyi bir eş olan kadınlar, hep kendilerini anlamayan, duyarsız kocalardan şikayet ediyorlar. gerçekten de etrafımda da çok görmüşümdür, kocasını mutlu etmek için deli divane olan kadınlar ve bu kadınlara eski model olup sert davranan kocalar. acaba bu kocasını mutlu etmek için uğraşan kadınların, kocası tam da istediği gibi olsaydı, bu uğraşı verirler miydi? yoksa o koca için de başka beklentilere girip yine mutsuz olup mutsuz eder miydi?

  sonuç olarak gelmek istediğim şu: kadınlar evlilikten hep daha fazlasını istiyor. daha fazlasını isteyip olmadığı için mutsuz olmayan kadın görmedim. diyelim ki eşinin maddi durumu iyi, duyarlılığı yüksek, aldatmıyor, şiddet uygulamıyor. diyor ki “mutfakta yardım et”. tamam ediyorsun. ama bu ona yetmiyor. sonra “temizlikte yardım et”. tamam. sonra? “ya bir yurtdışı tatili yapamadık”. onu da yapsan başkası geliyor. “doğumgünümde dışarıda bir yemek yiyebilirdik.” eninde sonunda bitmeyen bir beklenti ile savaşıyorsunuz.

  işe böyle bakınca, çok iyi bir koca olmamakla eleştirdiğimiz babamıza çok kızamıyoruz. kısacası kadınlar; biz babamızdan daha iyi bir koca olduk, ama siz annenizden daha iyi bir eş olamadınız. daha iyi bir birey oldunuz sadece. bu nedenle erkek arkadaşlara sözüm şu ki çok da iyi bir koca olma kaygınız olmasın. zira bunun kadının gözünde hiçbir değeri yok.

  bir örnekle yazımı bitireyim. az önce kavga ettiğim karım, kumandayı, cep telefonunu sağa sola fırlattı. sonra yatak odasına gitti. yastığı alıp geri geldi ve yastığı başıma fırlattı. sizce benim ona vurabileceğimi düşünseydi, bunları yapar mıydı? tüm bu abuk sabuk hareketleri yapıyor çünkü asla böyle bir şey yapmayacağımdan çok emin.

  iyi bir koca olmak için kendisini eğitmiş bir evli erkekten sevgilerle.

  edit: son cümledeki bir sıfat, anlam karmaşası yarattığı için çıkartıldı.
 • acımasız olduğu kadar gerçekçi bir kelime.
  boş oluyorsun, sade kabuk kalıyorsun geriye. içi boş bir kabuk ne işe yarar ki? ceviz olsan atarlar hemen çöpe.

  biz ilk önce evleri ayırdık.
  bir kendimi bir de kızımı alıp çıktım o evden. soranlara bunu söylüyorum hep, aslında o da aynını yaptı, bir kendini alıp çıktı.
  öyle karar verdik çünkü, bize mutluluk vermeyen, bize uğurlu gelmeyen eşyaları ne o ne de ben alamadık.
  çok gerekli bir kaç parça dışında üst baş bile kaldı o evde. sanırım ikimiz de yenilenmek istedik, maddiyat elverdiğince.
  sonra duruşma günü geldi. yön bulma hususunda tam bir kör tavuk gibiyim. kaybolurum hemen. izmir'de iken erkek kardeşimi hatay'dan aşağı mithatpaşa yönünde sahile indirmek isterken önce betonyol'a çıkarmış, sonra da madem çıktık hadi yeşildere'den karşıyaka'ya amcamlara gidelim diye kandırmaya çalışmışlığım vardır. alt üst, sağ sol yok bende, bunu bildiğinden telefonda bana adliyenin yerini o kadar mükemmel tarif etmişti ki elimle koysam bu kadar rahat bulamazdım.
  anlaşmalıydık zaten, uzun sürmeyecekti.
  sonra bitti mahkememiz. çıktık. adliyenin kantine gittik, "gel." dedi, "sana bir çay ısmarlayayım."
  "tamam" dedim, "tatlılar benden o zaman."
  en azından cuma namazlarına gitmesini çok isterdim hep. annemin babamı hazırladığı gibi cuma vakti onu hazırlamak namaza, çok isterdim. hiç nasip olmadı, onu tanıdığımdan itibaren bir kere bile gitmedi cuma namazına. namaz bu, allah ile kul arasında, ses etmemiştim; ama bilirdi üzüldüğümü. geçen cuma namaza gitmiş ve ikimiz için çok dua etmiş, onu söyledi. güldü sonra. "bak, demek senleyken imanım elden gitmiş, senden ayrılacağım için nasıl imana geldim görüyorsun. namaza bile başladım." dedi. beraber güldük, komikti gerçekten de. "sırtında da kaşıntı başlamıştır senin." dedim, anlamadı. "yoo, başlamadı." dedi. "benden ayrılıyorsun ya, kanatların da çıkacaktır. melaike oluyorsun. kaşınıyordur sırtın, dikkat et." dedim.
  iyice güldük. hep böyleydi zaten aramızdaki. bir atışma, bir altta kalmama, bir takılma birbirimize.
  gülerdik ama, hep gülerdik birbirimize. ben ona daha çok gülerdim; çünkü hiç hazırcevap değildim. hep alt ederdi beni. komiğime giderdi. bir de haklı da olurdu, inkar etmek yerine gülmek daha kolayıma gelirdi, gülerdim. zaten bizim evin delisi bendim.
  sonra tatlılar yendi, çaylar içildi, sigaralar söndürüldü. kalktık.
  birden anladım ben, boşanmayı isteyen ben olduğum halde, birden anladım. artık bitmişti.
  kendimi yokladım, pişman mıydım?
  hayır, değildim.
  mutlu değildim, kendi mutsuzluğumda onu da eritmiştim.
  biz birbirini ilk görüşte seven, iki zıt karakterdik.
  yedik bitirdik, sevgimizi.
  dünyanın en güzel şeyini, bizi yani, harcadık.
  pişman da olmadık bundan. geri adım da atmadık.
  çok güvendik karşı taraftakine, seviliyoruz nasılsa dedik.

  ama sevgi sorunları çözmüyor.

  şimdi evlendi.
  duyuyorum ki, çok da mutluymuş. ben de mutlu oluyorum.
  o beni, ben onu mutlu edemedik birlikteyken.
  ayrılığa adım atarak, ona mutluluk için şans vermişim demek ki.
  benimle konuşmuyor, eşi istemiyormuş.
  haklı olabilir. ben anlamıyorum bu mantığı; ama haklı olabilir. kendi tercihi.
  yeter ki mutlu olsun.

  yeniden evlenmeden bir ay kadar önce, kızla ilgili bir şey için buluşmuş çay içiyorduk. evleneceğini biliyordum; ama ilk kez akıl danıştı benden. kadının beni kıskandığından bahsetti, kendisinin nasıl davranacağını bilemediğinden.
  "benden esirgediğin ne varsa ona yap, mutlu olursun." dedim.
  "bir de ailenle fazla yüz göz etme eşini, her şey çözülür." dedim.

  söylediğimi yapmış. ne güzel, şu dünyada biri de benim sayemde mutlu olsun artık.
  mutlu da olsun zaten, o mutlu olsun ki kızımız da mutlu olsun.
  içim o kadar rahat ki, o kadar tüketmişiz ki sevgimizi.

  ..............................

  eski eşim denmesinden hoşlanmıyorum. eski eş nedir yahu, ne kadar kırıcı bir kelime öbeği, her iki taraf için de öyle. kendisinden bahsederken artık, kızımızın babası diyordum. böyle deyince insanlar, hâlâ unutamadığımı söylüyorlar. öyle değil aslında, kızımız değil mi zaten? yalan mı yani?
  yorum yapmaya meraklı insanlar her yerde.
  soğuk bir "kızın babası" diyorum, mesele kapanıyor.

  o da illa anlatmam gerekirse.
  yoksa ben kimseye anlatmıyorum onu.

  çünkü içi boş bir kabuk gibi kocaman bir kelime var aramızda. boşandık biz.
  o öyle mutlu, ben böyle.
 • silme editi: an itibariyle 1154 favdan, ve yazar olmayıpta daha sonra okumaya niyetli insanlardan özür dileyerek yazının büyük bölümünü keserek son kısmı bırakıyorum.

  nedenine gelince, ay yapım ile anlaşıp senaryoyu sattım :) yok lan. nerde. ay yapıma gitsen kapıda kuyruk vardır. benim normal sıradan hikayemi napsınlar. ne diyordum hah, benim için hiç sıkıntı yoktu. gerçekten yok. ama en nihayetinde beni sevmeyen 2 insan var ortada. onlara kendimi ispat çabası değildi burada yazdıklarım. ama olur da ilerde görürler okurlar ve cevap hakkı doğar onlara. onlar da burada yazamaz. şimdiden zaten ben taraflı yazıyı okuduğunuz için onlara karşı önyargı edinmiş olabilirsiniz. bunu istemem.

  ben masumca birileri ders çıkarır diye umdum ama geçmişte 8 ve 3 yıl verdiğim iki insana ulaşmasın burada yazdıklarım. benim hakkımda onlar bir şey yazmış olsa ben kendimi savunmak isterdim. bir de benim tarafımı dinleyin derdim. o yüzden bu adil değil. hem ben onların savunmalarını da duymak istemiyorum ki. yani onlarla yeniden hiç bir görüşme istemiyorum. oturup çay bile içmek istemiyorum. geçmiş mazide kaldı.

  o yüzden defalarca özür dilerim. beni mazur görün.

  ayrıca mesaj atan kişi sayısı o kadar fazlaydı ki, kimi arkadaşlara kısa yazdım belki de. bazılarını uykulu uykulu yazdım. elimden geldiğince uzun ve ciddi yazmaya çalıştım. bir hatamız olduysa affola.

  kalan kısım:
  ----------

  evlilik yazımın linki

  hayatıma derin iz bırakan iki uzun ilişkim oldu. ikisine de hükümet nikahını bastım ben. o yüzden içim rahat. yine olsa yine evlenirim. yengeç burcuyum. bunun etkisi var mı bilmiyorum ama ben evlilik adamıyım. aile adamıyım. çocuk istiyorum. ama doğru zamanda istiyorum. destek olabileceğim ve bana destek olan bir kadın istiyorum hayatımda.

  tavsiyelerim şu:

  bunu bir madde içine almadan şart olarak koyuyorum önce. sevmek lazım. mantıklı olmalı ama aşkta olmalı. eskiler yapabilmiş ama biz yapamayız abi. sevmeden, aşksız ittirmeyle gitmez bizim neslin ilişkisi. sevmek lazım. çooook sevmek lazım. ve merak etmeyin evlenecek kişi bulamam diye. gerekmezse evlenmeyin. çokta şart değil. ama sevin. sevmek çok güzel bir şey. fakat kendinizi bulduğunuzdan emin olmanız lazım. önce kendinizi bulun. evliliği sonra düşünürsünüz. illa sevdiniz diye o kişinin de hayatının içine etmeyin. benimkiler belki de biraz böyle oldu. belki de tüm bu hikayelerdeki hatalı bendim. o yüzden kendinizden emin olana kadar bekleyin. ben şu an eminim. bunu biliyorum. ama önceden bu kadar emin değilmişim. şimdi şimdi görüyorum.

  1. evlilik planlı bir şey değil. benim gibi planlı yapıp çuvallayabilirsiniz. plansız olanı da yapıp onda da çuvalladım. dolayısıyla başarılı ya da başarısız evlilik plana bağlı değil. o yüzden kendinizi suçlamayın. düşünerek bunu bulamazsınız.

  2. evlilik işteş bir şey. ortak hedefleriniz olmalı. çocuk doğunca kavgalar çocuk tabanlı oluyor sanırım. cocuk ortak hedef olabilir. ama borç ödemekte ortak hedef olabilir. ev alırsanız belki ortak hedefe giden çiftler boşanmaz. ama ortak hedefimiz olacak diye pat diye çocuk yapmayın. çocuğum olsaydı boşanmazdım ben. çocuk iyi planlı düşünülmesi gereken bir şey.

  3. evlilik bakınızı verdiğim yazımda da bahsetmiştim. evlilik sorunlu bir şeydir. ortada bir musluk vardır. ordan sürekli su akar. bardak durur. suyla dolmaya başlar. ara ara birinin o suyu içmesi lazım. karşılıklı içilmesi lazım. o suyu taşırmamak lazım. her seferinde tek kişinin içmemesi lazım.

  kavga ettiniz, bazen sen bazen o alttan almalı. ve hesap kitap yapmamalısınız.

  4. sanki hiç boşanma talep hakkın yokmuş gibi önce karşındakini düşünmen lazım. sürekli ona da vermen lazım. ama onun da sana vermesi lazım. çünkü bunu tek taraflı yaparsan, enayi oluyorsun.

  5. kişisel hobileriniz ve kişisel alanlarınız olmalı. bu birbirinizi uzun yıllar besleyebilmeniz için de gerekli. sevdiğiniz insanda yıllar sonra hiç keşfetmediğiniz bir şey bulmak heyecanlı olabilir.

  6. para şart tabi ama mümkün olduğunca ilişki içerisinde mevzusunu yapmamak lazım. nasıl çözülür bilmiyorum. bu başlı başına bir olay.

  7. seks önemli. sekssiz bir evlilik zor. ten uyumu önemli. bir çok sorun orda çözülüyor.

  8. ailelerin anlaşması önemli tabi ama önce sizin anlaşmanız önemli. siz birbiriniz için karşı aileleri idare etmek durumundasınız. büyükler sizi anlamayabilir. anlamalarını beklemeyin. bunun suçlusunu eşiniz olarak görmeyin. ona yok yere yüklenmeyin. anasını babasını yok saymasını beklemeyin. burada yazacak kadar basit bir iş değil ama gerekirse rol yapın. onların yanında başka insan olun. bu belki de ödemeniz gereken bir bedel. bilemiyorum. karşındaki yaşıtın olmayan ebeveyn seni anlamıyorsa nasıl durumu idame ettirebilirsin ki? annenle babanla anlaşamıyorsun. cocugunu seninle evlendirmiş yeni ebeveyni alttan almak zorunda olan sensin. güç mücadelesi bu bir yerde. iki yol var. eğer gercekten anlayacağını düşünüyorsanız, alıp karsınıza konusun. dürüst olun anlamıyorsa ikinci yol, rol yapın başka yolu yok. idare edin.

  9. mümkünse düğün yapıp saçma paralar harcamayın, bakın ben boşandım. düğünde pasta keserken bıçağı kesmeyen adama verdiğim bahşişle kaldım :)

  10. güleryüzlü olun. nolursa olsun. boşansanız bile bunu güleryüzle halledebilirsiniz. kimse kimseye mecbur değil.

  11. boşanacaksanız da bunun bir ölüm kalım meselesi olmadığını bilin. hayatınızın ne ilk ne de son günü. yeni başlangıçlar yapmak zor değil. ekvartorun çevresi 40076 km. kuzey yarım kürede, güney yarım kürede milyarlarca insan var. onun gibi gelmez diye bir şey yok.

  12. birbirinizi sıçarken işerken görmeyin. ciddiyim. birbirinize saygınız olsun. sulu laçka şeyler yaşamayın. saygı ve sevgi eşit olmalı. karşındaki en kutsalın olmalı.

  tüm bu maddeleri açıp uzun uzun yazarım yine ama kısa kısa bu kadar oluyor.

  ben bu konuda uzman değilim.

  şu an çok mutluyum. uzun vadeli sevgilim yok şu an. bir kaç kısa ilişkim oldu. bağlanamadım. çünkü belki yaralı olduğumdan, belki o insanlar doğru olmadığından uzak tuttum kendimi. belki de hakikatten daha oturmadı kişiliğim. bilemiyorum. zaten şu an işlerimi ve hayatımı yoluna koyma modundayım. yabancı bir ülkede, 34 yaşımda eğitim görüyorum. bu yaşta oturup ders çalışmak, kafa patlatmak, gelecek planları yapmak haliyle zor. ingiltere'de yaşıyorum ama ingiliz bir hatun istemiyorum. bana uymuyor. denedim olmuyor. türk'te istemiyorum. ha seni kim napsın derseniz şaşırtıcı derecede çok isteyenim var lan. hani yine aşağılarda birinde okudum kadınlar mıy mıy erkek sevmiyor diye yazmış biri sağolsun. biliyorum abi. hakikatten biliyorum. nerden biliyorum cunku bu entrynin yazarı da benim.

  boşanmak konusu ciddi konu. gidip milletle taşak geçmeyin. siz orda klavye başından bu konuda ahkam keserken, kaç yüreği yanık kişi, abi teşekkür ederiz deyip bir umut bana danıştı biliyor musunuz? dedim ya uzman değilim ama elimden geldiğince konuşup cevap yazıyorum herkese. bitmedi henüz tüm mesajlar. herkese tek tek yazacağım. ve imkanım olduğunca uzun yazacağım cevapları. o yüzden bizi yalnız bırakıp siktirin gidin başka başlıkta ağlayın. ne demiştik? damdan düşenin halinden damdan düşen anlar. yazı uzunmuş, herif yaralıymış, ıkmış mıkmış yapıp gölge etmeyin. benim umrumda zaten değilsiniz. umrumda olsanız hiç yazmazdım bu tarz yazıları. ama şurda hakikaten şuraları güzel güzel okuyup nemalanan var arkadaş. bir ışık olabildiysem bir kişiye bile. ne mutlu bana. sağlıcakla kalın

  edit 3: ayrıca biliyorum bokunu çıkardım bakınız olayının ama aşk acısı çekenlere tavsiyelerim de burada mevcut.

  edit4: çaylakları hor gördüğümüzü farkettim. mail adresi şurada dursun o yüzden jzf.f@aol.com twitter: @jzf_f

  edit 5: (bkz: kendisini aşktan soyutlamış insan) (bkz: #78145901)
 • günlerden duruşma,
  sen yoksun,
  ben,
  çoktandır beynime hapsettiğim yüreğimle,
  sessiz kalma hakkımı kullanıyorum.
  aşkın, adın, varlığın
  her fırsatta yüreğimi yeniden sorguluyor
  katip hala adını adımla yazıyor
  salon tıkbasa bomboş
  şahit vedat,
  okuldan kalma ezber yeteneği ile
  ifadesini güzel sunuyor.
  beni ilk oturumda haklı çıkartan adalet
  riya ile flört etmekte
  o yüzden o da yok mahkemede
  hakim “karar” diyor.....

  ve katip,
  adını adımla yazmıyor artık!
 • bu başlığa ilk girdiğimde herkes gibi ben de okudum o meşhur entryi. “bu başlığa girdiyseniz, er ya da geç boşanacaksınız.” daha yedinci gündü ve balayından yeni dönmüştük. korktum ve kapadım, çünkü düşünmeye dahi cesaretim yoktu. onsuz olma fikri beni nefessiz bırakmaya yetiyordu. gerçekten boşanana kadar da bir daha hiç açmadım. kaçınılmaz sonu engelleyemiyorsun ama işte neyse. tohum bir kere ekildi mi filiz vermek zorunda.

  boşanmamanın en kesin çözümü hiç evlenmemek tabiki ama neticede sosyal varlıklarız, bir yerde sebeplerimiz farklı olsa da evleniyoruz. benimki fazla aşık olmaktı. psikolojik sorunlarına, ailesiyle olan problemlerine, daha önce çok kısa süren evliliğine- ki en büyük sinyal buydu- , bana tamamen zıt olan hayat görüşüne, hiçbir ortak zevkimizin olmayışına, uyguladığı fiziksel ve psikolojik şiddete, hayata karşı tüm memnuniyetsizliğine rağmen gittim evlendim. çünkü o, öyle istemişti ve benim o sıralar tek hayat gayem onu mutlu etmekti. ultra salakça bir hamleydi, kabul ediyorum. travmaları vardı, korkuları vardı, keskin fikirleri vardı. ah o “değişecek” düşüncesi yok mu. beni tanıdıkça değişir, benim farklı olduğumu görünce değişir, onu sevgim iyileştirir diye aptalca düşüne düşüne iş evliliğe kadar gitti. wonder woman ım ya ben, her şey süper olacaktı evlenince.

  kadınlar garip yaratıklar. erkeklere bu konuda hak veriyorum. kendimi dahi anlayamıyorum ki çoğu zaman. evlilik boyunca yaşadıklarımı duyan birinden kitap fikri geldi. psikoloğum nasıl bu kadar sağlıklı kalabildiğime şaşırıyor hala. dizi çekilse dört sezon soluksuz izlenir. özgüvenim yerle birdi. gülmeyen, konuşmayan, fikir belirtmeye korkan, artık nerdeyse düşünmeyen bir insana dönüşmüştüm. yaptığım, söylediğim her şey sorundu. kıyafetlerim, izlediklerim, dinlediklerim, düşündüklerim hep onun istediği şekilde olmalıydı. zaman zaman fiziksel, sürekli bir psikolojik şiddet içindeydim ama “nasıl olsa kadınların yüzde sekseni dayak yiyordu, bir tek ben mızmızlanıyordum”. öyle güzel manipüle ediyordu ki beni, günün sonunda yine kendimi suçluyordum. en acısı da, o herkese en mahrem kalması gereken şeyleri bile anlatırken, ben utanç duyduğum için kimseye derdimi anlatamıyordum. bütün rezilliklere rağmen, olmayan yuvayı yıkmıyordum işte.

  bir gün akşam yemeği yerken, gün içinde yaşadığı bir olayı anlattı gülerek. ortamda bir öğretmen muhabbeti dönmüş ve o da “benim öğretmen tanıdığım yok ki” demiş. -senin karın öğretmen değil miydi yaaa, -ha evet öyleydi yaa diyerek kahkahalar atılmış. bunu anlatırken çok keyifliydi. ben de çok keyiflendim. çünkü o an boşanmaya karar verdim. o kadar hakarete, kovulmaya, şiddete rağmen cesaret edemedim ama o “hiçliğe” isyan ettim.

  su başta soğuk geldi ama alıştım. bir gece yarısı evi terkettiğim an dahil bir daha onun için hiç ağlamadım. nefes almaya, gülmeye, eğlenmeye başladım tekrardan. yeniden sevdim, heyecanlandım hatta. minicik bir kanserim var ondan hatıra kalan, birkaç da ufak tefek güven sorunum. onun dışında her şey güllük gülistanlık.

  bu başlığa giren arkadaşım, elbet bir gün boşanacaksın. tohumu sen de ektin bir kere. bahaneler üretme. benim gibi kanser olmayı bekleme sadece. hiç kimse değişmeyecek.