şükela:  tümü | bugün
 • edit: çeşitli kaynaklar eklendi

  ne olursa olsun aile korunmalı, kadınlar evliliğe mahkum edilmeli!
  çeşitli şekillerde şiddet gören çocuklara ya da genel olarak çocuklara yönelik tüm politikalarda aile bütünlüğünün korunması ve kollanması esas alınıyor!

  başlıklar halinde toplanmış
  boşanmaların önlenmesi komisyonunun hazırladığı raporda neler var?

  rapor, çocuk istismarcısının tecavüz ettiği çocukla 5 yıl boyunca “sorunsuz” ve “başarılı” bir evlilik sürdürmesi halinde denetimli serbestlikten yararlanmasını öneriyor.

  rapor cinsel saldırı, cinsel istismar ve reşit olmayanla cinsel ilişki suçlarında hadım uygulanmasını öneriyor. yani olayi medikalize ederek sucu hastalikmis gibi gosteriyor.

  rapor, yasada kesin olarak yasak olmasına rağmen, boşanma davalarında ve şiddet durumunda uzlaşma ve arabuluculuk yöntemi kullanılmasını öneriyor.

  rapor, karakolların kapılarının mesai saatleri içerisinde şiddete maruz kalan kadınlara kapatılmasını öneriyor.

  rapor, şiddet durumunda kadına verilecek tedbir sürelerinin “kadınlar tarafından kötü kullanıldığı” ve “erkeklerin mağdur edildiği” iddiasına dayanarak, en fazla 15 gün olarak kısaltılmasını öneriyor. üstelik, bu karar, kadının “belge ve delil sunması” koşuluna bağlanıyor.

  “aile mahremiyetinin korunması” bahanesiyle, aile hukukuna ilişkin tüm davalarda duruşmaların gizli yapılmasını öneriyor. esas olarak kadın örgütlerini sürecin dışında bırakmak, kadınları yalnızlaştırmak ve zorunlu ara buluculuğa giden yolu açmak için bu öneriyi yapıyor.

  rapor, kadınların nafaka hakkını evlilik süresi ile bağlantılandırarak kısıtlıyor. “boşanırsam nasıl yaşayacağım” diye düşünecek kadınları boşanmadan caydırmaya çalışıyor.

  nafaka kısıtlamasıyla yetinmeyen komisyon, kadınların, 1-2 yıl içerisinde mal paylaşımı davası açmazlarsa eğer, haklarını tümüyle kaybedecekleri yeni bir düzenleme öneriyor.

  rapor ilahiyatçıların aile danışmanı olarak görevlendirilmesini öneriyor.

  edit: kaynak

  üşenmezseniz okuyup bulabilirsiniz. yukarıdaki özetin hepsi bu raporda var, ben buldum, siz de bulun...
  kaynak1

  bir çok medya kuruluşunda aradım lakin tahmin edersiniz ki bulamadım
  ancak bir yerlerde patırtı çıkaracağız ki ağalar paşalar görmeye mecbur olacaklar
  lakin muhalif bir çok sitede var
  hoş bunları verince de 'hımmm kaynak o mu bu mu oldu canım' diyerek kestirip atacak olanlar da var ama olsun ben yine de koyayım

  kaynak2

  kaynak3
 • orijinal metnini nereden okuyabileceğimizi merak ettiğim, yine kadın düşmanlığı ve cinsel istismarı, pedofiliyi meşrulaştırmaya çalışıyor gözüken rapor.

  ahdım var sefil bir şekilde geberdiğinizi görmeden ölmeyeceğim.

  edit: raporun pdf formatında 493 sayfalık halini ve gazete haberlerindeki yorumları sordum babam da bulmuş. ben örnek gösterilebilecek maddelerden bahsetmiştim. başlık sahibi 493 sayfanın tamamını okumuş sanıyorum. bir de şu her şeye ilkokul çocuğu gibi üç nokta (...) koymaktan vazgeçerseniz sevinir gözlerinizden öperim.
 • "aslını görmeden yukarıda yazılanlara inanmam" diyemeyeceğim rapor.

  kimse diyemez. bu ülkede yaşayan, dincilerin eline düşmüş, onları görmüş tanımış hiç kimse diyemez.

  ha raporun aslında daha beter ifadeler, maddeler olabilir. o olabilir..

  çocuklara yapılan cinsel saldırıları meşrulaştıranların allah türlü belasını versin.
 • nafaka konusunda doğru bir yola girdiklerini düşündürtmüştür. bir çok kadın bu nafaka olayını emekli maaşı gibi kullanıyor erkek tarafı mağdur oluyordu. nafaka hiç olmasın demiyorum evlilik süresiyle orantılı olsun diyorum.kadın hasta değil,çalışabilir ve küçük çocuğu yoksa neden boşandığı adamdan para alıyor anlamış değilim.

  diğer konular ise her zaman ki gibi sıvanmış.