şükela:  tümü | bugün
  • edit: çok ata-erkil bir toplummuşuz onu anladım yaşananlardan sonra. babama teklifim sonrasında "oğlum bunlar faso fiso, protokol icabı gidilecek zaten. siz gidin halledin, sorduğun için teşekkürler ama ben yan yana gelmek istemiyorum annenle boşver . benim için hiç sorun değil, senin kafan rahat olsun" tarzında bir cevap verdi. ve böylece anne tarafı ile gidildi ve evet, üvey baba tarafından kız istendi :). söz kesildi vs.
    neden ataerkil yazdım çünkü bana gelen yorumların %90'ın "olmaz öyle iş, baban asar keser" modunda idi. babam bile bu kadar üstünde durmadı hatta kızdı "ulan hergele ne sen kafanı bozuyorsun böyle, niye içine atıyorsun" diye. demek ki her aile kendi içinde farklı. benimki de gayet hoşgörülü çıktı.

demek ki bazen kafada bu kadar büyütmemek gerekiyormuş,

ulan ne garip sorunlar var bu hayatta dedirten bir konudur.

özellikle benim gibi daha 10 yaşında ailesi boşanmış, 20 yaşında da annesi tekrar evlenmiş ve mutlu bir evliliğe sahip olan bir çiftin çocuğuysanız.

babamla annem konuşmuyor zaten, babam üvey babamı hiç tanımıyor etmiyor, ben çoğunlukla annemin yanındaydım 20 yaşımdan beri de ayrı evdeydim annemle aynı sitede. yani anneme daha yakınım.

benim ne annemle ne babamla ne de üvey babamla bir sorunum yok. herkesle güllük gülistanlık bir ilişkimiz var.

kız arkadaşım ise durumu biliyor ama annemi ve üvey babamı daha çok tanıyor ve ev ziyaretine geldi 2 defa. babamla ise dışarıda bir merhaba-merhaba oldu o kadar.

şimdi bu kız istenmeye gidileceği zaman ben yanımda kimle gideceğim arkadaş?

babam yaşıyorken üvey babamın gelmesi abes kaçar ve ben de istemem zaten. e bu insanlara gittiğimizde hadi anne-babamı ikna ettim diyelim, sonuçta öğrenecekler annemin tekrar evlendiğini vs. (kız arkadaşım biliyor üvey babam olduğunu zaten ailesine söyledi mi bilmiyorum sadece)

asıl soru şu yani, kimseyi kırmadan gücendirmeden nasıl halledeceğim ben bu işi?

anneme kalsa üvey babamla giderim sorun değil diyor ama babama açmadım henüz konuyu. sorduğum tüm yakın akraba, arkadaş erkekler ise baban olması lazım diyor.

hey allam ya.

neyse fikri olan varsa gelecek nesildekiler için de şenlendirsin!
  • ikisini de alıp gideceğim durum. bu sene gitmeyi planlıyorum.

bana ne amk aralarındaki problemden, benim ya da kardeşim için bir araya gelmeleri gerekiyorsa kanlı bıçaklı olsalar da gelecekler.

yapmayaydınız kardeş.

edit: kiz istemeyin duyarcilari da damlamis. benim bakis acima ters olsa da gelenek boyle. kizin ailesinin hayata bakisini degistiremem bu yastan sonra. ben ilerde ne giderim ne de kabul ederim, ama su anki aile jenerasyonu istiyor.
    bunlari goremeyecek kadar kor olmayin, bos bos sjwlik taslamayin.
  • her konuda geyik yaparım ama bu konu ciddi, zor ve hassas bir durum.

burada kız ailesi önceden bilgilendirilmeli ve hep beraber gidilmeli. kızı da öz baba istemeli tabiki.

diyalog ve diplomasi herşeyi çözer genç arkadaşım.

mutluluklar şimdiden!
  • eğer kabul ederlerse anne-üvey baba ve baba'yla hep birlikte gitmenin bir çözüm olabileceği durum.
  • bunun bir diğer versiyonu da "boşanmış ailenin kızının kimden isteneceği sorunsalı" dır. şahsen hiçbir evlilik hayalim olmamasına rağmen yıllardır bunu düşünür dururum "beni kimden isteyecekler?" diye.
    "sorunsal" dedim bu arada, gerçek bir ekşici piçim.
  • yakin arkadasim kiz istemeye gittiginde, kizin annesi, babasi ve uvey babasi birlikte misafir etmislerdi bizimkini ve ailesini. problem olmamis tabii ki niye olsun zaten ama cok garip oldugunu anlatmisti. aile kizla ilgili bir sey soylerken veya sorarken kime hitap edecegini sasirmis filan.

bence eger anneyle ve babayla saglikli bir iliski kurulabilmisse, bu ikisinin de iyi ve olgun insanlar olduguna isarettir. bu durumda da cocuklari icin olgunca davranacaklardir. isi en az gariplikle atlatmak adina, uvey babayi kirmadan, onun iznini isteyerek, biyolojik anne ve babayla gitmek daha uygundur kanimca.
  • bence asıl mesele kızı hamama kimin götüreceği: öz mü? yoksa üvey anne mi?

o değil de bu devirde hala kız isteme geyiği dönüyor ya ona şaşırıyorum. bak neden evleniyorsunuz sorusunu sormuyorum bile ama çok gereksiz işler.

iki defa bu haltı yemiş biri olarak önerim; kız arkadaşınla herkesi güzel bir restorana yemeğe davet edin. gelen gelsin gelmeyenin de canı sağolsun. herkes biri biriyle tanışın sonra da işinize bakarsınız.
  • bu tür kültürel ritüellere bu yüzden karşıyım. 2 kişinin anlaşması yeterliyken, söz konusu detaylar bazen güzel bir ilişkiyi bile mahvedebiliyor; ya da başlamadan bitiriyor.

bana zor bir karar gibi gelmedi. şu an baba rolünü kim üstlendiyse, kim daha fazla sorumluluk alıyorsa onunla gidilmeli. konu severim iyi geçiniyoruz konusu değil. "şu an baba rolü kimde?" sorusunun cevabı, kızı kim istemeli sorusunun cevabıdır. ne bileyim başına kötü birşey geldiğinde, kaza yaptığında, yardım lazım olduğunda, paran bittiğinde vs. elin telefonda ilk hangisine gidiyorsa cevap odur.
  • kız istemenin zaten yeterince saçma olması gibi bir gerçeği göremeyince bu tür ritüellerin içinde boğuluyor insan. neyse!

öz baba ile görüşme devam ediyorsa, yani bir şekilde (çok az da olsa) hayatının içindeyse ve "güllük gülistanlık" olarak tanımlanmış bir durumdaysa isteme denilen saçmalığa davet edilmelidir. bireylerin zorunlu da olsa aynı ortam içerisinde yanyana olmalarında bir huzursuzluk çıkmıyorsa herkesle açık açık bu durum konuşulabilir. mümkünse hep birlikte gidilebilir. nihayetinde kız ailesi de karşısındaki ailenin nasıl bir yapıda olduğunu merak edecek, öz babanın ilerideki durumunu öğrenmek isteyecektir. öz baba da hakkı olan bir şekilde dünürü olacağı aileyi tanımak isteyecektir. burada problem olacak tek şey şahısların bir araya gelince tartışma çıkarma olasılığıdır. bu ihtimal düşükse bir sıkıntı olmaz.

diğer taraftan, kızın ailesi ile şimdiye kadar tanışmış olması gereken erkeğin, kız ailesi ile bu konuyu baştan görüşmesi ve isteme anında beklenmedik sürprizler yaratmaması akıllıca olur. "kız arkadaşım ailesine söylemiş olmalı veya söyler" şeklinde bir görevlendirme olmadan gidip kız ailesine meselenin detayları anlatılır. hatta nezaketen fikirleri alınabilir.
  • kız istemeyin, bu kadar basit.

baktığında burada herkes eğitimli, çok modern, elit (bkz: elit) falan; yeri geldiğinde insanları çomar diye aşağılarlar ama sevgili oldukları insanın evine (sevgili ne demek?) kız istemeye gidiyorlar. çikolatayı da kaliteli yerden alın ha, gümüş tepsi falan unutmayın sonra kaynananızla uğraşmayın.