• islam dinin peygamberinin bile bir dul kadın ile evlendiğini düşünemeyen bazı müslümanların laf edeceği olaydır.
    aman dikkat edin yakmayın ahiretinizi.

not: hristiyan, beşiktaş.
  • onun icin kesin yeni, senin icin belki ilk denemedir.
  • adana'da risklidir.

her an eski kocası sizi sokağın ortasında pompalı tüfekle öldürüp cesedinizi tekmeleyebilir.

http://www.hurriyet.com.tr/…asinda-oldurdu-40217714
  • islam'a göre hiç evlenmemiş bir kadınla, evlenip boşanmış bir kadının iffet olarak hiçbir farkı yoktur. ikisi de fuhuş, iffetsizlik yapmadı ise ikisi de tertemiz kadınlardır. zira evlilik çerçevesinde helal olarak yaşananlar iffetsizlik değildir. kuran pek çok yerde mümin olan boşanmış kadınları hiç evlenmemiş kadınları evlenme listesinde temiz kadınlar olarak bir arada sayarak ikisinin de iffet olarak denk olduğunu göstermiştir. kuran temiz bir evlilik yapmaya teşvik eder, evlenilen kadının allah'a inanan ve allah'a şirk koşmayan biri olması gerektiğini emreder.
  • evleneceği herhangi bir kadını, boşanmış kadından temiz sanan mallar var.. ulen sevgiliniz sizden önce evlenmemiş diye temiz mi sanıyorsunuz? kız olduğundan emin olsan bile ( ki emin olma ), ağzına almadı mı sanıyorsunuz? götünden siktirmedi mi sanıyorsunuz?

yanılıyorsun dostum çok yanılıyorsun. ha bunları yapması da kadını kirliye çıkarmaz ama sen bunu referans alıyorsun diye söylüyorum mal kardeş. kadınları tanımıyorsunuz.. ha sen çok mu tanıyorsun diyorsan, sen de haklısın...
  • nasıl bir ilişki atlattığını her şeyiyle öğren her ne kadar acı olsada yada zor olsada hatırlattığın için kızsada öğren yani çünki ilerde bunun yansımalarıyla karşılaşma durumun olabilir
  • boktan evlilik üzerine boşanmış bir kadın sadece ama sadece hayat arkadaşını bulduğu için* yeniden evlenmek ister.

önceki evliliğinde yaptığı hatalardan ders almış, kendini güncellemistir.

evliliğin çekilmesi gereken bir eziyet değil, her iki tarafa da mutluluk ve huzur verecek bir birliktelik olması gerektiğinin farkındadır.

kaçırmayın *
  • erkek de boşanmış ise bence gereken dersler yeterince alınmıştır ve harika bir evlilik olur.
    bence harikadır. hayatın tadı gelir. ben boşanmış kadın ile evlenmek isterdim. gerçekten. keşke, keşke, keşke.
  • sağda solda çarpık ilişkiler yaşayıp birlikte olduğu erkek sayısı 10 u geçen ama hala nüfus cüzdanında bekar yazan bir kadınla evlenmekten ,kat be kat mantıklıdır.
  • aynı zamanda nazım hikmet'in annesi olan celile hikmet, ilk türk kadın ressamlarındadır. çok güzel, cesur, özgüveni yüksek ve özgürlüğüne düşkün bir kadındır. mutsuz olan evliliğini önce kafasında bitirmiş, fiiliyata dökmek üzereyken de oğlu nazım'ın şiir öğretmeni, yahya kemal beyatlı ile tanışmıştır. liseli nazım'a eve derse gelen yahya kemal, kısa sürede celile hanımın kalbini çalar. celile hanım da evliliğini daha fazla uzatmaz ve boşanma kararını açıklar.
    yahya kemal çok aşıktır celile hanıma. bizim liseli bıçkın nazım, kankası necip fazıl'dan da aldığı gazla, bir iki gözdağı verir hocası yahya kemal'e, "muallimim olarak girdiğiniz bu eve, babam olarak giremezsiniz" gibi notlar yazıp, adamın cebine sıkıştır. (nazımcım sen de az ergen değilmişsin yalnız)
    yahya kemal vazgeçmez celile hanımdan ancak adım da atamaz. celile hanım çevresindeki tüm dedikodulara, oğlunun tepkilerine rağmen, yeni bir hayata evet diyecek kadar istekli ve cesurdur. evlenmeye hazırdır. ancak yahya kemal tam bir türk erkeği olarak, bir gün dostu yakup kadri'ye "bu kadar dile gelmiş bir kadınla ben nasıl evlenebilirim, sonra herkes bana ne der" diye dert yanar. (oysa aşırı aşık ve delicesine kıskançtır. ama işte çevreye karşı da "yeea dul kadın mı alıcam ben" havalarına girmiş bir ödlektir.)

gel zaman git zaman anlaşılır ki yahya kemal evlilik olayına girmeyecek. celile hanım da gururludur, "senin nazınla mı uğraşacağım yahya, sen bana kurban ol, ne halin varsa gör*" diyerek doğru paris'e gider. resimle uğraşmaya devam eder. güçlü kadındır, kimseye müdana etmez.
    rivayete göre yahya kemal de o meşhur sessiz gemi şiirini celile hanımın gidişi üzerine yazar. bir daha da birbirlerini görmezler.

yıllar sonra nazım hikmet hapiste açlık grevine girdiğinde, celile hanım galata köprüsünde pankartlı bir eylem yapar ve "haksız yere mahkum edilen oğlum açlık grevindedir. ben de ölmek istiyorum. gece gündüz oruçluyum. bizi kurtarmak isteyenler bu deftere adresini yazarak imzalasınlar" yazılıdır pankartta. bir rivayete göre, yahya kemal de oradan geçmektedir. görür ve yanaşmaz, imzasını vermez, hızla uzaklaşır. (kesin böyle olmuştur. tam yahya'ya göre bir hareket)

görüldüğü üzere, 1900'lü yılların başlarından beri, bizim kültürümüzde kolay bir karar değildir boşanmış bir kadınla evlenmek. ha bana sorarsanız, bu hikaye evlilikle bitseydi de sonu yine ayrılık olurdu. yahya'yı hiç gözüm tutmadı çünkü.

not: o değil de, ortama bakın ya. nazım hikmet ve necip fazıl sınıf arkadaşı. hocaları yahya kemal. onun arkadaşı yakup kadri. başroldeki kadın celile hikmet ressam. vay anasını diyorum ve yanlış dönemde doğduğum için üzülerek huzurlarınızdan çekiliyorum.

(kaynak: masa dergisi, kasım-aralık 2016-4. sayı)
hesabın var mı? giriş yap